کد مطلب : 59340 / تاریخ ثبت : 1396/12/12 13:26

کم آبی گلوی 40 روستای جاده چالوس را می فشارد

استاندارد سازی راه ها معضلی است که استان البرز با آن دست و پنجه نرم می کنند چرا که ۳۹۲ کیلومتر از راه‌ های روستایی استان البرز از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

این روزها خبر از کمک 157 میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی برای افزایش افزایش اشتغال در روستاهای البرز به گوش می رسد، موضوعی که می تواند نوید بخش حضور جوانان در عرصه های مختلف تولید ملی باشد.آنچه مسئولین البرز اعلام کرده اند پیگیری تحقق اشتغال زایی در روستاهای استان تا پایان سال 97 است چرا که قریب به 200 هزار نفر از جمعیت البرز در روستاها سکونت دارند و 286 روستای بالای ۲۰ خانوار و ۲۴۰ شورای روستایی با ۸۰۰ عضو در استان البرز وجود دارد.
 
و اما معاون خسرو ارتقایی هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با تاکید بر اینکه موانع موجود در مسیر توسعه اشتغال و روستا برطرف خواهد شد می گوید: طی سال جاری بر اساس اعتبار تخصیصی در مجموع بیش از ۳۵ میلیارد تومان در اختیار دهیاری‌ های استان قرار می‌گیرد.
 
همچنین رئیس سازمان جهادکشاورزی استان البرز به اهمیت توجه به جمعیت روشتایی در زنجیره تولید اشاره کرد و با بیان اینکه اعتبار مناطق روستایی استان در خصوص اجرای ۷۱۴ طرح به مبلغ ۱۱۴ میلیارد تومان بوده است گفت: وجود ۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان البرز مساحت خوبی در سطح کشوری خواهد بود.
 
سید مجید موسوی افزود: البرز رتبه اول تولید گندم در کشور را دارا بوده و میانگین برداشت این محصول 13 تن در هکتار است و رتبه دوم تولید نهال و رتبه پنجم مرغ تخم گذار گویای حضور فعال روستاییان در عرصه تولید خواهد بود.
 
استان البرز میزبان 141 حلقه چاه در روستاها بوده و 10 مجتمع آب رسانی روستایی وجود دارد که 9 مورد آنها به بهره برداری رسیده است و 597 کلیومتر طول خط انتقال آب در مناطق روستایی استان البرز است و  و 58 هزار مشترک در قالب 136 هزار نفر تحت پوشش آبفای روستایی قرار دارند.
 
عبدالحسین حسن‌ زاده مدیر عامل آبفای روستایی البرز با اعلام آمار مذکور رشد بی رویه جمعیت روستاها و تغییر کاربری را یکی از مهمترین مشکلات استان دانست و گفت: 4 روستای استان البرز دارای شبکه فاضلاب هستند که نسبت به آمار کشوری در وضعیت مطلوبی قرار داریم و در واقع شاخص برخورداری روستاهای استان از شبکه فاضلاب زیر نیم درصد است.
 
و اما سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری البرز با اشاره به اینکه ۵۵ درصد بیکاران در روستاهای البرز ساماندهی شده اند می گوید: در حوزه توسعه اشتغال روستایی با توجه به منابع و تسهیلات دولت در سال جاری ۲ هزار و ۳۶۰ نفر شغل در روستاها ایجاد شده است و اگر چه ۹۲ درصد جمعیت استان شهرنشین هستند آمار بیکاری در مناطق روستایی استان البرز ۴ هزار و  ۲۰۰نفر است.
 
غفور قاسم پور عموم مشکلات مناطق روستایی برای ایجاد اشتغال قولنامه ‌ای بودن املاک و اراضی می داند چرا که این مدارک مورد تایید بانک ها قرار نمی گیرد لذا باید تهمیدات لازم را برای برداشتن این مانع اندیشید و البته با توجه به افزایش میزان اعتبارات تعلق گرفته به روستاها تا کنون ۱۲ باب ساختمان دهیاری، ۵ سالن ورزشی و ۹ پارک در روستاها راه اندازی شده است.
 
اگر چه اقدامات انجام شده در روستاهای البرز به نظر می رسد توانسته است بخشی از چالش ها و موانع پیش روی جمعیت ساکن در آنها را مرتفع سازد اما بر اساس اعلام خسرو ارتقایی معاون استاندار البرز 40 روستای حوزه رودخانه چالوس و 40 روستای شهرستان طالقان با چالش آب مواجه هستند و تخصیص آب به روستاهای اطراف سد طالقان یکی از خواسته های به حق مردم این منطقه خواهد بود.
 
همچنین فرماندار شهرستان ساوجیلاغ به اقدامات انجام شده در روستاهای این شهرستان اشاره کرده و گفت: قریب به 74 روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده اند و به واسطه مشکلات کم آبی 23 چاه در روستاها حفر شده است.
 
ابوالقاسم پالیزگیر به تعمیر و تجهیز 17 خانه بهداشت در روستاها اشاره کرده و افزود: 44 پروژه بخش بهداشت و درمان در روستاهای ساوجبلاغ با اعتبار 5 میلیارد و 700 میلیون تومان در دست اقدام خواهد بود.
 
وی به بازنگری طرح هادی در 45 روستای شهرستان ساوجبلاغ و اجرای طرح هادی در 42 روستا اشاره کرد و اظهار داشت: ۷۷ کیلومتر شبکه روستایی گاز در استان وجود دارد و تاکنون ۱۳ روستا در استان گازرسانی شده است و ذخیره آب روستایی در ساوجبلاغ ۵ هزار و ۱۰۰ مترمکعب است.
 
فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در خاتمه با تاکید بر اینکه 7 هزار و 512 نفر در سامانه رصا اشتغال ثبت نام کرده اند خاطر نشان داشت: 8 هزار و 557 نفر در شهرستان ساوجبلاغ بیکار هستند.
 
و اما از گلایه های مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز درباره وضعیت نامناسب راه های روستایی نمی توان گذشت چرا که بر اساس اعلام تقی رضایی هزار و 42 کیلومتر راه روستایی در البرز وجود دارد که 805 کیلومتر آن معادل 77 درصد آسفالت است.
 
این مدیر با اشاره به اینکه ۳۹۲ کیلومتر از راه‌ های روستایی استان البرز از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند از تجهیز و روکش آسفالت 100 کیلومتر مصوب شده در سفر ریاست جمهوری 60 کیلومتر آن محقق شده است.
 
آنچه مسلم است توجه به جمعیت روستایی در راستای افزایش تولید و اشتغال در البرز می تواند جایگاه این استان را در زمینه کاهش بیکاران ارتقا داده و موجب کاهش مشکلات به واسطه مهاجرت پذیری، تغییر کاربری و کاهش جمعیت روستایی باشد.
 
 

دانا
.چاپ مطلب
کم آبی روستا جاده چالوس
تعداد دفعات مشاهده شده : 368
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید