کد مطلب : 58760 / تاریخ ثبت : 1396/11/08 22:34

امتحان «اُپن بوک» و نمره‌ی مردودی استانداری و مدیریت شهری کرج

هنوز چند روزی از مراحل پایانی طرح«نگه‌داشت» شهر و تبلیغات گسترده و اقدامات وسیع در سطح مناطق نگذشته که شهرمان شاهد بارش برف و کاهش دما است و اکثر معابر، مسدود و آمدوشد شهری مختل شده است!

 جالب اینجاست که از روزها پیش هواشناسی خبر این بارش سنگین و سرمای شدید را داده بود! یعنی حداقل یک هفته برای پیش بینی و اقدامات لازم برای مهار این بحران فرصت بود. آنهم برای شهری که هر هفته کارگران و پاکبانان زحمتکش را به‌خط می‌کنند تا ثابت کنند جمعه‌ها هم مشغول خدمت و فعالیت هستند.

هرچند در چنین مواقعی مقصر اصلی مردم و شهروندان گرامی هستند که می‌بایست کار و زندگی را فراموش کنند و در خانه‌هایشان بمانند تا مبادا به مشکل بخورند، در راه بمانند، زمین بخورند، و یا خدای نکرده راه‌بندان و ترافیک ایجاد شود! ولی سوالی که همواره در ذهن شهروندان ساکن در کلانشهر کرج بی‌پاسخ است این است که: با این حجم عظیم امکانات و تجهیزات و سازمان‌های تخصصی و غیرتخصصی و مانورهای بزرگ و پرخرج، عکس‌ها و خبرها و مانورهای تبلیغاتی و مدیران نارنجی‌پوشِ به ظاهر "عملیاتی"، چرا با بارش یک برف آن هم پس از اعلام آماده‌باش چندروزه و خشک نشدن عرق طرح نگه‌داشت شهر، مجبور به تعطیلی خیابان‌ها و زندگی و کسب وکار مردم شدیم؟

این همه امکانات آیا واقعا قادر به عادی‌سازی اوضاع -حتی پس از گذشت ساعت‌ها- نباید بشوند؟ آیا غیر از این است که بهره‌وری و راندمان کار پایین‌تر از سطح یک کلانشهر و حتی یک شهر ساده است؟

 آیا غیر از این است که مدیران خرد و کلان شهری در پیله‌های تفاخر و تشریفات و سلسله مراتب خشک قرار گرفته‌اند و در بروکراسی سازمان عریض و طویل گم شده‌اند؟

 آیا غیر از این است که شهرشناسی و چگونگی مدیریت بر امکانات و نیروها و روش‌های کار عملیاتی اشکال دارد و نیاز به بازنگری جدی است؟

 آیا مدیران مناطقی که کمترین توجه را به شکایات و خواسته‌های برحق شهروندان به صورت روزانه چه ازطریق ۱۳۷، چه نامه و چه مراجعه‌ی حضوری مطرح می‌کنند، ندارند؛ مورد ارزیابی و برخورد قرار می‌گیرند! که امروز هم در مناطق همان نورچشمی‌های بی‌تفاوت درمقابل معیشت و زندگی مردم، بیشترین مشکلات را شاهدیم؟!

 مردم مقصرند! اصلا هر چه مشکل هست، مربوط به مردم است. آنان چند روز هم کسب وکار نکنند، چند روز هم درآمد نداشته باشند، مگر چه می‌شود؟! برف آمده بیش از این نمی‌شود کاری کرد!

این برف و این شرایط هم می‌گذرد اما مردم ناکارامدی برخی از مدیران شهری را یادشان نمی‌رود و نباید دیگر در بحران‌های مالی و سختی‌ها از آنان با استفاده از کلمات اغراق‌آمیز مثل "شهروند گرامی" دعوت به مشارکت در «نگه‌داشت» شهرمان باشیم.

این برف، استیضاح شهردار و مدیریت شهری کرج و متعاقب آن؛ کارت قرمزی به مدیریت ارشد استان و استانداری بود که مدام پیامک‌های تبلیغاتی جلسات و بازدیدهایش، زنگ گوشی‌هایمان را به‌صدا در می‌آورد.
.چاپ مطلب
امتحان نمره‌ی مردودی استانداری و مدیریت شهری کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 662
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید