کد مطلب : 63344 / تاریخ ثبت : 1397/09/05 13:36

نفس های تئاتر البرز به شماره افتاد

بازیگر سریال ستایش3 با گلایه از وضعیت ضعیف فرهنگ و هنر در البرز، برخی تعریف و تمجید های مسئولین از عملکرد های ضعیف در باب هنر را بی اساس و موهوم دانست.

سینا شفیعی در آثاری همچون ستایش فصل سوم، راه و بیراه و در جستجوی آرامش به عنوان بازیگر حضور داشته است و همچنین نمایش دریازدگی به نویسندگی این هنرمند البرزی جزو کاندیدای بهترین نمایش نامه نویسی در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شد. پای درد دل این هنرمند نشستیم و نظر وی را در خصوص مشکلات هنر تئاتر در البرز جویا شدیم.

سینا شفیعی گفت: استان البرز هنرمندان تئاتر بسیاری دارد که در عرصه های ملی و بین المللی رتبه های درخشانی دارند ولی متاسفانه هنر تئاتر در این استان بسیار مورد بی مهری قرار گرفته است، از مکان جغرافیایی تئاتر شهر تا بودجه های فرهنگی ای که به این هنر اختصاص داده نمی شود. هنرمندان تئاتر در البرز برای دیده شدن مجبور به اجرا در تهران هستند.بازیگر سریال ستایش ادامه داد: گویی هیچ مسئولی در البرز تعلق خاطری به این شهر و استان ندارد. من و تمام اعضای گروهم کرجی هستیم ولی برای اجرا و تمرین به تهران می رویم و این نشان دهنده بی درایتی مسئولین فرهنگی استان است که اعضای شورای شهر آن اصلا به هنر و هنرمند بهاء نمی دهند و فقط با دادن قول های واهی به هنرمندان درصدد حفظ سمت و صندلی خود هستند.

شفیعی با گلایه از وضعیت ضعیف فرهنگ و هنر در البرز، کرج را شهری مهاجر پذیر دانست که به دلیل وجود 3 زندان در این شهر آمار معضلات اجتماعی در آن بسیار زیاد است و گفت: این در حالی است که مسئولین به شدت از آن تعریف و تمجید می کنند، سوال اینجاست که شما چند فرهنگسرا، سالن تئاتر تخصصی و … برای دو میلیون جمعیت این شهر مهیا کرده اید؟!

شفیعی با اشاره به اینکه استان البرز تماشاگر تئاتر ندارد گفت: وقتی برای اجرای عموم تئاتر در البرز 3 الی 4 تماشاگر حاضر می شود و تئاتر شهر در نقطه ای کور قرار دارد که هیچ کدام از شهروندان از مکان آن خبری ندارند، می توان گفت اجرای تئاتر در البرز هیچ معنایی ندارد.

وی افزود: کلنگ زنی دو سالن حرفه ای تئاتر شهر در فروردین امسال اقدامی مناسبی بود ولی بهره برداری و تجهیز سالن ها و افتتاح آنها مهم تر از کلنگ زنی آن است که امیدواریم این سالن ها هرچه زودتر به بهره برداری برسد.شفیعی گفت: گروه تئاتر "هویت" در جشنواره بین المللی تئاتر همدان و نیز جشنواره تئاتر رضوی مجموعا 12 تندیس برنده شد . گروه تئاتر ما در جشنواره فجر و به طور کلی در هر جشنواره ای شرکت کردیم با افتخار به استان برگشتیم و همه استانهای دیگر فکر می کنند کرج قطب تئاتر کشور است ولی یک تضادی در البرز وجود دارد و تئاتری ها در البرز صرفا برای کسب درآمد مجبور به اجرا هستند.

کارگردان نمایش اسماعیل عنوان کرد: امروز در روزگاری زندگی میکنیم که آدم های معاصر به دلیل جنس مشکلاتشان به جهان اطرافشان خیلی بدبین شده اند، هنر میتواند بدون قضاوت و ارزش گذاری مسیر حقیقت را به ما نشان دهد. لذا اگر مسئولان و متولیان فرهنگی، تئاتر شهر کرج را در مرکز اصلی شهر قرار دهند و برای رونق این هنر به کمک هنرمندان بیایند مثلا بیلبوردهای شهر، محل تبلیغ نمایش های استان باشد یا در مدارس برای اجرای برنامه فرهنگی از گروه های نمایش استان دعوت شود، می توان این هنر را در استان سرپا نگه داشت تا هنرمندان استان با انگیزه بیشتری در البرز فعالیت کنند.

گفتنی است نمایش «اسماعیل» به نویسندگی و کارگردانی سینا شفیعی از البرز در اختتامیه جشنواره ملی تئاتر رضوی موفق به دریافت شش جایزه و پنج تندیس  شد.

همچنین این هنرمند آثاری همچون نمایش «رقص شب تاب ها»، کوچه برزیلیا(برگزیده بخش نمایشنامه نویسی جشنواره کودک و نوجوان همدان) ، سمنو، پس لرزه( برگزیده جشنواره کودک و نوجوان همدان )، پلاس پلاس 2 را در کارنامه خود دارد.

الهه ملاحسینی
.چاپ مطلب
نفس تئاتر البرز شماره افتاد
تعداد دفعات مشاهده شده : 3895
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید