کد مطلب : 59848 / تاریخ ثبت : 1397/01/26 21:51

لایحه ای برای دعانویس ها!

لایحه سلامت روان بعد از گذشت 13 سال به تصویب نرسیده است.

 لایحه سلامتروان، طرحی که به منظور حمایت از حقوق بیمارانی که دارای اختلالات شدید روانی هستند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهادی با عنوان “لایحه سلامت روان” ارائه کرد که این موضوع در جلسات متعدد کمیته تخصصی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت با حضور صاحب نظران حوزه های مختلف از جمله: روانشناسی، روانپزشکی، مددکاری اجتماعی و حقوقی مورد بررسی قرار گرفت.
 
طرحی که بعد از سال ها بالا و پایین و نوسان برای تصویب به دولت ارسال شد. حالا حدود 13 سال از مطرح شدن و فراز و نشیب های آن می گذرد ولی در نهایت بدون نتیجه و سرانجام باقی مانده است.
 
گره کور لایحه سلامت روان
 
سال 84 نخستین تلاش ها در تصویب قانون سلامت روان با تشکیل کار گروهی از بین اساتید دانشگاه های کشور و با مطالعه بر روی قوانین ایران، قوانین بهداشت روان کشورهای اسلامی و سایر کشورها و توصیه های سازمان بهداشت
جهانی، با توجه به جنب ههای فرهنگی و مذهبی اولین پیش نویس لایحه سلامت روان تهیه شد.
 
این پیش نویس با سه سال تاخیر و در سال ۸۷ از سوی وزارت بهداشت به مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی ارجاع داده شد. پس از جمع آوری پیشنهادات و نظرات کارشناسان، در سال ۸۸ دومین بار کارگاه با شرکت کارشناسان حقوقی و روانپزشکان و دیگر متخصصان برگزار شد و در نهایت پیش نویس در ۱۰ فصل و ۱۱۲ ماده قانونی نهایی شد.
 
در سالهای ۹۱ الی ۹۴، بنابر نظر معاونت درمان و معاونت حقوقی وقت وزارت بهداشت، پیشنهاد تلخیص داده شد که طی جلسات متعدد، پیش نویس به ۲۶ ماده تقلیل یافت. این پیش نویس در حال حاضر در هیات دولت در حال بررسی است و هنوز برای ارسال به مجلس شورای اسلامی به تصویب دولت نرسیده است.
 
افسردگی:بیا حرف بزنیم
 
این شعار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۷ است که نشان دهنده توجه بالای جامعه جهانی به سلامت روان است. این یک جمله میزان بالای اهمیت سلامت روان افراد جامعه را نشان می دهد سلامتی پنهان که این روز ها در جامعه ایرانی کمی گنگ به نظر می رسد. آمار و ارقامی که نشان می دهد مردم جامعه ایرانی حالا گریبان گیر نوعی دیگر از مشکلات روحی هستند.
 
آمار جهانی نشان می دهد بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان دچار افسردگی هستند و این تنها یکی از اختلالات روانی رایج در سطح جهان است. این آمار عجیب و دور از ذهن به نظر نمی رسد شاید در همسایگی مان یا حتی در خانواده مان یکی
دچار افسردگی و لطمات روحی شده باشد. کشور ما نیز همانند بسیاری کشورها درگیر مسائل جدی سلامت روان در جامعه است به طوری که حدود یک چهارم جمعیت کشور و یک سوم جمعیت بالقوه فعال کشور دس تکم از یک نوع اختلال
روانی رنج می برند. ۸۰۰ هزار نفر در کشور از بیماری اسکیزوفرنی رنج می برند و سن ابتلا به اختلالات روان پریشی به ۱۵ سال رسیده است.
 
روان درمانی یا روانپزشکی؟
اگرچه هنوز جزئیات و سرنوشت لایحه سلامت روان نامعلوم و گنگ مانده ولی چالش دوم یعنی موج جدید انتقادات از سوی کارشناسان امید دوباره را از این لایحه گرفت. عدم جایگاه روانپزشکان و مددکاران، ابهام در نحوه اجرایی شدن آن از جمله محدودیت هایی است که برای این لایحه در نظر گرفته اند.
 
لایحه سلامت روان همه جانبه نیست
 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از نواقص این است که لایحه سلامت روان توسط روانپزشکان نگاشته شده در حالی که موضوع لایحه سلامت روان است بنابراین تدوین لایحه باید در کارگروهی متشکل از همه متخصصان انجام شود و همه کارشناسان با توجه به نوع خدمات، مشارکت داشته باشند. لازم است روانشناسان اجتماعی و مددکاران در کنار روانپزشکان در تدوین لایحه حضور داشته باشند. لایحه سلامت روان باید با یک نگاه همه جانبه و با مشارکت همه متخصصان در ابعاد مختلف سلامت روان بازبینی شود.
 
فقط 3درصد به سلامت روان اختصاص دادیم
عباسعلی اللهیاری،رئیس سازمان نظام روانشناسی اعلام کرد: در کشور ما فقط ۳ درصد از اعتبارات حوزه سلامت به موضوع روان اختصاص می یابد و ۹۷ درصد آن صرف امور پزشکی و سلامت جسمانی می شود و البته همان ۳ درصد هم برای تامین تخت بیماران روانی هزینه می شود نه برای سلامت روان و پیشگیری. شرایط در کشورهای توسعه یافته عکس این است و می بینیم که حدود ۷۰ درصد بودجه سلامت را در حوزه های سلامت روانی و اجتماعی هزینه می کنند. تاکید ما در این لایحه باید پیشگیری از اختلالات روانی باشد.
 
ما منتظریم!
بیش از یک دهه از آغاز طرح لایحه سلامت روان می گذرد و اکنون مجلسی ها و دولت و وزرات بهداشتی ها چشم به دست هم دوخته اند. وزارت بهداشت می گوید: لایحه سلامت روان منتظر تایید هیئت دولت برای طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است. از طرف دیگر این لایحه به امضای وزیر بهداشت می رسد و راه هیئت دولت و مجلس و صحن علنی را پیش می گیرد ولی در نیمه های راه باقی می ماند و راز سلامت روان مردم در راه بهارستان به مقصد نمی رسد.
 
این در حالی است که معاون فنی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت سال گذشته گفته بود: ما منتظر هستیم که کمیسیون قضایی مجلس نیز آخرین تغییرات را انجام دهد و امیدواریم امسال تکلیف آن روشن شود!
 
دعانویس جایگزین لایحه سلامت روان!
 ختلال افسردگی در جمعیت عمومی 12/7 درصد است که 15/4 زنان اختلال افسردگی  اساسی دارند. این درحالیست که 10/2  درصد مردان  به این بیماری مبتلا هستند. ۲۲ تا ۲۴ درصد از افراد طلاق گرفته اعم از زن و مرد به افسردگی اساسی
مبتلا هستند. این درحالیست که افسردگی در افراد متاهل 12/5 درصد است. همچنین درصد اختلال  افسردگی در بیکاران ب هطور معناداری بیش از شاغلان، دانشجویان و محصلان است؛ به طوریکه میزان  افسردگی در افراد بیکار 16/5 درصد و در شاغلان 11 درصد است.
 
درحالی افسردگی اساسی 13/5 درصد از شهرنشینان را گرفتار کرده که این عدد در روستاها ۱۱ درصد برآورد می شود. همچنین افسردگی در افرادی که از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایین تری قرار دارند، 14/9 درصد و در افراد با وضعیت اجتماعی و اقتصادی بالا 11/7 درصد است.
 
دکتر رضا رادگودرزی مجری طرح پیمایش ملی سلامت روان در مورد مراجعه بیماران به پزشک بیان کرد: ۶۰ درصد افراد افسرده به روانپزشک مراجعه نمی کنند و از میان ۴۰ درصد باقیمانده هم، یک سوم به درمانهای سنتی و طب مکمل از قبیل مراجعه به عطاریها، طب سوزنی، دعانویس روی آورد هاند.حالا واقعیت این است، آینده سلامت روان مردم در کوچه پس کوچه های شهرری خلاصه می شود نه در طرح و لایحه و مجلس و هیئت دولت!

پریسا عبادی
.چاپ مطلب
گره کور لایحه سلامت روان
تعداد دفعات مشاهده شده : 256
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب