کد مطلب : 59094 / تاریخ ثبت : 1396/11/28 11:23

*"حلقه دره" کرج را تهدید می‌کند؛

حلقه ی دار

در هر حال این وضعیت امروز ماست، هیچ کاری برای مدیریت پسماند در کرج صورت نگرفته، مرکز حلقه دره همچون یک بمب میکروبی کرج را تهدید می‌کند، شیرابه‌های آن به یک معضل اساسی تبدیل شده و هر دم از آن مرکز بری می‌رسد متعفن‌تر از متعفن‌...

روزانه در کلانشهر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری کرج، حدود ۱۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود. ۹۵درصد این زباله‌ها در مرکزی مشهور به نام «حلقه دره» که گویا کم کم باید به ثبت جهانی نیز برسد دفن می‌شود تا به عنوان میراثی از خودخواه‌ترین نسل تاریخ چندهزارساله ایران کهن-به تعبیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور- برای آیندگان، که البته اگر مجالی یابند تا در این سرزمین اعلام وجود کنند به یادگار بماند. یادگارهایی از جنس پلاستیک و شیشه و این جور چیزها که با سخاوت تمام زیر زمین مخفی می‌کنیم تا شاید هزاران سال بعد اگر از تجزیه جان سالم به در ببرند نسل‌های بعد بازیافت کنند و بزنند به زخم زندگی‌شان.
البته فراموش نکنید، اگر به قبای کسی برنخورد همین جمع و دفن غیراستاندارد زباله در کرج برای شهرداری سالانه  100 میلیارد تومان آب می‌خورد، 100 میلیارد خرج می‌کنیم اما هیچ‌کس هم رضایت ندارد!!
 
باری، مثل همه معضلاتی که در این مملکت سعی کرده‌ایم با بند و تبصره و قاعده و قانون حل کنیم، ما ایرانی‌ها زباله متعفن، بدبو و کثیف را نیز به صورت کاملا زیبا  در یک پکیج شکیل تحت عنوان «قانون مدیریت پسماند» مدیریت کرده‌ایم البته فقط بر روی کاغذ.
 
این قانون در جهت تحقق اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور حفظ محیط زیست کشور از آثار زیانبار پسماندها و مدیریت بهینه آنها در سال 1383 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین نامه آن در مرداد ماه سال 1384 توسط محمدرضا عارف، معاون اول رئیس جمهور وقت ابلاغ شد.
 
طبق ماده چهار آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، قرار بود مدیریت‌های اجرایی پسماندهای عادی، طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند را به‌گونه‌ای تهیه کنند که در مراکز استان‌ها و هم‌چنین شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر تا پایان سال ‌1390 و در سایر شهرها و روستاها تا پایان سال 1392، همه پسماندهای عادی را به صورت تفکیک شده‌جمع‌آوری نمایند.
 
تبصره یک این ماده صریحا عنوان کرده که  طرح جامع یاد شده  در کارگروه  این آیین‌نامه و طرح تفصیلی آن باید در شورای‌اسلامی مربوط تصویب شود.
 
بنابراین قرار بود تا پایان سال 90 ، تمام زباله‌های کرج از مبدا تفکیک، دفن ممنوع و 100 درصد بازیافت شود؛ اما اول باید بررسی شود که شورای شهر پیشین و پیشتر برای این موضوع چه تکالیفی را بر عهده شهرداری کرج گذاشته‌اند که بنا بر گفته رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر فعلی، حتی یک مصوبه هم در این زمینه توسط شوراهای قبل صورت نگرفته است.
 
حسین محمدی در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: کرج در حوزه مدیریت پسماند از میانگین کشوری عقب است. ما برای مدیریت 1500 تن پسماندی که روزانه در کرج تولید می‌شود بیش از 100 میلیارد تومان در سال هزینه می‌کنیم، در حالی که می‌توانیم این موضوع را بهتر مدیریت کرده و از آن درآمدزایی کنیم.
 
در هر حال این وضعیت امروز ماست، هیچ کاری برای مدیریت پسماند در کرج صورت نگرفته، مرکز حلقه دره همچون یک بمب میکروبی کرج را تهدید می‌کند، شیرابه‌های آن به یک معضل اساسی تبدیل شده و هر دم از آن مرکز بری می‌رسد متعفن‌تر از متعفن‌...
 
امروز شورای جدید با ترکیبی خوشایندتر بر لزوم مدیریت این موضوع تاکید دارد، این تاکید را به فال نیک می‌گیریم و امیداور می‌شویم به این‌که در آخر دوره شورای شهر پنجم در خصوص پسماند کرج نامی نیک از آنها بر جای بماند نه مانند گذشتگان که فقط به شهرداری کرج، با انگشت مرکز حلقه دره را نشان دادند تا صورت مساله زیر خاک دفن شود و امروز سر بر آورد...
 
 

ایسنا/ وحید صالحی
.چاپ مطلب
حلقه دره
تعداد دفعات مشاهده شده : 692
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید