کد مطلب : 61228 / تاریخ ثبت : 1397/04/13 13:38

کابوس 550 میلیارد تومان بدهی شهرداری به "بانک شهر"

پیشنهاد «خرید دِین» هم مسکوت ماند!

«خرید دین" به‌عنوان بهترین راه نجات از بدهی 550میلیاردی شهرداری به بانک شهر در جلسه‌ی امروز شورا مسکوت ماند و بار دیگر، گذشته‌ و شخصیت سرمایه گذار، موضوعیت مهمتری نسبت به پروسه‌ی سرمایه گذاری پیدا کرد...

بدهکاری شهرداری کرج به «بانک شهر» در طی این سال‌ها چاه ویلی‌ست که شهر را در خود کشیده اما هنوز نه از طناب آشتی با سرمایه‌گذاران خبری است و نه دَلوی که طرح توجیهی اقتصادی را در خود داشته باشد و به مثابه‌ی راه مفرّی به‌سوی مدیریت شهریِ در چاه مانده، سرازیر شود؛ شورا و شهرداری‌ای که در تاریکی بدهی این چاه مانده‌اند و ماه به ماه نیز بدهکارتر می‌شوند.

به یقین می‌توان گفت، عدم التفات به بخش خصوصی و بستر آشفته‌ی سرمایه‌گذاری، بازار ساخت‌و ساز را در طول این سال‌ها داغ نگه داشته تا نان اداره‌ی شهر آجر نشود! در این پیوستار، تلاش برای کسب ارزش افزوده ازطریق تولید ساختمان، نقشه‌ی جامع و تفصیلی شهر را تا حد زیادی در سایه نگه داشت. فروش تراکم، این‌فرصت را ایجاد می‌کرد که یک ‌ساختمان به چندین طبقه تبدیل گردد و سود اقتصادی شایان‌‌توجهی را در جیب مالک، سرازیر نماید و مالک نیز همیشه سرکیسه‌ی شُلی برای مدیریت شهری داشته است!

اما طی حداقل 5سال اخیر، مسأله‌ی اساسی‌تری در این میان سر بَر کرده؛ پس از کساد بازار مسکن، وضعیت بودجه‌ی متعادل در فقدان ایده‌های جایگزین، دستخوش تغییرات سوء شده است؛ بودجه‌ای‌ که در آن می‌بایست، درآمد حاصل از عوارض پایدار در هزینه‌های نگهداری شهر چرتکه اندازد و هزینه‌های توسعه نیز از محل درآمدهای ناپایدار خوراک بگیرد. اما این‌ معادله در کرج به هم‌ریخته؛ به‌گونه‌ای که هزینه‌های جاری و نگهداری شهر، از محل درآمدهای ناپایدار ارتزاق می‌کند تا حدّی ‌که این گردن باریک، از بار توسعه تن می‌زند. این ‌امر به‌مرور، سفره‌ی سرانه‌های ‌شهر را کوچک‌ کرده است.

اما دست‌درازی به سرانه‌ها و شهری با خط آسمان مخدوش و زمینی که زیر ساختمان‌های قد و نیم‌قد و بدقواره خفه‌شده، تنها ماحصل رویه‌ی حال‌حاضر مدیریت شهری نبوده است؛ وام‌ها و سود بازپرداخت آنها، از کرج شهری ساخته که تا خرخره در قرض است و هیچ هوای تازه‌ای حتی در روزهایی که شورای پنجم‌اش "امید"وار پا به صحنه گذاشت، برایش وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز و رستاک، از هفتاد و یکمین جلسه‌ی علنی شورای شهر کرج، بدهی‌های میلیاردی به کابوس این روزهای شورا و شهرداری مبدل شده است. به گفته‌ی عباس زارع: «بدهی شهرداری به بانک شهر 440میلیارد تومان بوده که امروز به 600میلیارد رسیده و اگر تمهیدی نداشته باشیم در پایان شورا به 850میلیارد تومان خواهد رسید.»

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرج اظهار کرد: «سال گذشته در شروع کار شورای پنجم، تقریباً میزان بدهی شهرداری به بانک شهر نزدیک به 440میلیارد تومان بود. در حال‌حاضر و بعد از احتساب 50میلیاردی که مجدد از بانک‌شهر دریافت شده، قریب به 600میلیارد به بانک شهر بدهی داریم. اگر هیچ وام دیگری نگیریم و نتوانیم این مبالغ را بازپرداخت کنیم، پایان دوره‌ی شورای پنجم میزان بدهی شهرداری به بانک شهر بالغ بر 850میلیارد تومان می‌شود که آن زمان هم قطعاً توان بازپرداخت آن را نخواهیم داشت.»

زارع افزود: «این موضوع بسیار برای ما مهم است و باید در رابطه با بازپرداخت اصل و فرع بدهی‌ها به بانک شهر روش درستی را اتخاذ کنیم. ما بارها مدل‌های مختلف را در مورد تعیین تکلیف تسهیلاتی بررسی کرده‌ایم، یکی از این روش‌ها خرید دین است. یعنی شخص ثالثی، دِینی که ما نسبت به بانک شهر داریم، بخرد و بدهی ما مقطوع شود و به‌صورت تصاعدی بالا نرود. این راهکار هم واجد محاسباتی‌ست؛ ازجمله اینکه: قیمت تمام‌شده‌ی دین برای ما چقدر است و آن را مقایسه کنیم با وضعیتی که اگر این اتفاق نیفتد، 3سال آینده چه شرایطی خواهیم داشت؟ محاسبات ما نشان داده که اگر این راهکار را اجرایی کنیم، بر اثر روال معمول درنهایت کمتر از 600میلیارد برای ما هزینه خواهد داشت. معتقدم طبق وضعیت امروز شهرداری، راهی جز فروش دین نداریم.»

فرج الله ایلیات نیز عنوان کرد: «یکی از راهکارهایی که در رابطه با پرداخت بدهی شهرداری به بانک شهر مطرح شده، تقسیط طولانی‌مدت 7ساله است با سود 16درصد اما در توان شهرداری نیست ماهی 20-25میلیارد تومان پرداخت کند.»

ایلیات افزود: «در حال حاضر ما 10-12میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می‌کنیم. بدهی بانک شهر، کابوس و دغدغه‌ی همه‌ی ما شده است. یا باید زمین‌های موجود شهرداری به ارزش 500میلیارد را با شرط معرفی خریدار یا سرمایه‌گذار به بانک شهر معرفی کنیم، یا به تقسیط طولانی‌مدت با سود 16درصد تن بدهیم، یا اینکه به راهکار خرید دِین برسیم و تفاهم‌نامه را امضاء کنیم. اگر با سرمایه‌گذار موجود هم مشکلی دارید، فرد خوشنام‌تری را معرفی کنید. تعارف نداریم؛ راه چهارمی برای شهرداری و شورا وجود ندارد.»

این گفته‌ی ایلیات به صحبت‌های وحیدی اشاره داشت که با سرمایه‌گذار این پروسه اعلام مخالفت نمود. منصور وحیدی عنوان کرد: «این فرد، صلاحیت و وجاهت اجرای این کار را ندارد.»

نائب رئیس شورای شهر کرج گفت: «کسی که گذشته‌اش نشان می‌هد وجاهت لازم را جهت کارهای بزرگ ندارد، نباید پای مذاکره با او نشست. نباید پای این قبیل افراد را به سیستم شهرداری باز کنیم. با اعتباراتی که به املاک این اشخاص می‌دهیم، بستر تالی فاسد را برای آنها آماده می‌کنیم. ما فرمول‌های دیگری هم برای نجات شهر داریم.»

ایلیات اما متذکر شد: «آیا جلسه‌ای هست که ما در مورد بدهی‌مان به بانک شهر حرف نزده باشیم؟ ما داریم ماهی 10 الی 12میلیارد به بانک شهر می‌دهیم آیا هیچ اشکالی ندارد و صدای کسی درنمی‌آید؟ طبق راهکار ما، این میزان به ماهی 2میلیارد کاهش پیدا خواهد کرد، با این‌حال اگر شما راهکار دیگری دارید، مشخص روی میز بگذارید.»

گفتنی‌ست پس از بحث‌های مطروحه، این لایحه مسکوت ماند تا بررسی‌های بیشتری از سوی شهرداری بر راهکار مذکور صورت گیرد.


آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
خرید دین بدهی شورای شهر کرج بانک شهر
تعداد دفعات مشاهده شده : 524
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید