کد مطلب : 63566 / تاریخ ثبت : 1397/09/21 11:35

فقدان حامی در البرز هنرمندان را راهی تهران می کند

مسئول انجمن کاریکاتور استان البرز گفت: البرز بي شك يكي از قطب هاي كاريكاتور كشور است ولي به دليل بي برنامگي ادارات متولي، عمدتا هنرمندان کاریکاتوریست البرزی در تهران، مشغول به فعاليت هستند.

 نخستین نمایشگاه کارتون و کاریکاتور حاصل کار هنرمندان استان در کرج در حال برگزاری است. به همین مناسبت خبرنگار "تیتریک"، گفتگویی با رامتین قانع هنرمند کاریکاتوریست و مسئول انجمن کاریکاتور استان البرز انجام داده است.

 آقای قانع از چه زمانی و چطور شد به کشیدن کاریکاتور روی آوردی؟

از دوره ي نوجواني به كارتون و كاريكاتور علاقمند شدم در ان زمان نشرياتي مثل طنز و كاريكاتور و گل اقا منتشر ميشد كه تاثير به سزايي در رشد و تربيت بسياري از هنرمندان داشت. علاقه ي من هم با ديدن اين نشريات افزايش يافت.

دغدغه ذهنی ات برای کشیدن کاریکاتور چیست؟

تمام هنرها در درجه ي نخست براي پاسخگويي به نيازهاي ذهني است و در واقع هنر آرامش بخش و تعالي دهنده ي روح و روان است و در مورد كارتون كه با انتقاد و طنز هم همراه است اثرات اجتماعي و سياسي هم بصورت ضمني به ارمغان خواهد آورد.

 تا کنون تجربه برگزاری چند نمایشگاه فردی و گروهی را داشته ای؟

نمايشگاه فردي تا كنون نداشتم وليكن در ١٣ نمايشگاه گروهي شركت داشتم كه ١٢ نمايشگاه با گروه كاريكاتور پژواك و سيزدهمي با گروه كاريكاتور نفتالين بوده است.

در مورد موضوع و مفاهیم کاریکاتورهایت بگو؟

موضوع كاريكاتورهاي من عمدتا انسان ، و تنهاييش در عصر تكنولوژي است. اختلافات طبقاتي فقر، معضلات فرهنگي و نظاير اينها از جمله موضوعاتي است كه به انها پرداخته ام.

 ایده های تازه ات را از کجا پیدا می کنی؟

بعضا با بررسي موضوع مورد نظر با چاشني طنز ايده ها شكل ميگيرد و در برخي موارد هم بصورت ناگهاني و بي مقدمه سوژه اي در ذهن شكل ميگيرد.

تکنیک کاری ات در خلق آثارت چیست؟

عمدتا با حداقل خطوط و در ساده ترين شكل ممكن اثر مورد نظر را خلق ميكنم ولي به صورت استثنايي از اب رنگ و يا فتو شاپ هم بهره ميبرم.

 معمولا اجرای آثارت چقدر زمان می برد؟

توليد كاريكاتورهاي من با توجه به سادگي خطوط شايد چند دقيقه بيشتر زمان نميخواهد ولي ممكن دستيابي به سوژه ي خوب چند ساعت يا چند روز زمان بخواهد.

 در کاریکاتور چهره، بیشتر اغراق ظاهری برایت مهم است یا نشان دادن شخصیت درون آن فرد؟

من در اين زمينه فعاليتي ندارم.

تا کنون کاریکاتوری کشیدی که برایت دردسرساز شده باشد؟

در برخي نمايشگاه ها ممكن است برخي اثار چالش برانگيز شوند مثل اثري كه در نمايشگاه نفتالين عرضه شد و خانمي با سر كاكتوس طراحي شده بود كه بحثهاي زيادي در حواشي ان ايجاد شد وليكن دردسر به معناي تعقيب قضايي خير.

 از این راه هنرامرار معاش هم می کنی؟

نه منبع درامد من وكالت دادگستري است وكلا امرار معاش از طريق هنر در ايران بسيار دشوار است.

تا کنون تدریس کردی یا شاگردای داشته ای؟

چندين سال پيش دوره ي كوتاه مدتي به همراه دوست عزيز و هنرمندم حميد ساروخاني در دانشگاه شريف براي دانشجويان اين دانشگاه برگزار كرديم.

 برای انتقال هنرت چه برنامه هایی در آینده داری؟

اساسا كاريكاتور طنز لازم دارد و به نظر من طنز ذاتي است نه اكتسابي. براي همين هم هست كه تعداد كارتونيستها بسيار كمتر از تعداد طراحان و نقاشان است.

 وضعیت هنر کاریکاتور و به طور کلی هنر در استان البرز را چگونه ارزیابی می کنید؟

البرز بي شك يكي از قطب هاي كاريكاتور كشور است ولي به دليل بي برنامگي ادارات متولي ، عمدتا اين هنرمندان در تهران ، مشغول به فعاليت هستند.

 مهمترین مشکل و دغدغه هنرمندان کاریکاتور استان چیست؟

فقدان حامي، البته با تشكيل انجمن هنرهاي تجسمي استان مشكلات به نحو قابل توجهي كاهش يافته است.

در پایان اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید؟

از همه هنردوستان دعوت می کنم از نخستین نمایشگاه کاریکاتور استان از 15 تا ٢٤ آذر ماه ١٣٩٧ در نگارخانه سیروس قائم مقامی واقع در خیابان شهید مطهری نبش شاهد ٢ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برپا است دیدن فرمایند.
الهه ملاحسینی
.چاپ مطلب
فقدان حامی البرز هنرمندان راهی تهران
تعداد دفعات مشاهده شده : 4797
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید