کد مطلب : 63733 / تاریخ ثبت : 1397/12/22 10:50

علیرضا رحیمی مطرح کرد:

تشریح حضورمدیر اینستکس در ایران؛

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در توافق اینستکس ساز و کاری پیش بینی شده که در این راستا یک شرکت در اروپا ثبت شده و شرکت متناظر آن شرکت به عنوان طرف ایرانی باید در ایران ثبت شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، مقدمه ای بر موضوع اینستکس: پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها مکررا اظهار کردند که قصد حمایت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهند کرد. حال پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتا در روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را "پر شیفر" آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.
در این ساز و کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد؛ اما نکته قابل تامل اینجاست که در این ساز و کار قرار نیست ایران پولی دریافت کند، بلکه نفت را به کشور‌های اروپایی می‌دهد و در مقابل از آن‌ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت می‌کند!
از سوی دیگر گفته می‌شود اینستکس دو شعبه در ایران و اروپا خواهد داشت و قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای تسویه حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف عمل کند!!!!!

در پی سفر مدیر اینستکس به تهران علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی  گفتگوی کوتاهی را در خصوص چرایی این سفر و مختصات آن ، با خبرنگار خانه ملت انجام داد که مشروح آن چنین است....
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه وعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و در خصوص سفر مدیر اینستکس به تهران، اظهار داشت: موضوع اینستکس توافقی است که از هر دو طرف باید عملیاتی شود، توافق اینستکس اکنون در مرحله مقدماتی قراردارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در توافق اینستکس ساز و کاری پیش بینی شده که در این راستا یک شرکت در اروپا ثبت شده و شرکت متناظر آن شرکت به عنوان طرف ایرانی باید در ایران ثبت شود.
تشریح اهداف سفر مدیر اینستکس به ایران
وی افزود: قاعدتا شرکتی که به عنوان شرکت متناظر اروپایی در ایران ثبت می‌شود ، زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی یا بانک مرکزی ثبت می‌شود.
رحیمی ادامه داد: مسئولی که از اینستکس به تهران سفر کرده، برای پیگیری مراحل مقدماتی ساز و کار این شرکت است همچنین به دنبال توافقاتی هستند که منجر به توسعه محدوده اینستکس شود.
محدوده اینستکس شامل اقلام کشاورزی، مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی می‌شود
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون محدوده اینستکس شامل اقلام کشاورزی، مواد غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی است که توسعه این محدوده قاعدتا به مذاکره نیاز دارد و این مذاکرات لزوما در اروپا شکل نمی‌گیرد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخشی از پیگیری امور مربوط به اینستکس و گذشتن از مقدمات و رسیدن به فاز اجرائی، همین مسیری است که هیات اینستکس به آن جهت در ایران حضور پیدا کرده است.


خبرنگار خانه خانه ملت
.چاپ مطلب
اینستکس رحیمی توافق تسویه تجهیزات پزشکی مجلس
تعداد دفعات مشاهده شده : 1651
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب