کد مطلب : 61184 / تاریخ ثبت : 1397/04/12 09:02

دهم تیرماه روز جهانی آشور:

آشوریان خدماتی غریب به اسلام نثار کردند/لزوم تحکیم اتحاد میان آحاد جامعه

عضو کمیسیون عمران و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان گفت: خدمات و علوم و فنون آشوریان در هیچ کتابی گنجانده نمی شود و بمانند رازهای ناگشوده می ماند هر چه قدر هم در مورد آن بحث شود باز هم در بیان این تمدن عظیم درمانده می شوند. امروز از خود می پرسیم جایگاه وارثان این تمدن با شکوه که زمانی چون چراغی درخشان فراراه فرهنگ اسلامی شد کجاست
به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، شامگاه دهم تیرماه جشن روز جهانی آشور با حضور سفرای چند کشور، روحانیون، نمایندگان مجلس، جمعی از خبرنگاران پارلمانی و آشوریان در محل انجمن آشوریان برگزار شد.
یوناتن بت کلیا نماینده مردم  و عضو کمیسیون عمران درمجلس دهم ضمن برشمردن گزیده ای از رهاورد امپراتوری آشوراظهار کرد: همه نیک می دانید، بالهای فراخ آشور در حالی از هم پاشید که، خدمات ماندگاری را که در قالب تمدن بشری چون علم، فرهنگ، دانش، هنر، شهر و شهرنشینی، پیکره سازی، سنگ تراشی، معماری و هر آن چه شکوه تمدن های پیش و پس از تاریخ خلاصه می شد،را به جهانیان عرضه نمود.
بت کلیا با بیان این موضوع که، آشوریان خدماتی غریب به جهان اسلام نثار کردند، خاطرنشان کرد:  پدران ما، انتقال دهنده و ابداع گر فلسفه، علوم، ریاضیات، خط، باورهای دینی، فلسفه دوران یونان و روم و دیگر مانده های تاریخ بودند که انتقال آن مانده ها به فرهنگ های دیگر، چون اسلام و برگرداندن همۀ باورهای فلسفه و منطق، از یونان به عربی و پس از آن فارسی، جدای از آن، در عرصه پزشکی، آشوریان خدماتی غریب به جهان اسلام نثار کردند. 
این نماینده مردم در مجلس دهم آشوریان و تمدن آشور را به مانند رازهای ناگشوده تشبیه کرد و تصریح نمود: خدمات و علوم و فنون آشوریان در هیچ کتابی گنجانده نمی شود و بمانند رازهای ناگشوده می ماند هر چه قدر هم در مورد آن بحث شود باز هم در بیان این تمدن عظیم درمانده می شوند. امروز از خود می پرسیم جایگاه وارثان این تمدن با شکوه که زمانی چون چراغی درخشان فراراه فرهنگ اسلامی شد کجاست؟

وی با اشاره به آورارگی آشوریان و نسل کشی این اقلیت به بهانه پاکسازی این نژاد و سکوت جوامع بشری و مدعیان حقوق بشر گفت: چه کسی به حال و روز این آشوریان که بزرگترین و بیشترین خدمات را به جهانیان عرضه کرد فکر می کند؟ چه کسی به سرنوشت آنان توجه دارد؟ این قومی که با شقاوت و بربریت از خانه و سرزمین اصلی خود در مناطق مختلف بین النهرین از سوریه و عراق گرفته تا ترکیه رانده شده و آواره جهانند که البته اتفاقات و فجایع قرن های 20 و 21 روی تاریخ را سیاه تر نمود که با نسل کشی های مختلف در ترکیه، عراق و سوریه اقدام به پاکسازی نژادی کردند، و با کمال تاثر و تاسف هیچ یک از جوامع بشری و یا مدعیان حقوق بشر نیز به حمایت از این قوم مظلوم برنخواستند.

یتیم دوران عنوانی بود که دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان به مظلومیت جامعه آشوری القا کرد وخواستار حمایت از جامعه آشوری شد و تاکید نمود: برخی حتی با حرکت های خود زخم های بیش‌تری بر پیکر این جامعه زده و به صورت بازیچه ای در دستان ابرقدرت ها قرار گرفت. به گونه ای که می بینیم جامعه مظلوم آشوری به عنوان یتیم دوران در بیش از 40 کشور جهان گسترده شده و ما در این روز بزرگ از همه این کشورها خواستاریم که حامی جامعه آشوری باشند و حق  و حقوق آنان را به آنها بازگردانند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر وحدت و اتحاد میان آشوریان و دیگر آحاد جامعه اذعان داشت: ما با این امید زنده هستیم که روزی پروردگار ما که در کتاب مقدس به عنوان "عصای دست من؛ آشور" از ما نام برده است حتما ما را از این تظلم ها رهایی خواهد بخشید و به حقانیت خود دست خواهیم یافت و این ممکن نخواهد بود مگر با وحدت و یکپارچگی ما آشوریان تا دشمنان نتوانند فاصله ای را در بین ما ایجاد کنند و با اتحاد بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم. 

وی افزود: من به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان همواره خواستار تحکیم اتحاد بین آحاد جامعه بوده ام و بر این مهم نیز بسیار اصرار می ورزم و در این روز ملی آشور دست یکایک شما عزیزان را به گرمی می فشارم و خواستار یکی شدن در جهت تحقق آرمان های از دست رفته جامعه آشوری هستم.
دبیر کل اتحادیه جهانی آشوریان یادآور شد: روز اول تموز به عنوان روز ملی آشور در 27 مین کنگره اتحادیه جهانی آشوریان که آذر ماه 1389 (دسامبر 2010) در اربیل عراق برگزار شد، انتخاب و معرفی شد. دلیل انتخاب اول تموزنیز به این است که، تموز خدای باروری با گذراندن مدتها در دنیای مرگ با کمک ایشتار الهه عشق زنده می شود و به حیات باز می گردد. ما آشوریان نیز به امید بازگشت به سرزمین اجدادی خود این روز را تعیین کرده و جشن می گیریم
 


 


 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
روز ملی آشوریان بت کلیا اتحاد حقوق مظلومیت یتیم دوران
تعداد دفعات مشاهده شده : 331
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید