کد مطلب : 63624 / تاریخ ثبت : 1397/10/04 14:24

حاشیه جنجالی نمایندگان خوزستان در خصوص انتقال آب

ارائه لایحه بودجه 98 از سوی رییس جمهور حاشیه ساز شد/ رئیس جمهور نباید زیر بار فشار سیاسی قرار گیرد

نماینده دزفول خاطرنشان کرد: به پیرو همین امرنمایندگان چهارمحال و بختیاری، لرستان و بوشهر و خوزستان امروز پیگیر این موضوع بودند که رئیس جمهور به هیچ وجه زیر بار یکسری فشارها به جهت انتقال آب نرود. با توجه به این که بودجه بسیار محدودیت دارد و همچنین بحث انتقال آب هایی که پی در پی در حال وقوع است و عواقب زیست محیطی دارد، رئیس جمهورنباید زیر بار فشارهای سیاسی برود و مجبور به تصمیم گیری های غیر منطقی شود

به گزارش خبرنگارپارلمانی شبکه خبری البرزدر جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و حضور رئیس جمهور در جلسه علنی امروز که برای تقدیم لایحه بودجه ۹۸ در آن حضور یافته با حاشیه هایی همراه بود. هنگامی که حسن روحانی در توضیح بودجه سال ۹۸ درباره اقدامات دولت برای آب کارون انجام داده صحبت می‌کرد بعضی از نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان، بوشهر با سروصدا به سمت تریبون مجلس رفتند و صحبت های رئیس جمهور را قطع کردند.  این در حالی اتفاق افتاد که، رئیس جمهور پیش از ارائه لایحه بودجه در حال سخنرانی پیرامون شاخص های این لایحه بود که نمایندگان معترض به انتقال آب شرب کارون به سه استان دیگر مورد وثوق دولت به جهت تامین آب کارخانجات و مراکز صنعتی این استان ها ( اصفهان، یزد و کرمان) اعتراض داشتند به سمت تریبون هجوم برده و موجب قطع سخنان دکتر حسن روحانی شدند.
 
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی سعی نمود آرامش را به نمایندگان و صحن برگرداند که، خطاب به عبدالله سامری نماینده مردم خرمشهر، گفت: آقایان بنشینید، که سامری پاسخ داد ما نمی نشینیم.
 
در همین حین تعدادی از دیگر نمایندگان حاضر در صحن واسطه شده تا نمایندگان خوزستان را از مقابل جایگاه سخنرانی رئیس جمهور به مسیر دیگر هدایت نمایند تا نایب رئیس مجلس مسعود پزشکیان بتواند در گوشه ای دیگر با آنان صحبت کند.

و اما جریان اعتراض از زبان برخی نمایندگان خوزستان:
دکتر عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم شریف دزفول در گفتگو با خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز اظهار داشت: همانطور که می دانید موضوع انتقال آب سال هاست بصورت غیر کارشناسی  در مورد آن تصمیم گیری هایی شده است که بواسطه این تصمیم اشتباه از یکسو به بدنه محیط زیست آسیب های جبران ناپذیری وارد نموده و از سویی دیگر خوزستان قربانی این موضوع شده است.
پاپی زاده افزود: روی همین اصل نمایندگان خوزستان مخالفت خود را به هرگونه انتقال آب ازابتدای تصمیم گیری غیرکارشناسانه، اعلام کرده بودند.
 
نماینده مردم دزفول با بیان این که، تصمیات عجیب در این چند دهه اخیر موجب خشک شدن تالاب ها و مشکلاتی از این قبیل در دشت خوزستان را سبب شده است، تصریح کرد: به دلیل اشتباه دهه های گذشته و انتقال آبهای بین حوضه ای، رژیم طبیعی رودخانه ها از بین رفته و شاهد مشکلاتی در دشت استان خوزستان و خشک شدن تالاب ها در  این منطقه هستیم.

پاپی زاده یادآور شد: همچنین به دنباله این اتفاق؛ منجر به ایجاد یک کانون مهم ریزگرد شده است و ۲۲ استان دیگر را تحت تاثیر منفی خود قرار داده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس، علت اصلی اتفاق نامیمون خشکی  تالاب ها در خوزستان و خشک بخش وسیعی از دشت خوزستان را پیامد تصمیمات غیرکارشناسانه تحت فشار دانست و اذعان نمود: وزیر نیرو و دستگاه های ذیربط برای جبران این مساله اقدامی نکرده اند و دولت هم به دلیل برخی فشارها یکسری تصمیمات اشتباه اتخاذ کرده بنابراین باید تصمیمات کارشناسی در موضوع آب و آمایش سرزمینی اتخاذ شود تا کشور در آینده دچار مشکل نشود.  
 
نماینده دزفول خاطرنشان کرد: به پیرو همین امرنمایندگان چهارمحال و بختیاری، لرستان و بوشهر و خوزستان امروز پیگیر این موضوع بودند که رئیس جمهور به هیچ وجه زیر بار یکسری فشارها به جهت انتقال آب نرود. با توجه به این که بودجه بسیار محدودیت دارد و همچنین بحث انتقال آب هایی که پی در پی در حال وقوع است و عواقب زیست محیطی دارد، رئیس جمهورنباید زیر بار فشارهای سیاسی برود و مجبور به تصمیم گیری های غیر منطقی شود.
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین گفت: ما همچنان پیگیر موضوع هستیم و مصرانه ایستاده ایم تا حقی از مردم شریف خوزستان پایمال نگردد.
 
وی تاکید کرد: عصر امروز هم قرار بر این است جلسه ای درباره این موضوع با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم.
 
 
 


 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
حاشیه نمایندگان خوزستان انتقال لایحه رئیس جمهور کارون
تعداد دفعات مشاهده شده : 378
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب