کد مطلب : 62393 / تاریخ ثبت : 1397/07/03 12:36

ی‌توجهی به تیم کانوپولو

حکایت یک حضور آزمایشی و کسب طلای آسیا

قهرمان البرزی رقابت‌های آسیایی جاکارتا در رشته ورزشی کانوپولو از تلاشش برای حضور در این دوره از بازی ها گفت، تلاشی که حاصلش کسب مدال طلا برای کشورمان شد.


ورزش بانوان باوجود شعارهای مکرر مسئولان مربوطه همچنان در بسیاری از رشته‌های ورزشی با بی‌توجهی روبه‌روست. کمبود زیرساخت و موارد مربوط به سخت‌افزار از یکسو و رفتار نه‌چندان دل‌چسب مدیران ورزش کشور و استان‌ها از سوی دیگر سبب شده تا موجی از دلسردی بانوان قهرمان در رشته‌های مختلف ورزشی حاکم شود.

الهه پور عبدیان یکی از پرافتخارترین بانوی ایرانی در رشته قایقرانی است که سال‌ها لباس تیم ملی کشورمان را بر تن دارد و در آخرین حضور خود در رقابت‌های آسیایی جاکارتا در رشته کانوپولو موفق شد به مدال باارزش طلا دست پیدا کند.

پور عبدیان کانوپولو را این‌گونه معرفی می‌کند، این ورزش شباهت فراوانی به واترپلو و بسکتبال دارد و  با توجه به حضور هر ورزشکار در یک قایق کایاک، درخشش در این ورزش به مهارت در قایقرانی نیاز دارد. برخی از قوانین تاکتیکی آن نیز شبیه به بسکتبال است. مثلاً هیچ بازیکنی نمی‌تواند بیش از پنج ثانیه مالک توپ باشد و حتماً باید توپ را قبل از پایان این زمان شوت کند یا به هم‌تیمی خود پاس دهد. علاوه بر مهارت در کنترل و راندن قایق، موفقیت در این ورزش نیازمند سرعت عمل و قدرت بدنی بالا است.

گفتگوی ما با دارنده مدال طلای رقابت‌های آسیایی جاکارتا را در ادامه می‌خوانید.

* از ابتدای آشنایی‌ات با این ورزش بگو، چه شد که در این رشته ورزشی مشغول فعالیت شدی؟

از نوجوانی رشته‌های مربوط به قایقرانی را پیگیری می‌کردم و می‌دانستم یکی از رشته‌های سخت ولی پر از هیجان است، از سال ۸۸ آموزش‌های لازم را آغاز کردم و با توجه به استعداد خوبی که در این رشته ورزشی داشتم خیلی زود به اردوی تیم ملی دعوت شدم و از اواخر سال ۸۹ در تیم ملی حضور دارم.

* این رشته ورزشی کمی برای دیگران ناشناخته است، از پیشرفت‌های این رشته در سال‌های اخیر برایمان بگویید؟

کاملاً با شما موفق هستم، این در حالی است که ایران در این رشته قایقرانی در آسیا حرف اول را می‌زند و دربازی‌های آسیایی جاکارتا مشاهده کردید که تیم سنگاپور که چندین بار قهرمان آسیا شده بود چگونه مقابل ما شکست را پذیرفت.

* از حضورت در مسابقات آسیایی جاکارتا بگویید؟ همان مسابقاتی که باعث شد شما با مدال طلا به کشور بازگردید؟

مسابقات از سطح بالایی برخوردار بود، همه تیم‌های پرقدرت آسیا در این تورنمنت حضور داشتند، ما در مرحله مقدماتی یک‌بار مقابل سنگاپور شکست خوردیم ولی توانستیم با عملکرد خوب به فینال این مسابقات برسیم به نظر من فینال یکی از بهترین نمایش ما در این مسابقات بود، ما در نیمه نخست یک‌بر صفر پیروز شدیم و در نیمه دوم نیز با حفظ روند غالب خود درنهایت ۵ بر ۲  مقابل سنگاپور به برتری رسیدیم تا هم قهرمان این رقابت‌ها باشیم و هم انتقام شکست در بازی مرحله گروهی را گرفته باشیم، باید به این نکته اشاره‌کنم پیروزی بر سنگاپور به معنای بازپس‌گیری سکوی نخست آسیا برای کانوپولوی بانوان ایران بود. این برای اولین بار بود که کانوپولو در بازی‌های آسیایی حضور داشت.

* فکرش را می‌کردید قهرمان این مسابقات شوید؟

قبل از آغاز مسابقات سختی زیادی کشیدیم و تمرینات ما بسیار سنگین بود، می‌دانستیم که برای قهرمانی کار ساده‌ای نخواهیم داشت ولی تلاش ملی پوشان و کادر فنی درنهایت با قهرمانی و کسب مدال طلا به پایان رسید.

* این رشته ورزشی مانند بسیاری دیگر از رشته‌ها با مشکلاتی روبه‌رو است، از مشکلات ورزش کاناپلو بگویید؟

شاید باورتان نشود ولی یک سالی می‌شود که ریالی از طرف فدراسیون دریافت نکردیم و به‌غیراز قایق تمامی وسایل و تجهیزات را خودمان تهیه می‌کنیم، متأسفانه فدراسیون توجه ای به ما ندارد. بی‌توجهی فدراسیون یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ورزشکاران این رشته ورزشی است.

* در خصوص پاداش بازی‌های آسیایی حرف‌وحدیث‌های شنیده می‌شود، آیا پاداشی برای قهرمانی در این دوره از بازی‌ها دریافت کردید؟

تا این لحظه خیر، هیچ پاداشی دریافتی کرده‌ایم، حتی شنیده‌شده چون رشته ما به‌صورت آزمایشی در این مسابقات حضورداشته است حتی پاداشی که قرار است از سوی وزارت ورزش به مدال‌آوران داده شود به تیم کانوپولو داده نخواهد شد.

* از وضعیت این ورزش در استان بگویید، آیا مسئولان استانی حمایت می‌کنند، آیا لیگ استانی برگزار می‌شود؟  

برخلاف فدراسیون و وزارت ورزش، مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز قبل از حضور در مسابقات جاکارتا به دیدن ما آمد، همین دیدار باعث شد تا روحیه تیمی ما بالا برود، سپس بعد از کسب مدال در فرودگاه امام خمینی (ره) حاضر شد که جا دارد از تلاش‌های مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

اما در ادامه باید بگویم؛ مشکل اصلی رشته کانوپولو این است که حتی به‌صورت منطقه‌ای و استانی هم نمی‌توانیم مسابقات را برگزار کنیم، زیرا برخی از استان‌ها پتانسیل بالایی در این رشته ورزشی ندارند و بالطبع توان تیماری شاید نداشته ‌باشند. البته برخی از استان‌های صاحب‌نام در این رشته ورزشی نیز به‌واسطه نبود بودجه نتوانستند در مسابقات کشوری حضور یابند و می‌توان گفت این رشته ورزشی مشکلات فراوانی دارد.

باوجود همه مشکلات و کاستی‌ها هدف من از حضور در این رشته ورزشی رفتن به المپیک است، امیدوارم با حضور موفق قایقرانی و رشته کانوپولو ، این رشته جواز حضور در المپیک را مثل بازی‌های آسیایی دریافت کند.

در حال حاضر مسابقات قهرمانی آسیا را پیش داریم و به‌زودی تمرینات آماده‌سازی خود را آغاز خواهیم کرد، درنهایت خیلی از ورزشکاران به دلیل نداشتن فضای تمرین و حامیان مالی باعث شده قید حضور در این رشته ورزشی را بزنند که می‌تواند زنگ خطری برای رشته قایقرانی باشد، امیدوارم مسئولان نگاه ویژه‌ای به این رشته ورزشی داشته باشند.
مهر
.چاپ مطلب
حضور آزمایشی کسب طلای آسیا کانوپولو
تعداد دفعات مشاهده شده : 4229
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب