کد مطلب : 63753 / تاریخ ثبت : 1398/03/30 23:03

لزوم تقویت سفره های زیرزمینی

البرز با چالش جدی فرسایش خاک مواجه است/ تخصیص 80میلیارد تومانی اعتبار جهت طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز تاکید کرد: ۱۲۵ میلیون هکتار ازحوزه‌های آبخیزداری کشوردچار بحران است . همچنین متوسط فرسایش در کشور حدود ۱۶.۷ تن در هر هکتار است، البرز نیز ۱۳.۵ تن افزایش فرسایش خاک در سطح مراتع به‌ویژه در دو حوزه سد کرج و طالقان را شاهد است که چالشی جدی است


به گزارش شبکه خبری البرز  به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی البرز، حامد فرضی  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در نشست «تأثیر اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری در پیشگیری و کاهش وقوع مخاطرات زیست‌محیطی و ضرورت انسجام بین دستگاهی در مدیریت مطلوب سرزمین» اظهار کرد: موضوع آب در استان البرز با تراکم جمعیتی بالا یکی از دغدغه‌های اصلی است.

وی با تأکید بر اینکه سال گذشته برای حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی کرج شاهد خارج شدن تعدادی چاه از مدار بودیم، گفت: اگر همکاری سازمان سیما و منظر و شهرداری این کلان‌شهر نبود به‌یقین ۱۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های کرج با قدمت ۵۰ ساله به چالش کشیده می‌شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اینکه هنوز به اهمیت آب واقف نیستیم، گفت: شاهد عبور جریان آب از سرشاخه های کندوان تا منطقه شهریار هستیم که مسیر آب نباید با مانعی رو به رو شود.

فرضی در بخش دیگری با تأکید بر پیشروی حرکت زبانه‌های آب‌شور به سمت مناطقی که دارای آب شیرین است، گفت: طی ۱۰ سال گذشته در ماهدشت با مشکل شوری آب و پیشروی مناطق آبی مواجه نبودیم درحالی‌که به‌تازگی این مهم رخ‌داده است، باید با توجه به مواردی ازجمله آبخوان‌ها، پروژه‌های آبخیزداری و یا چاه‌های غیرمجاز با آن به تقویت سفره‌های آبی زیرزمینی بپردازیم.

وی با اشاره به اهمیت معرفی حوزه‌های آبخیزداری استان، گفت: در منطقه طالقان طرح جامع آبخیز با استفاده از ظرفیت مشارکت مردم اجرا می‌شود، در این زمینه منابع توسعه پایدار، چالش‌ها و تهدیدها باید شناسایی شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص استفاده از ذخایر و سرمایه طبیعی موجود در استان، گفت: کاهش مخاطرات زیست‌محیطی، استفاده حداکثری از منافع و کم کردن مخاطرات در عرصه‌های آبخیزداری موردتوجه است و در این میان نقش مردم بسیار فراتر از دیگر موارد ازجمله هم‌افزایی بین دستگاهی است و اقدامات در تمامی شهرستان‌ها بر اساس رویکرد مردم محور انجام می‌شود.

فرضی با اعلام این موضوع که، ۱۲۵ میلیون هکتار ازحوزه‌های آبخیزداری  کشوردچار بحران  است ،  گفت: متوسط فرسایش در کشور حدود ۱۶.۷ تن در هر هکتار است، البرز نیز ۱۳.۵ تن افزایش فرسایش خاک در سطح مراتع به‌ویژه در دو حوزه سد کرج و طالقان را شاهد است که چالشی جدی است.

وی توضیح داد: امسال حدود ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای اقداماتی ازجمله طرح‌های آبخیزداری در البرز منظور شده است که حدود ۳۷ میلیارد تومان تعهدات استانی و ۴۳ میلیارد تومان نیز از محل صندوق توسعه است که محقق شده است.
 


روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری
.چاپ مطلب
فرضی فرسایش اعتبار منابع آبخیزداری البرز خاک اعتبار ملی
تعداد دفعات مشاهده شده : 191
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید