کد مطلب : 63748 / تاریخ ثبت : 1398/03/05 11:20

تاکید فرهاد غلامی:

لزوم حضورمجریان ذیصلاح شرط اساسی ارتقای کیفی ساختمان ها

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز علت کوتاه بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور را نادیده گرفتن سازندگان ومجریان ذیصلاح دانست

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، نشست خبری فرهاد غلامی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با حضورمهندس شهروز قنبری نایب رییس سازمان، محمدرضا ریاحی خواه خزانه دارو جمعی از اصحاب رسانه با موضوع سازندگان دارای صلاحیت (مجری ذیصلاح) برگزار شد.

فرهاد غلامی سکاندار سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز ضمن اظهار امیدواری ازرفع مشکلات ساخت و ساز و تحقق آرامش شهری، خاطرنشان کرد: آنچه که می تواند یک جامعه شهری را به سوی امنیت و آرامش سوق دهد بی شک رفع نقیصه های ناشی از ساخت وسازهایی است که مجریان اصلی آن سازندگان صلاحیت دار نبوده بلکه سرمایه گذران فاقد صلاحیت در امر ساختمان می باشد.

وی با بیان این موضوع که، 80 درصد ایرانیان خود را سازنده معرفی می کنند؛ گفت: متاسفانه سفره ای از نوع ساخت وسازغیر متعارف و بی رویه باز شده که هر سرمایه گذاری خود را سازنده معرفی می کند در حالی که، مطابق قانون، استفاده از مجریان دارای صلاحیت جهت ساخت و ساز امری ضروری است .

غلامی در ادامه، ضرورت و اهمیت اجرای ساختمان توسط سازندگان دارای صلاحیت در پروژه‌های ساختمان را تاکید نمود و اظهار کرد:  اجرای این امرعلاوه بر  ارتقای کیفیت و افزایش عمر مفید بناهای ساخته شده، باعث صرفه‌جویی در منابع ملی در راستای اقتصاد مقاومتی می‌گردد و همچنین کاهش مخاطرات در کارگاه‌های ساختمانی را در پی خواهد داشت.

رییس سازمان نظام مهندسی البرز تصریح کرد: همچنین خدمات و اقدامات نظارتی و کنترلی اعضای محترم سازمان در نظارت و طراحی، در صورت اجرای عملیات ساختمانی توسط سازنده دارای صلاحیت، اثربخشی و کارایی مناسب و مطلوب را خواهد داشت.

عالیترین مقام مسئول در سازمان نظام مهندسی البرز استفاده از شناسنامه فنی را برای مالکان ساختمان امری بدیهی دانست وافزود: هدف اصلی از صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان ارتقای سطح کیفی ساخت و ساز و تامین حقوق و انتظارات مشتریان مسکن می باشد ونیاز است هر ساختمان یک شناسنامه فنی به لحاظ کیفی موجود باشد چرا که سازندگان اصلی و صلاحیت دار از این موضوع استقبال می کنند.

وی یادآور شد: در این سند، اطلاعات فنی و ویژگی‌های ساخت ساختمان قید می‌شود. به عنوان مثال در این اسناد شیوه اسکلت بندی ساختمان و آیین‌های مورد استفاده برای ساخت و ساز بیان می‌شوند. این اطلاعات برای تصمیم گیری‌های آتی ساختمان لازم خواهند بود. زیرا با استفاده از اطلاعات مندرج در این شناسنامه می‌توان نسبت به مقاوم سازی سازه در سال‌های آتی تصمیمات تازه‌ای اتخاذ نمود. ضمن این که می‌توان وضعیت فعلی ساختمان را نیز بررسی کرد.  دفترچه اطلاعات، اطلاعاتی جزیی از مواد و مصالح مورد استفاده در ساختمان را نشان می‌دهد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز علت کوتاه بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور را نادیده گرفتن سازندگان ومجریان ذیصلاح دانست وگفت: تفاوت فاحشی موجود است میان ساختمان دارای مجری ذیصلاح وغیر مجری است. دلیل آنهم این است که،مجری ذیصلاح کنترل بیشتری روی ساختمان دارد واز سوانح در زمان گودبرداری و عملیات عمرانی از ایجاد خسارت جانی و مالی جلوگیری می‌کنند و مهم تر از آن مسئولیت کار را  می پذیرد.

غلامی جهت برون رفت از تمام اتفاقات پیش روی ساختمان ها را استفاده ازبیمه تضمین کیفیت دانست و افزود: بیمه تضمین کیفیت برای ساختمان هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای رفاه ساکنان این مجموعه‌ها است. باید سعی کنیم ایمنی سخاتمان و کیفیت آن را ارتقا دهیم.

"مردم باید مطالبه کنند که ساختمان توسط سازندگان دارای صلاحیت ساخته شود" دیگر موضوع مورد بحث این مقام مسوول در سازمان نظام مهندسی البرز بود که در این راستا اظهار نمود: باید برای ساختمان ها برند کیفیت تعریف کنیم وساختمانها باید توسط مجری ذیصلاح ساخته شود ومردم می بایست برای این امر مطالبه گر باشند تا از بروز بسیاری از مشکلات فنی ساخت و سازهایی که توسط سرمایه گذار بوجود می آید جلوگیری به عمل آید تا وضعیت ساختمان ها در کشور به لحاظ کیفی بهبود یابد.

وی به انعقاد تفاهمنامه سه جانبه‌ میان نظام مهندسی،  راه و شهرسازی و شهرداری کرج اشاره کرد و اذعان داشت: از آنجا که، کنترل و نظارت در ساخت و ساز توسط این سه دستگاه انجام می‌شود، از این پس در ساختمانهایی که ساخته می‌شود از  کارگران ماهر و دارای مجوز فنی و حرفه‌ای استفاده می‌شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز گفت: در زمینه ساخت و ساز با هرگونه تخلفی که مربوط به سازمان نظام مهندسی باشد برخورد می‌شود.

 غلامی همچنین تشریح کرد: به ساختمان هایی که بدون حضور مجری ساخته می‌شود و تخلف هم داشته باشد شهرداری کرج مجوز پایان کار صادر نمی‌کند، شهرداری با کار کارشناسی برای این موضوع پیشنهاد داده و در کمیسیون ماده 5 نیزبه تصویب رسیده است که بنا براین تفاهمنامه، موضوع عدم صدور پایان کار با در نظر گرفتن عدم حضور ناظر و تخلف آن  مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
 


 


 
محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
غلامی ذیصلاح مجری ساختمان سازنده البرز نظام مهندسی
تعداد دفعات مشاهده شده : 218
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب