کد مطلب : 61344 / تاریخ ثبت : 1397/04/21 11:35

شورای شهر؛ اشکها و لبخندها

شورای شهر پر تلاطم پنجم دیروز تراژیک ترین روز خودش را در یکسال گذشته تجربه کرد. اشک های خلیلی مردی که شرافت را در تعهد لیست منتخب به عهدها و پیمانهایی می دانست که امروز شکسته شده و شهامت آن را داشت که برای این خلف وعده ها اشک بریزد. اما همان لحظه ای که او می گریست یک نفر در پستوی اتاقش لبخند می زد.

شورای شهر اصلاح طلبان امروز  خود به مساله ای بدل شده است.آنها مردان و زنانی دانشگاهی بودند که پا به عرصه تصمیم گیری برای پیچیده ترین نهاد شهری (شهرداری) گذاردند. مار خوش خط و خالی که هم زیباست و هم اغواگر و هم سمی. این افسونگر هم دلبر است و هم دِل بُر. اگر دل دادی که می بردت آنجا که می خواهد، اگر ندادی کارتی روی کارتت می آید و دلت را چنان می برد که میز بازی باخته ات را هاج و واج نگاه کنی تا وقتت تمام شود.

در جلسه گذشته شورای شهر  همه بازنده بود جز یک نفر. اولین بازنده جمع  انشقاق یافته منتخبان اصلاح طلب. کسانی که یک باره از سریزدی باتجربه به احمدی نژاد بی تجربه رسیدند و البته در کنار وی، بازهم دست به دامان مدیران سیاسی خارج از شهر شدند و مقدس زاده نامی از بدنه کارگزاران را مطرح کردند تا نشان دهند به مدیران بومی اعتقاد ندارند بلکه مصرند تا اشتباه نصیری را دوباره تکرار کنند.

دومین بازنده علی کمالی زاده معاون چندساله عمرانی شهرداری که چوب اعتمادش را خورد. مدیری که سهم بسیاری در تحولات عمرانی شهر داشت و هرچند در زیر سایه مدیر اصلی بود اما نادیده گرفتن خدماتش در پروژه های متعدد بی انصافی است. او  به وسوسه برخی از اعضای شورا پا به گود رقابت شهردار شدن گذاشت و کسانی که حامی و مشوقش بودند با یک رای تنهایش گذاشتند تا نشان دهند بیشتر از دوستی برای پیروزی ارزش قائلند. حامیان دیروز این مدیر جوان که با سابقه پانزده ساله مدیریتی یک سرمایه شهری محسوب می شود ناپایدارترین و هزینه زاترین دوستان بودند.

بعدی احمدی نژاد که به ناگاه یک شهر و مجموعه همراه شهرداری برعلیه اش شدند. او که به لطف تیم جوان مدیریتی علی الخصوص علی سلطانی مقدم توانسته بود حاشیه های مالی و چالش های اقتصادی را مدیریت کند به چاه دشمنی با نماینده افتاد. کولیوند که در مخالفت با انتخاب سریزدی انتقادات زیادی را به جان خریده بود اصلی ترین دشمن شورا تعریف می شد و این وظیفه سرپرست فعلی بود تا هرکسی به نحوی نخ اتصالی به این نماینده دارد را از گردونه مدیریت حذف کند. احمدی نژاد اگر از خود به توان و عقبه خودش تفکر نکند و از تسلط کمش بر قوانین شهرداری و اختیارات جایگاه شهرداری نهراسد شاید شهردار شود اما این اتفاق به دست کسانی می افتد که او را به چشم یک مهره در دوران گذار می بینند. دورانی که پس از سپری شدنش در دو جبهه باید هزینه های فراوانی پرداخت کند.اول بدنه شهرداری و دوم عزل و نصب ها و دستوراتی که به هر دلیلی از جمله فشار اعضا خواهد داد.او هم دیگر یک سرمایه مدیریتی با کارنامه خوب در سرپرستی است و باید ضمن حفظ اندوخته هایش، از کم لطفی به کمالی زاده هم درس بگیرد.

سومین بازنده علی ترکاشوند بود. شهرداری که در دو دوره چهارساله خدماتی را به شهر کرده بود و شاید هرگز باورش نمی شد نحوه مدیریتش به نوعی باشد که حتی آمدن نامش در میان کاندیداهای نهایی اشک را بر چشمان پرچم دار اصلاحات شورا روان کند. هرچند خلیلی احساساتی معیار خوبی برای قضاوت کارشناسی نیست کما اینکه هم در دوران نمایندگی مجلس هم در یک سال گذشته نمره چندان مطلوبی از جاصل عملکردش به دست نیاورده است اما اینکه بر اصلاحاتی اشک بریزد که نام ترکاشوند را می آورد نشان دهنده حجم بار منفی ای است که در پیرامون نام این شهردار سابق قرار گرفته، امری که اگر در بازیابی آن نکوشد پرونده مدیریتی اش را برای سالهای طولانی در کرج خواهد بست. 

چهارمین بازنده ایلیات است. او با سابقه ی درخشانی که در مدیریت مناطق مختلف شهر کرج داشت بالغ بر پنجاه هزار رای از شهروندان گرفت. اعتمادی بی نظیر که معنایش این است در یک انتخابات غیر لیستی و غیر سیاسی او حتی بالاتر از تمام معتمدین و اعضای ادوار قبل قرار می گرفت و رای اول کرجی ها است. جدا شدن او از این رای اعتماد و خروجش از شورا راه را بر ورود وی در انتخابات های جدی تر مانند نمایندگی مجلس خواهد بست و او باید با سیاست کلان در سطح ملی که می تواند آینده اش باشد خداحافظی کند.

در این میان شاید تنها برنده مهدی حاج قاسمی فرد باهوشی برآمده از جامعه مهندسین، لبخند به لب داشته باشد.او حامی کمالی زاده، احمدی نژاد و مقدس زاده است. اولی که از گردونه رقابت کنار رفت و سومی هم طبق شنیده ها تمایلی به ترک استانداری اصفهان ندارد و به شهرداری کرج نخواهد آمد. می ماند احمدی نژاد و گروه هشتی که فکر می کنند شهردار همه آنهاست غافل ازینکه همه در مسیر از پیش طراحی شده ای قدم بر می دارند و اگر بر فرض انتخابشان مورد تایید وزارت کشور قرار بگیرد و حکمی صادر شود، نرسیده به پایان سال باز هم فانوس به دست در شهر باید به دنبال شهردار بگردند.

اما این بار شکست در انتخاب کلیددار شهر تنها یک بدنامی ساده یا چالشی پیش پاافتاده نیست. ماجرا مانند مدیریت نصیری پایان پر دست انداز اما خوشی نخواهد داشت. شکست بعدی یعنی چاه های ویل بر سر اصلاحات، سقوط شورا و خارج شدن فرمان از دست کسانی که شرافتمندانه گریه می کنند، اما عاقلانه فکر نمی کنند و مسولانه تصمیم نمی گیرند.
بابک الحاقی
.چاپ مطلب
شورای شهر کرج انتخاب شهردار کرج شهردار شورا
تعداد دفعات مشاهده شده : 5083
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب