کد مطلب : 63685 / تاریخ ثبت : 1397/11/15 09:59

اعتراض مهرداد لاهوتی به مصوبه کمیسیون تلفیق

مصوبات غیر کارشناسی مجلس موجب خدشه دار کردن جایگاه پزشکان/ سیاست راهبردی نظام پزشکی کرج مورد تقدیر است

"سلامت را باید دریابیم" جمله ای بود که سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس به آن پرداخت و افزود: باید تلاش کنیم شان و جایگاه پزشک را در تمام ابعاد حفظ کنیم تا سلامت جامعه حفظ شود. امروز باید با چنگ و دندان کشور را حفظ نماییم نه با تصمیمات غلط و احساسی آن را به مخاطره بکشانیم

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه 98 دو مصوبه  مالیاتی در راستای مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان، جبران کسری بودجه کشور در سال آینده و تامین منابع پایدار برای بخش سلامت اعلام نمودند. یکی از این دو مصوبه که ابتدا با اعتراض شدید نمایندگان مجلس و همچنین پزشکان خدوم روبرو شد،  مصوبه ای تحت عنوان کسر10 درصد از مبلغ درآمدهای مسقیم پزشکان در تمامی مراکز درمانی که صورت حساب بیمار را صادر می کنند به حساب سازمان امور مالیاتی بابت علی الحساب مالیات آن پزشک واریز نمایند.

دکتر مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود و سخنگوی کمیسیون فراکسیون مستقلین در مجلس اظهار داشت: امنیت حوزه سلامت و تقویت ابعاد جایگاهی آن در جامعه یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه ویژه شود تا بتوان در کنار آن جامعه ای عدالت محور و رو به رشدی را برای خود ترسیم نمود.

سخنگوی کمیسیون فراکسیون مستقلین در مجلس ضمن تشکر از زحمات و تلاش های سازمان نظام پزشکی کرج  در خصوص ایجاد فضای همدلی و هم افزایی میان پزشکان و تشکیل کارگروه ها و کمیته های تخصصی به منظور رفع چالش های پیش روی پزشکان و ایجاد سازوکار مناسب و کارشناسانه از طریق تجمیع آرا، گفت: هدف ما در نظام سلامت ارتقا رشد کیفی و توسعه پایدار سلامت در جامعه می باشد که سازمان نظام پزشکی کرج نیز قطعا متعهدانه در راستای تقویت حوزه سلامت گام برداشته و امید این می رود اشاعه تلاش های سازمان فوق در ترمیم بدنه سلامت و درمان موثر واقع شود.

لاهوتی تصریح کرد: دید بنده به هیچ عنوان شهرستانی کردن تلاش ها  در حوزه سلامت نیست؛ بلکه می بایست هر سازمانی(مانند سازمان نظام پزشکی کرج)  که به عنوان متولیان حوزه سلامت شناخته شده است، در موقعیت جایگاهی خود، از صنف و عموم جامعه دفاع نماید.

وی خاطرنشان کرد: همه ما معتقد هستیم پزشکان مدافعان سلامت و امنیت جامعه بوده وهستند و تاکنون خدمات ارزنده ، بی بدیل و ارزشمندی را از خود به جا گذاشته اند به گونه ای که، با هیچ کلامی قادر به تقدیر و تشکر از آنان نیستیم.

لاهوتی با تاکید بر این موضوع که، مجلس نباید با چنین مصوباتی عرصه را بر پزشکان تنگ نماید، تصریح کرد: آیا پسندیده است با طرح مصوباتی اینچنین تلاش و زحمات آنان را نادیده بگیریم و تلاش بی وقفه انان را زیر سووال ببریم؟ آیا بر ماست که شرایط را برای آنان سخت کنیم؟

نماینده مردم لنگرود در ادامه با اشاره به این مطلب که، تصمیمات و مصوباتی از این دست ، درست بنظر نمی رسد؛  گفت: طبیعتا دستاورد چنین مصوباتی نه تنها جایگاه پزشکان را دچار خدشه  می کند بلکه، مردم را نیز دچار مشکل می نماید.  این نوع تصمیم گیری های احساسی جز تحمیل هزینه بر مردم چیز دیگری ندارد. چرا که پزشک نیز مجبور می شود هزینه را روی هزینه درمان اضافه نماید که این موضوع نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل قبول نیست.

"سلامت را باید دریابیم" جمله ای بود که لاهوتی به آن پرداخت و افزود: مردم به لحاظ معیشتی و سلامت باندازه کافی درگیر هستند و دیگر توانایی پرداخت هزینه های مازاد را ندارند. باید تلاش کنیم شان و جایگاه پزشک را در تمام ابعاد حفظ کنیم تا سلامت جامعه حفظ شود. امروز باید با چنگ و دندان کشور را حفظ نماییم نه با تصمیمات غلط و احساسی آن را به مخاطره بکشانیم.

لاهوتی همچنین تاکید کرد: امید این می رود مصوبه فوق در صحن علنی رای نیاورد و حذف شود.

سخنگوی کمیسیون فراکسیون مستقلین مجلس در بخش دیگری، به عدم هماهنگی هزینه های سرپایی با نرخ تورم در کشور اشاره کرد و ذعان داشت: طرحی در بخش درمان مطرح شد بنام "طرح تحول سلامت" که طرح خوبی بنظر می رسید اما متاسفانه تعهدی که می بایست در قبال این طرح داشته باشیم  مثل ا0درصد هدفمندی، 1درصد مالیات بر ارزش افزوده در خصوص حوزه سلامت و... که دولت حق نداشت از آن سرباز زند،  انجام نشد و مشکلات زیادی را به بار آورد.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط وزیر بهداشت نمی بایست می رفت و باید می ماند و پاسخگو می بود. اما خوب ما امیدواریم با حضور وزیر جدید بهداشت بتوانیم برخی موارد اینچنین را که موانع زیادی را پیش پای پزشکان قرار داده است را پالایش کنیم تا حوزه سلامت و اعتماد جامعه به پزشکان خدوم از بین نرود و بتوانیم نقاط ضعف و قوت آن را واکاوی نماییم.
 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
لاهوتی فراکسیون مصوبه پزشکان نظام کرج سلامت آسیب امنیت
تعداد دفعات مشاهده شده : 286
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب