کد مطلب : 63605 / تاریخ ثبت : 1397/09/26 11:42

چرا با مسافران ایرانی در گرجستان، ترکیه و دبی بدرفتاری می‌شود؟

مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر باشد چنین رفتار‌هایی با ایرانیان انجام دهد


 
پشت پرده برخود‌های ناشایست با مسافران ایرانی
به گزارش فرارو مدتی قبل، ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد؛ نماینده مردم آستارا در این رابطه گفت: متاسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام عریان کرده‌اند که شاهدان عینی در این باره وجود دارد. داداشی با بیان اینکه دستگاه‌های سیاست خارجی اگر شاهدان را بخواهند می‌توان آن‌ها را معرفی کرد، افزود: عزت، شرف و غیرت ایرانی کجا رفته است، تا کی می‌خواهیم در این زمینه کوتاهی کنیم.

صحبت‌های داداشی سریعا به تفلیس رسید و موجب شد آن روز‌ها که محمدجواد ظریف در این کشور حضور داشت در دیدار با نخست وزیر گرجستان مسئله را پیگیری کند که کویریکاشویلی ضمن ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی‌توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند.

بعد از این ماجرا‌ها برخی منابع اعلام کردند که شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد را درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند. این درخواست در حالی است که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند و قطعا با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.

کمتر از یک هفته پس از حواشی مرتبط با نحوه برخورد ماموران فرودگاه تفلیس با بانوان محجبه ایرانی، گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی در سفری از پیش برنامه ریزی شده به ایران آمد و برای همگان ثابت شد که روابط تفلیس و تهران از استحکامات بالایی برخوردار است و با حواشی خدشه دار نمی‌شود. با اینحال بعد از مدتی هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که وزارت امورخارجه با حساسیت ویژه برخی مسایل که برای برخی ایرانیان در مرز‌های زمینی و هوایی گرجستان اتفاق افتاد را در تهران و تفلیس دنبال می‌کند و در حال مذاکره هستند و حتی یک بار سفیرشان در این‌باره احضار شده است.

همچنین خطاب به مردم ایران تاکید کرد که از هرگونه سفر به گرجستان در صورت عدم نیاز و اجبار خودداری کنند تا ایران بتواند در یک سازوکار مشخص چرایی این مشکل و مصائبی که دولت گرجستان برای اتباع ایرانی ایجاد کرده را روشن کند و آن‌ها تکلیف این رفت و آمد ایرانیان را اعلام کنند، او گفت: «البته ما لغو رواید هستیم، اما متاسفانه برخی ایرانیان توسط گروه‌های مافیایی که مجوز لازم را ندارند تحت عناوین خرید مسکن و بحث‌های توریستی به این کشور می‌روند و مدارک لازم را ندارند و بهانه‌ای را به دست نیرو‌های گرجستان می‌دهند، اما با همه این‌ها باعث نمی‌شود که نسبت به رفتار دولت گرجستان گلایه نکنیم.»

در همین خصوص نعمت احمدی کارشناس حقوق بین الملل طی گفتگو با فرارو اظهار کرد: «به طور کلی وقتی رفتار‌های ناشایستی با مسافران ایرانی صورت می‌گیرد تنها به یک دلیل خلاصه نمی‌شود. یکی از دلایل این قبیل رفتار‌ها این است که وقتی گذرنامه یک کشور بنا به دلایل مختلف در آخرین رده‌های گذرنامه‌های جهان قرار می‌گیرد، برخورد ناشایست با مسافران ایرانی دور از انتظار نیست. ما الان جایگاه گذرنامه‌مان تا حدی نامطلوب است که تنها دو یا سه گذرنامه کم اعتبارتر از ما وجود دارد. البته این تنها یکی از دلایل است. متاسفانه نوع برخورد برخی ایرانیان در کشور‌های دیگر هم بسیار ناشایست است و این موجب واکنش‌ها از سوی شهروندان یا ماموران پلیس کشور‌های دیگر می‌شود.»

وی ادامه داد: «از طرف دیگر وقتی به سابقه این قبیل رفتار‌های توهین آمیز توجه می‌کنید، می‌بینید که این قبیل رفتار‌ها عمدتا در کشور‌هایی رخ می‌دهد که ایرانیان سرمایه‌گذاری و رفت و آمد بسیاری به آنجا دارند. مثلا بعضا دیدیم که در کشور‌هایی مانند ترکیه و امارات هم با مسافران ایران رفتار مناسبی صورت نگرفته است. دلیلش هم این است که وقتی حتی ورزشکاران ما وسیله‌ای می‌شوند که مردم برای سرمایه‌گذاری در این کشور‌ها دست به کار شوند ممکن است خوشایند خیلی از مردم این کشور‌ها نباشد و این باعث میشه که رفتار‌های نامعقولی از خودشان بروز بدهند.»

او افزود: «اتفاقا من در همین باره روز گذشته یک خبری را خواندم که در آن آمده بود طی ۹ ماه اخیر حدود ۸۰۰ ملک در ازمیر ترکیه توسط ایرانیان خریداری شده است. حالا مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر باشد چنین رفتار‌هایی با ایرانیان انجام دهد.»

این حقوقدان عنوان کرد: «واقعیت این است که اگر ما می‌توانستیم امنیت اقتصادی در داخل را فراهم کنیم الان کار به اینجا نمی‌رسید که مردم برای سرمایه‌گذاری عازم گرجستان شوند. این کشور از جمله کشور‌های موزائیکی است که نه سابقه تاریخی دارند و نه توان اقتصادی خاصی دارند. البته در این باره دولت هم بی تقصیر نیست. اعتمادی که دولت به گرجستان کرد هم اصلا درست نبود. من چندین مراجعه کننده طی ماه‌های اخیر داشتم که قصد سرمایه‌گذاری در گرجستان را داشتند و ادعا می‌کردند که وزارت کار و وزارت کشاورزی الان مردم را رسما تشویق به سرمایه گذاری در این کشور می‌کنند و حتی وام‌هایی هم برای این مسئله در نظر گرفته‌اند.»

بیشتر بخوانید: در جستجوی آرزو‌ها

وی تاکید کرد: «این در حالی است که اگر بررسی کنید می‌بینید که ما بیشترین آسیب اقتصادی را از همین کشور‌های همسایه دیدیم. مثلا امارات از جمله کشور‌هایی است که ایرانیان تمایل بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این کشور‌ها داشتند، اما در نهایت خیلی از این سرمایه‌هایی که به این کشور رفت توسط اماراتی‌ها به نوعی بالا کشیده شد. الان هم وضعیت در گرجستان به همین شکل است. طی همین چند سال اخیر حجم زیادی سرمایه توسط ایرانیان وارد این کشور شده و نه تنها نتیجه خاصی در بر نداشته بلکه الان می‌بینیم که حتی با ما توهین آمیز هم رفتار می‌کنند. این مسئله در ترکیه هم مسبوق به سابقه است.»

این کارشناس حقوق بین‌الملل گفت: «به نظر من هر آنچه در کشور‌های دیگر درباره ایرانیان رخ می‌دهد بخشی از ان نشات گرفته از مسائل داخلی خودمان است. ببینید چرا با مسافران عراقی و افغان و... اینگونه رفتار نمی‌شود؟ خب وقتی شما شب می‌خوابید و صبح که بیدار می‌شوید ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است و از طرف یکی از ابرقدرت‌های جهان هم مورد حمله و تحریم قرار داریم، اصلا عجیب نیست که در کشور‌های دیگر با ما رفتار مناسبی انجام ندهند. موضوع این است که شرایط داخلی و بین‌المللی ما موجب شده که روابطمان با برخی کشور‌ها به نوعی مسموم شود و حالا ما شاهد این قبیل رفتار‌ها هستیم.»

احمدی در خصوص عملکرد وزارت امورخارجه در قبال برخود‌های ناشایست با ایرانیان در گرجستان گفت: «به نظر من عملکرد وزارتخانه بسیار ضعیف بود. زیرا باید در نظر داشته باشید که هر آنچه در خارج مرز‌ها رخ می‌دهد در حیطه وظایف و اختیارات وزارت امور خارجه است و انتظار می‌رفت سریعا سفیر گرجستان احضار شود و به او اخطار داده شود. ارزیابی من در مورد عملکرد این وزارت خانه درباره اتفاقات اخیر این است که آن‌ها به شدت منفعلانه عمل کردند. الان اگر این اتفاق برای شهروندان کشور‌های دیگر رخ می‌داد، دولت ان کشور سریعا وارد عمل می‌شد و واکنش نشان می‌داد. البته به نظر من رسانه‌های داخلی هم در این مسئله بی تقصیر نیستند. چند روز پیش سخنگوی وزارت امور خارجه نشست خبری داشت، اما هیچکدام از خبرنگاران درباره این ماجرا سوالی نپرسیدند. این درحالی است که وظیفه رسانه‌ها در قبال مسائل این چنینی به چالش کشیدن و تحت فشار قرار دادن مسئولان است.»
.چاپ مطلب
مسافران ایرانی گرجستان ترکیه دبی
تعداد دفعات مشاهده شده : 2612
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید