کد مطلب : 59884 / تاریخ ثبت : 1397/01/29 24:29

خطای راهبردی اکثریت شورا در پذیرش استعفای شهردار

استیضاح عقیم

"مافی" علت استعفای شهردار کرج را «درخواست نابه‌جای اعضای شورا» ذکر کرده؛ جمله‌ای که نمایان‌گر میزان ناآشنایی شورانشینان کرجی با پیچیدگی‌های سیاست است؛ آنها که بازی برده را به نصیریِ شهردار باختند...

طومار استعفای شهردار در کرج، برخلاف آنچه در تهران رقم خورد، پیچیده شد؛ هرچه در پایتخت از اعمال فشارهای بیرونی صحبت شد و استعفای نجفی را روی گمانه‌زنی‌های "فشار از بالا" و "چانه‌زنی برای ماندن از پایین" پیش برد؛ ماجرای رفتن نصیری چندان از متن مدیریت شهری بیرون نرفت و درنهایت به ردپای اعضای شورای شهر رسید.

آقای شهردار نیز در متن استعفاء، جریان ناهمگن میان شورا و شهرداری را مطرح کرد که سرانجام به برآیند خدمت منتج نخواهد شد. در این بین، "پروانه مافی" عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نیز علت استعفای شهردار کرج را «درخواست نابه‌جای اعضای شورا» ذکر کرده است؛ جمله‌ای که نمایان‌گر میزان ناآشنایی شورانشینان کرجی با پیچیدگی‌های سیاست است؛ آنها که روند منطقی و روشنگرانه‌ی طرح سؤال و استیضاح را پیش گرفته بودند، عجولانه استعفایی را با تنها ۷ رأی به تصویب رساندند تا بازی برده را به نصیریِ شهردار ببازند!

پروانه مافی می‌گوید: «شهردار کرج، علت استعفای خود را درخواست‌های نابه‌جای تعدادی از اعضای شورای شهر برای استخدام بستگان و دوستان مطرح کردند و به‌دلیل عدم پذیرش این درخواست، وی استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرج کرده است.»

این نماینده‌ی مجلس به این نقل بسنده نمی‌کند و در  ادامه به تشویق نصیری می‌پردازد: «اگر تمام علت اصلی استعفای شهردار کرج این موضوع باشد، به‌شخصه وی را تحسین می‌کنم، زیرا برابر درخواست‌های نابه‌جای اعضای شورا مقاومت کرده و از موقعیت اجرایی خود صرف‌نظر کرده است و این می‌تواند درس عبرتی برای سایر شوراها و بخش‌های دیگر کشور باشد که درخواست‌های نابه‌جا از مدیران و مسوولان کشور دارند.»

و در پایان، کار را برای درس نیاموختگان مدرسه‌ی سیاست در شورای شهر کرج تمام و اتمام حجت می‌کند: «اگر شکایتی از اعضای شورای شهر کرج صورت گیرد، کمیسیون شوراهای مجلس وظیفه‌ی خود می‌داند به این موضوع ورود کند و مسأله را پیگیری و با خاطیان برخورد کند.»

خامی اکثریت شورای شهر یا فرار رو به جلوی شهردار؟ هر چه اسمش را بگذاریم مهم نیست! مهم این است که در جریان پذیرش استعفا، شورا بازی را به نصیری باخت و او اکنون دست بالا را در ادامه‌ی مسیر نقادی دارد.

اعضای شورا سؤالات و اعتراضاتی به روند مدیریتی و شکست اقتصادی شهرداری کرج در هفت ماه گذشته داشتند و اتفاقاً در بسیاری از موارد، این اعتراضات مورد قبول کارشناسان، کارمندان شهرداری و حتی عامه‌ی مردم بود و در دو مرحله‌ی طرح سؤال و استیضاح، روشنگری‌هایی در حال اتفاق افتادن بود که ضمن مشخص شدن حق و ناحق، به‌عنوان یک آسیب‌شناسی اصولی برای ترمیم و رفع نقاط ضعف، در آینده می‌توانست مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

اعضای سؤال کننده نه تنها به رکود عمرانی شدید و سوءمدیریت نمایشی، که به برخی از عزل و نصب‌های سفارشی و عدم اجرای برنامه‌های طرح شده در زمان انتخاب شهردار اعتراض داشتند و این پرسش‌ها نه‌تنها با پاسخی مناسب مواجه نشد بلکه با جواب‌های تند و تیز و بعضاً توهین‌آمیز نصیری معطل ماند.

"رحیم خستو" یکی از اعضای مخالف شهردار در یکی از جلسات به این عزل و نصب‌ها اشاره‌ای غیرمستقیم داشت. وی در واکنش به حکم قائم‌مقامی یکی از معاونت‌های شهرداری (داماد یکی از اعضای شورای شهر که موافق نصیری نیز بود) که تنها چند روز از مدت قراردادش می‌گذشت، گفت: «سرعت رشد برخی از کارمندان جدید شهرداری کرج از مازراتی و بنز هم بیشتر است.»
خستو در جلسه‌ای دیگر هم با اشاره به وقت‌خریدن از شورا برای حفظ مدیرانی که نصیری از تهران همراه خود آورده بود، گفت: «شما معاملات را به زلف برخی از اعضای شورا گره زده‌اید و برای پیشبرد کارهایتان با اعضاء معامله می‌کنید.»

هرچند نگارنده در مقام تأیید یا عدم تأیید صحت گفته‌های خستو یا نصیری نیست و ایشان خود باید برای این گفته‌ها مدرک و ادله بیاورند اما به‌نظر می‌رسد معاملاتی که این دو به آنها اشاره می‌کنند واقعاً وجود دارد و اینکه به نفع کدام گروه اتفاق افتاده، وظیفه‌ی نهادهای نظارتی است که کشف‌اش کنند.

بابک الحاقی
.چاپ مطلب
شهردار کرج شهرداری کرج رحیم خستو اصغر نصیری
تعداد دفعات مشاهده شده : 441
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید