کد مطلب : 60426 / تاریخ ثبت : 1397/02/26 09:28

ازخشونت در جامعه تا راهروهای پزشکی قانونی

بیشترین پرونده های مورد بررسی در پزشکی قانونی البرز مربوط به شهرستان کرج است

استان البرز به دلیل رشد بالای جمعیت، حاشیه نشینی ومعضلاتی چون بیکاری و آسیب های اجتماعی با انواع و اقسام خشونت و حوادث مواجه است.

به گزارش گروه استانی «تیتریک»،عوامل متعددی همچون بیکاری، اعتیاد، تبعات طلاق و درنتیجه سخت شدن شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه موجب کاهش آستانه صبر و تحمل افراد شده تا جایی که به بهانه های مختلف و کم اهمیت شاهد دعواودرگیری، قتل و خشونت های دیگر در جامعه هستیم.

نمونه‌هایی‌ از حوادث و خشونت‌های‌ جامعه‌مان‌ راهر روزه‌ در صفحات‌ حوادث‌ روزنامه ها و یا رسانه های مجازی می خوانیم، این حوادث از تصادف گرفته تا درگیری و قتل به اشکال مختلف اتفاق می افتند.

گاهی حتی یک بوق زدن و یا سبقت کردن در رانندگی بهانه ای می شود تا دو راننده به دلیل نبود گذشت و حوصله با یکدیگر درگیر شوند وعلاوه بر ایجاد تنش عمومی در جامعه، موجب آسیب جسمی و حتی کشتن یکی از طرفین شوند.

بعضی وقت ها هم اخباری از قتل اعضای خانواده به دست فردی که اعتیاد داشته و یا مواد روانگردان مصرف کرده به گوش می رسد.
 
گاهی هم از قصور پزشکان و شکایت خانواده ای که اظهار می کنند بیمار آنها به دلیل اهمال و کوتاهی پزشک فوت شده می شنویم که برخی از آنها واقعیت دارد و برخی نیز تصور خانواده متوفی است.

البته در بسیاری از موارد هم به دلیل اختلاف های خانوادگی و یا در کوچه و خیابان شهر به دلایل مختلف زدوخورد و آسیب های جسمی به افراد وارد می شود که منجر به شکایت و مراجعه آنها به پزشکی قانونی و مراجع قضایی می شود.

تجاوز، آدم ربایی، کلاهبرداری و بسیاری موارد دیگر هم هستند که در نهایت به قتل یا آسیب های جسمی و روانی ختم می شوند.

گفتنی است پرونده های این جرائم و خشونت ها از زدوخورد و درگیری که منجر به شکستگی، کبودی، نقص عضو می شود گرفته تا قتل وتصادف همه درپزشکی قانونی تشکیل شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

استان البرز هم به دلیل رشد بالای جمعیت، معضلاتی چون بیکاری و آسیب های اجتماعی با انواع و اقسام خشونت و حوادث مواجه است.

ازخشونت در جامعه تا راهروهای پزشکی قانونی البرز/بیشترین پرونده های مورد بررسی در پزشکی قانونی البرز مربوط به شهرستان کرج است

روایت یکی از مراجعان پزشکی قانونی

یکی از مراجعان پزشکی قانونی استان البرز می گوید: برای اولین بار است که گذرم به این اداره افتاده و واقعا برایم تازگی وجای تعجب دارد.

زهره سالاری در ادامه با بیان اینکه برای پیگیری پرونده اش که مربوط به یک تصادف است به پزشکی قانونی آمده می افزاید: فضای اینجا خیلی متفاوت از دیگر اداره هاست، بیشتر از۹۰درصد مراجعان دارای مشکل جسمانی بودند. یکی بینی شکسته، یکی صورت کبود، دیگری پای شکسته، برخی برای گرفتن طول درمان و تعدادی هم با شیون و ناله برای شناسایی جسد آمده بودند.

سالاری می گوید: در یک ساعت زمانی که برای رسیدگی به پرونده ام در پزشکی قانونی حضور داشتم مشکل خود را فراموش کردم. متوجه شدم روزانه چه اتفاق و حوادثی در اطراف ما رقم می خورد و آرزو کردم که هیچگاه پای هیچ کسی برای هیچ پرونده ای به این مراکز باز نشود.

وی می افزاید: اینطور که من متوجه شدم دلیل مراجعه بیشتر افرادی که اینجا هستند درگیری و نزاع است برخی از آنها با یکدیگرغریبه و برخی هم اعضای یک خانواده هستند.

سالاری می گوید: به این فکر می کنم که چرا تا این حد صبر وتحمل آدم ها کم شده و زود از خود خشونت نشان می دهند تا پای و کارشان به این مکان بکشد.

ازخشونت در جامعه تا راهروهای پزشکی قانونی البرز/بیشترین پرونده های مورد بررسی در پزشکی قانونی البرز مربوط به شهرستان کرج است

بیشترین پرونده های پزشکی قانونی البرز مربوط به شهرستان کرج است

مدیرکل پزشکی قانونی استان البرزبا بیان اینکه در۸ماهه نخست امسال ۳۷هزارو۱۱۲ پرونده برای معاینات بالینی درپزشکی و قانونی البرز تشکیل شده می گوید:از این تعداد ۲۲هزارو۶۶۹پرونده در شهرستان کرج، تعداد ۵هزارو۵۷۴ پرونده هم در ساوجبلاغ تشکیل شده است.

حمید داودآبادی می افزاید: تعداد پرونده های تشکیل شده برای معاینه های بالینی در نظرآباد طی این دوره از سال ۲هزارو۸۴ پرونده، در فردیس ۴هزارو۴۱پرونده و درماهدشت به ۲هزارو۳۸۴ پرونده رسیدگی شده است.

داودآبادی با اعلام اینکه طی ۸ماه ابتدای سال ۱۹۶فوتی ناشی از تصادف در پزشکی قانونی استان ثبت شده می گوید: ۱۷۰ نفرآن در شهرستان کرج، ۲۰نفر در شهرستان ساوجبلاغ و ۶ نفر هم مربوط به ماهدشت بوده است.

وی درمورد تعداد مراجعان با ادعای نزاع و درگیری اظهار می کند: به پرونده ۹هزارو۹۱۴نفر در شهرستان کرج، ۲هزار و۳۷۷نفر در شهرستان ساوجبلاغ، ۶۹۷نفر در شهرستان نظرآباد، ۲هزارو۶۹۶نفر در شهرستان فردیس و یک هزارو ۱۶۷ نفر در ماهدشت «مجموعا۱۶هزارو۸۵۱پرونده» رسیدگی شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان البرز همچنین با اشاره به اینکه در این مدت یک هزارو۹۳ جسد در پزشکی قانونی البرز معاینه شده می افزاید:از این تعداد۹۷۱نفر مربوط به شهرستان کرج، ۹۵ نفر شهرستان ساوجبلاغ و ۲۷نفر هم مربوط به ماهدشت بوده.

دادوآبادی با بیان اینکه طی این ۸ماه ۲۷۵شکایت و پرونده هم مربوط به قصور پزشکی بوده می گوید: از این تعداد ۱۳۱ پرونده محکوم و ۱۴۴پرونده تبرئه شده است.

ازخشونت در جامعه تا راهروهای پزشکی قانونی البرز/بیشترین پرونده های مورد بررسی در پزشکی قانونی البرز مربوط به شهرستان کرج است

دلایل رشد خشونت

یک روانشناس با اشاره به اینکه انواع خشونت‌ در جامعه افزایش یافته می گوید: ریشه همه خشونت‌هایی که اتفاق می‌افتد در جامعه است. بیکاری، اعتیاد، برخوردهای نامناسب، نبودشادی در جامعه، نشان دادن غم و اندوه مداوم از تلویزیون و رادیو، یاس و ناامیدی، انتشار اخباری ازجمله قتل، تجاوز، آدم‌ربایی، همه و همه از مهم‌ترین دلایل رشد خشونت در جامعه امروزی ایران است.

عطیه سرخوش اظهار می کند: خشونت و پرخاشگری انسان ها ذاتی و ارثی نیست و در حقیقت ریشه اجتماعی دارد.کودک از همان زمانی که در بطن مادر خود قرار دارد خشونت را می‌فهمد، نوع رفتار پدر با مادر، مانند خشونت اقتصادی، لفظی، جنسی، روانی و غیره بر جنین تأثیرگذار است تا جایی که این رفتارها چارچوب‌های ذهنی آن جنین را تا ۷۰ سال آینده شکل می‌دهد.

این روانشناس اجتماعی در ادامه می افزاید: حتی شرایطی که مادر به کودک خود شیر می‌دهد هم بر رفتار کودک مؤثر است. اگر شیر دادن همراه با نوازش و شعر خواندنو آرامش باشد کودک فارغ از استرس و خشونت رشد می‌کند. چرا که شخصیت کودک از خانواده شروع می‌شود و در جامعه رشد می‌کند. برخوردهای تند معلم با دانش‌آموز، راننده با مسافر، رئیس با کارمندان، اعتیاد، بیکاری، سرخوردگی همه و همه به‌خودی‌خود باعث ایجاد خشونت است.

این روانشناس بابیان اینکه خشونت از خشونت می‌آیدمی افزاید: به‌طور مثال اگر مردی با همسر خود بر سر موضوعی با مشکل مواجه شود، آن خشونت را در محل کار و خیابان نیز به همراه خود دارد.

سرخوش می گوید: مادری که دست به قتل فرزند خردسال خود می‌زند، یک مادر ناامید است، یک مادر فقیر، محروم، پر از مشکل، با شوهری بیکار و یا معتاد روبه‌رو است که دست به چنین اقداماتی می‌زند تا از وضعیت اسف‌بار روانی و مالی خود نجات پیدا کند.

نقش شبکه های مجازی و فیلم های تلوزیونی در افزایش خشونت

این روانشناس با تأکید بر اینکه فضای مجازی و سریال‌های سراسر خشمی که در تلویزیون و فیلم ها نشان می‌دهد برافزایش خشونت‌ها تاثیردارد، می گوید: فیلم‌های خشنی که پخش می‌شود، تأخیر در سن ازدواج، شرایط بد اقتصادی، محل زندگی، زمینه‌ساز ایجاد خشونت هستند.

سرخوش خاطرنشان می کند: انتشار خبرهایی از قبیل قتل و تجاوز نیز در رشد خشونت مؤثر است چرا که خشونت یادگرفتنی است، مردم رفتار و برخوردها را می‌بینند و به دلیل فراهم بودن شرایط، دست به خشونت می‎زنند.

وی بابیان اینکه رفع شرایط بد اقتصادی مانند بیکاری، می‌تواند به کاهش خشونت در جامعه کمک کند، می افزاید: رفع بیکاری و غم و اندوه می‌تواند در رفع و کاهش خشونت در جامعه تأثیرگذار باشد. البته در جوامع شهری بیشتر شاهد چنین اتفاقات ناگواری هستیم.برای اینکه در شهر مردم همه‌ی زندگی خود را با استرس و عجله سپری می‌کنند و همین موضوع بر رفتارهایشان تأثیر می‌گذارد.
البرز فردا
.چاپ مطلب
خشونت جامع پزشکی قانونی
تعداد دفعات مشاهده شده : 212
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید