کد مطلب : 61418 / تاریخ ثبت : 1397/04/26 17:00

بررسی اجمالی نقش زارع در شورا

یک مساوی با هشت

عباس زارع را به عنوان پدیده فراانتظار در این شورا باید ارزیابی کرد. او همزمان که گسترده ترین ارتباطات اداری و عاطفی در بین گروه هست دارد مستقل ترین و غیرقابل نفوذترین آنها نیز بوده است. شاکله اتحاد گروه اکثریت بر استقلال رای زارع بنا شده و قطعا ریاست وی نیز میتوان شانیت و احترام شورا را به این نهاد بازگرداند

شورای شهر کرج همزمان که دوره نقاهت بی شهرداری را می گذراند، دربطن خود اتفاقات جدیدی آبستن است. ما در یکسال گذشته شاهد شورایکم توان و بی خاصیتی بودیم که اعضایش برخلاف انتظار عموم بجای هم افزایی دنبال خنثی سازی متقابل بوده اند. تشکیل گروه های اقلیت و اکثریت و چرخش افراد در بین این دو طیف و در نهایت تغییر اقلیت به اکثریت بیشتر از اینکه تکلیف نهاد تصمیم ساز پارلمان محلی را روشن کند، گنگ تر و پیچیده ترش کرده است.

در میان حلقه اقلیت اولیه که در طول زمان بدل به اکثریت شد دو چهره ویژه به چشم می خورد، خستو و زارع. دو فردی که شاید بتوان مستقل ترین اعضای شورا در طول ادوار مختلف ارزیابی شان کرد و شاید دلیل تبدیل گروه پنج به هشت و جذب ایلیات افزایش به نه نفر این دو باشند. در این میان زارع به دلیل چندین سال رابطه شغلی وهمکاری و تعامل با افراد در عرصه های مختلف از شهرداری تا نمایندگان و دیگر ادارات و مسولین شهری ضریب سختی اش در برابر نفوذ بیشتر به چشم می آید.

زارع با کسب هشتاد هزار رای نفر اول لیست اصلاح طلبان شد که در آن لیست چهره های سرشناسی چون خلیلی نماینده سابق مجلس و خواهرزاده رییس جمهور خاتمی به چشم میخورد و حتی مهدوی کلمیشی که تازه پروسه پر هیاهوی انتخابات مجلس و تبلیغات آن را پشت سر گذاشته بود هم حضور داشت.

عباس زارع با وجود اصرارهای کارشناسان شهری برای پذیرش سمت شهرداری کرج با عنوان اینکه رای اعتماد مردم برایش ارزشمندتر است، پذیرای این منصب نشد و بعد از انتخاب مشروط سریزدی و تهیه لیست ۱۹ نفره  این بار به پیشنهاد ایلیات نامش در آن لیست قرار گرفت که باز هم در جلسه هفته قبل از حضور در لیست انصراف داد و رای گیری به چهار گزینه احمدی نژاد، مقدس زاده، ترکاشوند و ایلیات منتج شد.

برخی افراد در اکثریت شورا همچون خستو مدافع شهردار شدن وی بودند و برخی دیگر چون خلیلی مخالف و دلایل هردو به نحوی منطقی می نمود. اصرار خستو بر انتخاب شهرداری توانمند با ویژگی های سلامت و کاردانی و کارشناسی بود که بدنه شهرداری و مجموعه سرکش سیزده هزار نفری آن پذیرش و اطاعت لازم را داشته باشد و خلیلی هم معتقد بود خروج زارع از شورا یعنی به خطر افتادن اتحاد گروه اکثریت و از دست رفتن انتخابات آتی هیات رییسه که که طبق ابلاغیه وزارت کشور ۱۴ مرداد ماه باید برگزار گردد.

تحلیل خلیلی برای ممانعت و مخالفت از خروج زارع مغنی پنهان و عمیق تری نیز در خود مستتر دارد. اگر بنا به شایعات و به هردلیلی علی البدل اول (تفته مدیر فعلی منطقه ۶ شهرداری کرج) نتواند جایگزین زارع شود مصطفی سعیدی وارد خواهد شد و گرایش وی به ایلیات قطعا موازنه شورا را به هم خواهد زد البته این مشروط به آن است که تا آن زمان اتحاد گروه هشت پابرجا بماند وگرنه اکثریت جدیدی خلق خواهد شد و ایلیات و سعیدی باتجربه آن را مدیریت خواهند کرد. 

این فرضیه آنجا برای خلیلی و یارانش نگران کننده تر خواهد شد که با نزدیکی انتخابات مجلس برخی از اعضای لیست امید هوس نمایندگی کنند و با خروجشان یکی یکی علی البدل هایی وارد خواهند شد که همگی شورای چهارم را طی کرده اند. آنجا کار برای شهردار هم کمی سخت تر از گذشته خواهد بود هرچند که فردی مانند زارع توانایی تعامل و مدیریت را خواهد داشت.

در هر صورت آنچه به نظر می آید در شرایط کنونی که شورا ضعیف ترین دوره حیات خود را می گذراند و تنها بدل به شورای شهرداری شده است که البته در مدیریت این یکی هم درمانده است ریاست زارع و یا شهردار شدن اش  هردو به یک اندازه مثمر ثمر و نتیجه بخش خواهد بود. او این توانایی را دارد که یکسال درجا زدن دو نهاد را جبران کند هرچند که ریاستش می تواند قالب جدیدی برای مدیریت آینده شهرداری تعریف کند و با حفظ اتحاد در اعضای شورای شهر مسیری را پیش روی مدیر منتخب خود بگذارد که در معیت شورایی قوی، شهرداری نیز از این حضیض و سقوط نجات یابد.
بابک الحاقی
.چاپ مطلب
عباس زارع شورای شهر کرج شهردار کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 5982
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید