کد مطلب : 61288 / تاریخ ثبت : 1397/04/17 15:51

تردید شورای پنجم نسبت به نامه رد صلاحیت سریزدی: :

اصرار یا تسلیم؟!

پس از هفته ها تلاش موافقان و ممانعتِ گاه کارشکنانه ی مخالفان، امروز نامه وزارت کشور با محتوای رد صلاحیت مجید سریزدی در صحن شورا خوانده شد. این نامه مورد اعتراض اکثریت واقع شد و تصمیم گیری درباره قبول یا رد آن را به هاله ای از ابهام برد

بخشی از جلسه ی هفتاد و دوم شورای شهر کرج، به قرائت نامه وزارت کشور در خصوص سرنوشت سکانداری مجید سریزدی اختصاص یافت. نتیجه احراز صلاحیت مجید سریزدی از هفته ها پیش مشخص بود. اما آنچه تردید اعضا( اکثریت) را در پذیرفتن یا نپذیرفتن این واقعیت مبهم، بیشتر می کرد، عدم طی شدن روال قانونی بود. روالی که امروز هم به آن پرداخته شد. نامه وزارت کشور همچنان مبهم است و با مندرجات قانونی احراز صلاحیت شهردارها تطابق ندارد. گویا در این نامه همچنان به سؤال اکثریت شورا پاسخ روشنی داده نشده است. وجه افتراق دو فقره نامه ای که در این باره از وزارت کشور رسیده است، تنها چند کلمه است؛ در نامه ی دوم برای توضیح روشنی که اعضای شورا (اکثریت) از وزارت کشور خواسته اند، تنها چند واژه «به تشخیص مراجع ذی صلاح» اضافه شده است که به قول اکثریت اعضا قانع کننده نیست.
 
نامه ی وزارت کشور اهانت آمیز است
در این زمینه، مهدوی کلیشمی، عضو شورا، در صحن علنی بار دیگر قانون انتخاب شهردار را قرائت کرد که در آن به وظیفه وزارت کشور اشاره شده است. بدین شرح که:« شورای شهر بر اساس ضوابط و شرایط احراز صلاحیت شهرداران، مندرج در آیین نامه مصوب این قانون شهردار مورد نظر خود را انتخاب می کند. وزیر کشور( نه مشاور و معاون و غیره) و استانداران موظف اند حکم شهردار معرفی شده را ظرف مدت 10 روز صادر نمایند. در صورتی وزیر کشور(نه مشاور و معاون) یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس نماید.»
کلیشمی در اعتراض به نامه وزارت کشور گفت:« برای اینکه شأن شورا حفظ بشود، وزیر کشور باید خودش نامه را امضا می کرد؛ نه اینکه مشاور او نامه ای ارسال کند و ضمناً مستندات رد صلاحیت را اصلاً ذکر نکند.» مهدوی کلیشمی گفت:« به یک نحوی این نامه اهانت آمیز است. مشاور وزیر با استناد به نامه مدیر کل دفتر امور شوراها یک چیز کلی نوشته، و ایشان هم به نامه رییس مرکز حراست وزارت کشور استناد کرده است. درکل، استناد واضحی در این نامه نیست.»
 
شورا صلاحیت سؤال درباره ی رد صلاحیت را ندارد
فرج الله ایلیات؛ عضو دیگر شورا که رأی نهم را به سریزدی داده بود، با اشاره به احتمال تفویض اختیار به مشاور گفت:« لابد دلایلی وجود دارد که مستندات را به شورا اعلام نکرده اند. ما( اعضای شورا) یا می پذیریم و یا نمی پذیریم؛ با اصرار ما کاری درست نمی شود.» ایلیات به صراحت نشان داد که با دیگر اعضای اکثریت برای اصرار همسو نیست و در ادامه گفت:« در صلاحیت ما اعضای شورا نیست که بپرسیم چرا دلیل رد صلاحیت را لیست نکرده ای! کار ما این است که اگر مراجع ذی صلاح تأیید می کنند، ما تمکین می کنیم و اگر نکرد، ما تمکین نمی کنیم. چنانچه می بینیم در جواب نامه ی ما به صراحت نوشته شده:« مراجع ذی صلاح قانونی...» خواهش من این است که روی این کلمات اصرار نکنیم. هرچند هنوز هم اعتقاد دارم که آقای سریزدی جزو بهترین انتخاب های ما بود.»
حرفی که با واکنش مهدوی کلیشمی مواجه شد؛ کلیشمی گفت:« قانون چیزی نیست که شما تفسیر به رأی بکنید. قانون صراحتاً گفته است وزیر یا استاندار باید طی 10 روز جواب شورا را بدهد. حال ممکن است معاون یا مشاور نامه را آماده کند، اما وزیر باید امضا کند.»
 
حسین محمدی، رئیس کمسیون محیط زیست شورا نیز با لحنی طنزآمیز از ریاست شورا به خاطر اینکه نامه های محرمانه را به دست آنها هم رسانده است، تقدیر کرد! و تلویحاً مفاد نامه را پذیرفت و بر انتخاب سریعتر شهردار تأکید کرد و پیشنهاد داد تا جلسه فوق العاده ای در این مورد تشکیل بشود که آیا اعضای شورا می خواهند اصرار بکنند یا می خواهند شهردار جدید انتخاب بکنند.
 
غلبه گروه قلیل بر گروه کثیر!
سارا دشتگرد که پیش از این اکثریت را مدام مورد سؤال قرار می داد که «چرا شما در انتخاب شهردار عجله دارید؟ درحالی که قانوناً 3 ماه فرصت داریم»، بیان داشت:« ما وقت نداریم؛ و برای یک گزینه نمی توانیم اینهمه وقت تلف بکینم.» وی اعضای اکثریت را مورد انتقاد قرار داد و گفت:« دوستانی که می گفتند یک ثانیه هم شهر نباید بدون شهردار رها بشود، چرا اینهمه وقت می گذارند! مردم از شما توقع دارند، چرا این همه اصرار می کنید مگر ما قحط الرجال مواجه شده ایم. اصرار حق قانونی شماست اما خواهش می کنم با اینکه نتیجه را می دانید، اینقدر اصرار نکنید.» دشتگرد در صفحه اینستاگرامی خود آیه ای از قرآن آورده بود که دلالت بر غلبه ی گروه اندک(فئه قلیله) بر گروه زیاد(فئه کثیره) داشت. البته اشاره نکرده بود که این شادمانی فقط به خاطر غلبه ی صرفِ «قلیل بر کثیر» بود یا نفعی هم به شهر یا مردم خواهد رسید.    
 
ما قدرت نفوذ نداشتیم
سلیم نژاد، رئیس کمسیون فرهنگی شورای پنجم کرج نیز صحبت های مهدوی کلیشمی را تأیید کرد و اظهار کرد:« نه ما و نه مردم خبر نداریم که آیا فلان مدیر یا معاون در این زمینه تفویض اختیار شده یا نشده است. از سوی دیگر، قانوناً آقای افشار هم به عنوان مدیر کل شوراهای کشور این حق دارد با شورا مکاتبه کند. اما باز اینکه آیا ایشان در مورد صلاحیت ها هم می تواند اظهارنظر بکند یا نه، نه  مردم و نه ما خبر نداریم.»
سلیم نژاد گفت:« واقعیت این است که ما تلاش می کنیم که فرد مورد نظر را شهردار بکنیم اما بعضی ها صلاح نمی دانند و اعمال نفوذ می کنند. همه ما می دانیم که در وزارت کشور چه خبر است و وضعیت چندان گل و بلبل هم نیست.» وی ادامه داد:« در یک مبحثی، چند نفر مخالف شما حرف می زنند و چند نفر موافق، در نهایت هرکسی قدرتش بیشتر است، برنده می شود. ما(اکثریت) در این عرصه قدرت نداشتیم. از طرف دیگر، ما می توانیم اصرار کنیم و پرونده به هیأت حل اختلاف ارسال شود و حل اختلاف هم 14 روز وقت دارد حل و فصل کند و اگر نتواند، آن شهرداری که ما انتخاب کرده ایم، نیاز به حکم رییس شورا هم ندارد؛ خودبه خود شهردار است. اما ما به دنبال اصرار نیستیم.»
 
قانون، از عمل تا شعار
وحیدی، نایب رییس شورا نیز به گفته رحیم خستو، با لحنی خطابه آمیز دیگر اعضای شورا را به قانون فراخواند و انگار جلسه ای را که مدیریت آن در غیاب رئیس به دست ایشان بود، فراموش کرده باشد، یادآور شد که:« ما بر اساس قانون اینجا نشسته ایم و هرکس به زعم خودش بهتر از دیگران تفسیر قانون را می داند. قانون هم به دلایل مختلف، نگاه های متفاوت را محترم دانسته است؛ باید به رأی اکثریت احترام قائل بود و اقلیت هم حق دارند که بر اساس قانون مقاومت کنند و از حقوق خودشان دفاع کنند و حقوق آنها هم متعلق به همه مردم است!» وحیدی بیان کرد:« ما با تعهداتی که به مردم داده ایم، فاصله داریم. باید نتیجه احراز صلاحیت شهردار را بپذیریم، حتی اگر اعمال نفوذی در کار بوده باشد. زیرا هم اقلیت و هم اکثریت در (نهادها) نفوذ داشتند. باید از افتراقات فاصله بگیریم و دنبال اشتراکات باشیم.»     
 
قولِ گذاشتنِ چوب لای چرخ
عباس زارع در واکنش به رد صلاحیت گزینه منتخب و کارشکنی مخالفان، به افشای نامه ای پرداخت که از سوی یکی از «دوستان» به مراجع بالادست نوشته شده بود و نویسنده در آن قول داده بود که «من یک ماه جلسه را به نوعی مدیریت می کنم که این انتخاب(انتخاب سریزدی) صورت نگیرد.»  زارع گفت:« شاهد بودید که جلسات مختلف به روشهایی پیش برده شد که تصمیم گیری صورت نگیرد. این حق شوراست که اگر مطمئن است که تصمیم درستی گرفته است، اصرار کند.»
رییس شورا پیشنهاد وحیدی و ایلیات برای مشخص شدن «اصرار و تسلیم» در همین جلسه امروز مطرح کرد که کنایه تند خستو را در پی داشت. رحیم خستو گفت:« ما یک ساعت پیش نامه را خوانده ایم؛ مثل شما نیستیم که 5 روز قبل تر نامه های محرمانه شورا را می دانند.»
در پایان با مباحثی که نبیونی، رئیس شورا مطرح کرد، و با هماهنگی دیگر اعضای شورا مقرر گردید، در جلسه چهارشنبه این هفته نسبت به پاسخی که به این نامه داده می شود، و ضمناً تعیین تکلیف شهردار تصمیم گیری شود و نتیجه بحث ها و نظرات به وزارت کشور اعلام شود.
 
علی شهبازی
.چاپ مطلب
شورای کرج انتخاب شهردار نامه رد صلاحیت
تعداد دفعات مشاهده شده : 739
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید