کد مطلب : 61713 / تاریخ ثبت : 1397/05/15 11:47

آمریکا؛ گاوی که هم شاخ دارد هم شیر!

امریکا بزرگترین صادر کننده و بزرگترین مصرف کننده دنیا با بالاترین بودجه نظامی قدرت اول سیاسی دنیا نیز هست تصمیمات این کشور در خیلی از موارد حتی برتصمیمات سازمان ملل هم ارجعیت دارد! ترامپ، اما تاجر غیر قابل پیش بینی است که سکانداری کاخ سفید را در دست گرفته است. او به خوبی می‌داند چطور از شیر و شاخ این گاو استفاده کند!

۱۹ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی این کشور را در صدر اقتصاد‌های دنیا قرار داده است (شیرامریکا) واینکه بزرگترین نیروی نظامی دنیا را در اختیار دارد (شاخ امریکا)   کالیفرنیا یکی از ایالات‌های امریکا به تنهایی پنجمین قدرت اقتصادی دنیااست (بالاتر از انگلیس) اپل، گوگل، یاهو، آمازون، مایکروسافت. ابرقدرت‌های تکنولوژی که بر سراسر دنیا سیطره دارند همه در این کشور مستقر هستند. اپل ارزشی بالغ بر ۹۰۰ میلیارد دلار دارد! (کل ذخایر ارزی ایران کمی بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار است)  

امریکا بزرگترین صادر کننده و بزرگترین مصرف کننده دنیا با بالاترین بودجه نظامی قدرت اول سیاسی دنیا نیز هست تصمیمات این کشور در خیلی از موارد حتی برتصمیمات سازمان ملل هم ارجعیت دارد! ترامپ، اما تاجر غیر قابل پیش بینی است که سکانداری کاخ سفید را در دست گرفته است. او به خوبی می‌داند چطور از شیر و شاخ این گاو استفاده کند!  

دلار سلاحی به مراتب قدرتمندتر و کشنده‌تر از نیروی نظامی امریکاست که در زمان لازم از آن استفاده می‌شود سلاحی که طبق معاهده برتون وودز (Bertton Woods) تبدیل به ارز جهانی شد و روز به روز بر قدرت آن افزوده شد. هر شرکتی، سازمانی، بانکی هر فردی یا حتی هر کشوری از قوانین امریکا سرپیچی کند از چرخه دلار حذف خواهد شد و این یعنی تقریبا نابودی آن شرکت، برای بازگشت به چرخه دلار هم باید معذرت خواهی کند و هم جریمه این سرپیچی را بپردازد (نمونه ان جریمه ۹ میلیارد دلاری بزرگترین بانک فرانسه بدلیل نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران، سودان و کوبا)  

بنابراین هیچ شرکتی با بانکی توان نقض قوانین خزانه داری امریکا را نخواهد داشت چرا که موجودیت ان عملا به خطرخواهد افتاد، خزانه داری امریکا به تنهایی جای دیوان لاحه حکم صادر میکند، به قول ایرانی‌ها خودش می‌برد و می‌دوزد!   ترامپ، اما معتقد است امریکا در نبرد تجاری جنگ را به چین واگذار کرده است و چین فناورای امریکا را به سرقت میبرد بنابراین چین باید مازاد تجاری خود را جبران کند، تجارتش را با امریکا متعادل سازدواجازه ورود بیشتر کالا‌های امریکایی به کشورش را بدهد در غیر این صورت چین باید تنبیه شود. نمونه ان تعرفه ۲۵ درصدی هفته گذشته بروی ۳۴ میلیلارد دلار کالای چینی که امروز به مرز ۲۰۰ میلیارد رسیدکه درصورت پاسخ مشابهه امکان افزایش آن تا سقف ۵۰۰ میلیارد دلار هم وجود دارد (مقایسه کنید با کل درامد کشور ایران در سال که کمتر از ۹۰ میلیارد دلار است) پایان ماجرا این نیست امریکا به روسیه هم می‌تازد امریکا به بهانه الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه این کشور را در لیست تحریم‌ها قرار داده است تحریم برنامه استراتژیکی است جهت به زانو دراوردن روسیه و فروپاشی اقتصادی این کشور تا زمانی که خواسته‌های ایالات متحده اجرا شود.  

اما میرسیم به اروپا ترامپ منطقه یورو را هم تهدید به اعمال تعرفه‌ها کرده است و در صورت به نتیجه مذاکرات با اروپایی‌ها بعید نیست به مرحله اجرا گذاشته شود، اروپا بزرگترین هم پیمان و دوست امریکا در صحنه بین المللی است ترامپ حتی ناتو رو هم زیر سوال می‌برد و درخواست افزایش بودجه از سوی کشور‌های اروپایی بخصوص المان را دارد به نظر می‌رسد هدف ترامپ همان شعار انتخاباتی هست که گفته بود" اول امریکا" ترامپ تقریبا از تمام معاهده‌های مهم بین المللی (پیمان پاریس. یونسکو، TTP، برجام و.) خارج شده است با تمام این تفاسیر فراموش نکنید او یک تاجر است کار تاجر تجارت است شاید بتوان نقطه ضعف او را در شغلش پیدا کرد.

ما باچنین کشوری و شخصی روبه رو هستیم یک گاو خشمگین!
 

منصور یاری زاده
.چاپ مطلب
آمریکاتحریم ترامپ
تعداد دفعات مشاهده شده : 5034
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب