کد مطلب : 59790 / تاریخ ثبت : 1397/01/21 21:53

علیرضا رحیمی :

فضای تولید نیازمند آرامش و ثبات است/ نرخ ارز باید توجیه اقتصادی و ثبات بازار را در بر داشته باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: فضای تولید به جهت این که به بالندگی و رشد خود دست یابد نیاز به یک فضای باثبات و آرام دارد و یکی از الزامات رقابت ثبات اقتصادی در فضای پولی و بانکی می باشد

 به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، جلسه علنی امروز سه شنبه(21فروردین ماه سالجاری) بهارستانی ها در مجلس شورای اسلامی حول محوربررسی  نوسانات بازار ارز با حضور ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی بود که  در دستور کار مجلس قرار گرفت.

آغازی  که همراه با تشنج ناراحت کننده و ارقی نمایندگان نسبت به موضوع یاد شده بود که سیف را مورد خطاب عصبانیت خود همراه نمودند. جو صحن علنی مجلس بهم ریخت و دکتر لاریجانی با پادرمیانی نمایندگان را امر به آرامش و سکوت نمود. اما صدای رییس مجلس در میان همهمه نمایندگانی که خواستار استعفای سیف بودند گم شد. این هیاهو و ناارامی نمایندگان رییس بانک مرکزی را تا پای تریبون همراه نمود چرا که به گفته سیف آمده بود تا تصمیمات اتخاذ شده در جلسه  ستاد اقتصادی دولت راکه در شب پیش مورد عنایت قرار گرفته بود را به تصویر بکشاند.

اما جو صحن متشنج تر از آن بود که، سیفبتواند در ابتدا سخنی بر زبان بیاورد و مرتبا دکتر لاریجانی نمایندگان را امر به نشستن بر روی صندلی های خود می نمود، اما گوش نمایندگان عصبانی بدهکار سخنان لاریجانی نبود و هر آن بر تعداد نمایندگان شاکی از عملکرد نا موزون رییس بانک مرکزی در مقابل تریبون بیشتر می شد گویی اینبار مردم نبودند که روبروی درب مجلس برای دادخواهی تجمع می کردند بلکه نمایندگان مردم بودند که دادخواهی آنان را به صحن رسانده بودند و ختوضیحات قانع کنند9ه ای که بتوان  واژه ها را هضم نمود.
سیف در هیاهو شروع به توضیحات همیشگی دستاوردهای اقتصادی نظیر کنترل تورم آنهم در حوزه تورم تک رقمی رشد اقتصادی و ثبات بازار ارز( این نکته همان موضوعی بود که نمایندگان را عصبی تر می کرد ثبات بازار ارز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟) نمود.

وی با گلوی متورم مانند تورم بازار ارز ادامه می داد:  افزایش نرخ ارز اقتصادی نیست بلکه عدم اطمینان به بازار است و دشمنان ما دست بکار شده اند در صحنه بین المللی جوی ملتهب در بازار ارز  ایجاد نمایند. همین موضوع و گفته ها برای سروصدای بی امان نمایندگان مثل کبریتی بود که برخرمن عصبانیت آنان  آتش افروزد. هیات رییسه چهار دونگ حواسشان مانند بادیگاردهایی کنار تریبون سیف قرار گرفتند که، اینبار صدای فرا عصبانیت دکتر لاریجانی نسبت به حفظ آرامش و ایجاد نظم در صحن نیز نتوانست  شعارگویان  سیف باید استعفا دهد رااخاموش نماید.

لاریجانی مرتب فریاد میزد و با نام نمایندگان را امر به سکوت می کرد که س جای خود بنشینند تا سیف بتواند توضیحات لازم را عرضه نماید.

لاریجانی با صدای گرفته و ناراحتی به نمایندگانی که فریاد می زدند جلسه باید غیر علنی شود گفت: زمانی که جلسه غیر علنی است می گویید جلسه باید علنی باشد و زمانی که علنی است می گویید غیر علنی یعنی چه؟ مگر حضرت آقا نفرمودند حرف ها را بشنوید بعد تصمیم بگیرید.

کاربجایی رسید که انگشت تهدید رییس مجلس رو به نمایندگان بالا رفت و گفت: اگر آرام نگیرید و بر صندلی های خود ننشینید جلسه فوق از دستور کار مجلس خارج خواهد شد.

و اما خبرنگاران تا نواختن زنگ خاتمه جلسه علنی انتظار را در سینه های شان حبس کردند و در لابی منتظر نمایندگانی بودند که بتوانند خوراک خبری آنان را تهیه نمایند.علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم تهران مثل همیشه با خوشرویی تمام گفتگوی ویژه خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز را پذیرفت..

آقای رحیمی با توجه به این روز گذشته جلسه ای با حضور دو کمیسیون امنیت ملی  و سیاست های خارجی و اقتصاد مجلس با حضور وزیر ارتباطات  ورییس شورای عالی فضای مجازی داشتید و در خلال موضوع گریزی نیز به بحث شکنندگی ساختار پولی و بانکی در خصوص "گرام" نمودید و با توجه به اتفاق پیش آمده و حضور دکتر سیف و وقایع پیش آمده و پایین آمدن نرخ ارز از سکوی 6 هزار به 4200این نوسانات چه پیامدی می تواند بر بدنه شعارسال 97" حمایت از کالای ایرانی" و تولید کنندگان داخلی داشته باشد؟

دقیقا درست می فرمایید، آنچه مسلم است فضای تولید به جهت این که به  بالندگی و رشد خود دست یابد نیاز به یک فضای باثبات و آرام دارد و یکی از الزامات رقابت ثبات اقتصادی در فضای پولی و بانکی  می باشد. مداخله ای که دولت در جهت کنترل بازار نمود قطعا می تواند تیر مثبتی دربرد آرامشی بازار داشته باشد.قطعا رقابت میان تولید کنندگان را بنوعی سبب می شود تا بتوانند رو به جلو حرکت نمایند.

آنچه از امروز و جو متشنج برداشت شد این بود که بخوبی نمایندگان نشان دادند پشتوانه مردم هستند و تریبون آنان می باشند. بنظر شما توضیحات سیف توضیحاتی قابل توجیه بود یا خیر؟ بهرحال برخورد نمایندگان صرفنظر از درستی و یا غلط بود نوع ادبیات رفتاری  تنها معطوف به وضعیت نرخ ارز نبود بلکه یک بخش اعتراضی نمایندگان نیز مربوط به سپرده گذاران بود که خواستار تغییر در نحوه مدیریت بانک مرکزی بود که  متاسفانه محقق نگردید. بانضمام این که، حضور دکتر سیف در جلسات مختلف مجلس، رضایت کامل و صد در صدی نمایندگان را در موضوع سپرده گذاران بانکی نتوانست کسب نماید و بنوعی یک انباشت نارضایتی را بوجود آورد که امروز کاسه صبر نمایندگان لبریز شد و بنوعی که امروز خود شاهد آن بودید این نارضایتی خود را نشان داد.اما ناگفته نماند در مجموع نگاه مجلس این است که  حتما می بایست یک آرامشبخشی و ثبات ماندگاری در فضای بازار و اقتصاد تمهید نمود.

آقای رحیمی یک گریزی نیز یزنیم به  اولین محموله  کیک زرد از کارخانه یزد به "سی اف" اصفهان و دسیسه های دولت ترامپ با توافق هسته ای در بحث برجام؛ تهدیدات ترامپ تا چه حد می تواند برجام را در حوزه فعالیت های هسته ای ایران دور نماید؟
همانطور که می دانید جمهوری اسلامی ایران بارها به مقامات رسمی اعلام نموده که، ما آمادگی لازم را برای وضعیت های مختلف داریم اگرچه بهره مندی ما از برجام حداکثری و صددرصدیبندوه، آنهم  بدلیل ممانعت هایی که آمریکایی ها در فضای اقتصاد بین الملل علیه ایران انجام دادند. منتها اگر هم بنا باشد برجام متوقف بشود باز ایران آمادگی گزینه بدون برجام دارد و این موضوع را رسما اعلام نموده  است چرا که  دست ما به لحاظ فنی و سیاسی خالی نیست.

مروری کوتاه برسخنان علیرضا در روز گذشته در نشست کمیسیون امنیت ملی و اقتصاد با وزیر ارتباطات ویاداوری آن خالی از لطف نیست: علیرضا رحیمی در بخشی از گفته هایش آورده؛  بزرگنمایی موضوع گرام (ارز رمزگذاری شده ای که تلگرام اعلام کرده در نیمه دوم سال جاری میلادی مورد تست و اجرا قرار میدهد) توسط مسئولان شورایعالی فضای مجازی از رسانه ملی بعنوان تهدید اقتصادی موضوعی بود که به مسئولان یادآور شدیم.

بزرگ کردن چنین موضوعی بیشتر نشانی از شکنندگی ساختار پولی و بانکی کشور خواهد بود تا قدرت و توان "گرام" و ارزهای دیجیتال در شرایطی که موضع رسمی کشور نسبت به بیت کوین هنوز تعیین نشده است هراس از "گرام" بعنوان نسل سوم ارز دیجیتال (که هنوز متولد نشده است) بجای برنامه اقناعی بیشتر تاثیر منفی روانی در کاربران و شهروندان خواهد داشت تا اثر بازدارندگی از اختلال اقتصادی.

محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
رحیمی ارز نوسانات ثبات بازار رقابت سیف بانک مرکزی
تعداد دفعات مشاهده شده : 468
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید