کد مطلب : 63774 / تاریخ ثبت : 1398/04/21 19:41

ابراهیم نوروزی فر مطرح کرد:

جای خالی مسوولین ارشد البرزی در بحث آموزش سواد رسانه ای/سواد رسانه ای در جامعه یک ضرورت است

رییس بسیج رسانه البرز گفت:سواد رسانه ای باید به فرهنگ مطالبه گری در جامعه تبدیل شود و به صورت یک جنبش پرانرژی دنبال شود. چرا که، کشور در جنگ رسانه قرار دارد، لذا همین کافی است تا افزایش آگاهی عموم‌ مردم و مجهز شدن به سواد رسانه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد

 


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، امروزه علاوه بر تربيت شهروندي براي يک جامعه ملي، نياز آماده سازي شهروندان براي زندگي در جامعه جهاني به صورت يک ضرورت تربيتي درآمده است. آموزش سواد رسانه اي به شهروندان در عصر جهاني شدن، مفهومي کلي است که به مطالعات رسانه اي، فرهنگي، اجتماعي، تاريخي، سياسي و تکنولوژيکي وابسته است و مي توان آن را به آموزش شيوه هاي بهتر زندگي کردن در عصر اطلاعات و ارتباطات که به طور خاص در يک جامعه و به طور عام در جامعه جهاني مي توان اطلاق کرد.

  برگزاری سومین جلسه آموزش رسانه در استان البرز با محوریت مخاطب شناسی و زمینه سازی گفت و گو،  بهانه ای شد تا کنجکاوانه در برنامه حضور یابم.  وارد سالن همایش که شدم آنچه که بیشترین توجه را به خود جلب می کرد، استقبال  کم نظیر البرزنشینان از جلسات آموزش رسانه بود که  اگر با چشم خود نمی دیدم اندکی باور این استقبال سخت  می شد هر چند به توانمندی و درایت  برگزار کننده چنین برنامه  هایی ایمان کامل داشتم؛ اما در کل چیدمان طیف های مختلف سنی در کنار هم، نشان واضح و روشنی از نیاز و حساسیت جامعه نسبت  موضوعیت برنامه بود.

به جرات می توان گفت برنامه های تدوین شده ای از این دست در استان البرز آنهم از سوی نهادی با ریاست سازمان بسیج رسانه  البرزجزو نادرترین اتفاقات در تاریخ این استان تلقی می شود. همین بهانه کافی است تا در خدمت ابراهیم نوروزی فر رییس سازمان بسیج رسانه استان البرز باشیم و در راستای برنامه مدون بزرگترین  آموزش  سواد رسانه اي در استان البرز گفتگ و گوی کوتاهی داشته باشیم...


نوروزی فر رییس بسیج رسانه استان البرز چنین آغاز می کند: سواد رسانه به عنوان ابزاري براي حمايت شهروندان در برابر آثار منفي رسانه هاي جمعي است؛ که چارچوبي را جهت دسترسي، تحليل، ارزيابي و خلق پيام ها به اشکال مختلف از چاپ گرفته تا اينترنت، فراهم مي نمايد. سواد رسانه اي رويکردي آموزشي در قرن حاضرمحسوب مي گردد. چرا که سواد رسانه اي درکي را از نقش رسانه در اجتماع شکل مي دهد و کسب مهارت هاي ضروري تحقيق و بيان عقايد شخصي را براي شهروندان در عصر جهاني شدن ضروري مي داند.

نوروزی فر بررسي فرايند آموزش سواد رسانه اي به شهروندان را، استوار بر دو هدف  عنوان می کند و می گوید: نخست آن که خواننده را در جريان مفهوم، اهميت و ضرورت اجتناب ناپذير آموزش سواد رسانه اي به شهروندان در عصر جهاني شدن قرار دهد و دوم آن که با ارائه نکات کليدي اين امکان فراهم شود تا با ژرف انديشي و برنامه ريزي دقيق و سنجيده نسبت به آموزش سواد رسانه اي و استقرار يک نظام کارآمد تربيت شهروندي متناسب با ضرورت هاي عصر جهاني شدن در کشورمان اقدام لازم صورت پذيرد.

عالی ترین مقام مسوول در بسیج رسانه البرز در پاسخ به این سووال که، تا چه میزان سبک زندگی افراد جامعه امروزی متاثر از رسانه ها ست عنوان نمود: بر کسی پوشیده نیست که،  امروزه رسانه ها، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ابزارها در زندگی افراد نقش مهمی ایفا می کنند. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که،  درک این مهم برای ما ملموس است  و آن این که، رسانه ها به تدریج در حال افزایش نفوذ خود بر سبک زندگی افراد، آگاهی از واقعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و شکل دادن به ارزش های شخصی هستند.

از نوروزی فر می پرسم آیا هدف از آموزش سواد رسانه ای حمایت گری از مخاطبان است یا به نوعی می تواند بُعد آگاهی سازی و قوه تشخیص را در مخاطبان ایجاد کند؟ با اندکی مکث  پاسخ می دهد: همانطور که می دانید در جامعه کنونی ما با کلونی مختلف با توجه به تنوع بخشی رسانه ها( بخصوص فضای مجازی) روبرو هستیم،  و اینجاست که، سواد رسانه ای به کمک مخاطبان رسانه ها می آید؛ البته نه به لحاظ مصونیت بخشی از مخاطبان،  بلکه این قدرت را دارد تا با  توانمند کردن مخاطبان در مواجهه با پیام های رسانه ای و دست یافتن به قدرت گزینشگری، پیشنهادهای سالم را انتخاب ومهارت های فردی خود را ارتقاء  بخشند تا بتوانند تفسیر و تحلیل درستی از پیام ها داشته باشند. پس بنابراین می توان اذعان داشت که، هدف از سواد رسانه ای به صرف  حمایت گری نیست بلکه به نوعی مهیا شدن و  دست بابی  مخاطبان با بهره گیری از قوه تشخیص به معنا جویی و معناگری واقعی از حجم عظیم پیام ها است.

پس با این تحلیل  افرادی که دانش  آموخته سواد رسانه ای می شوند به راحتی می توانند نقش و عملکرد رسانه ها را از هم تشخیص داده و تصمیمات درستی را برای خود اتخاذ نمایند؟ نوروزی فر پاسخگو می شود و اظهار می کند: دقیقا این اتفاق می افتد. چرا که در این صورت با ابزار سواد رسانه ای می توانند بررسی کنند چه کسانی نماینده رسانه و تامین کنندگان اطلاعات هستند و چه کسانی نیستند و هم این که، کدام رسانه ترویج کننده و تامین کننده اطلاعات و نقطه نظرهای خاصی است تا آن را بنابر نیاز خوراک ذهنی خود انتخاب نمایند.

با توجه به اظهارات شما به نظر می رسد  باید بدنبال راهبردهای ملی سواد آموزی رسانه ای باشیم؛ : قطع به یقین همین است . با کمک این ابزار می توانیم مسیر هدفمندی را از پیام های رسانه ای انتخاب کنیم که جهت  ارتباطات متناسب با فرهنگ ، باورها، سبک زندگی،  میان مردم را رونق بخشد و تسلیم در مقابل پیام های غیر اخلاقی و انسانی را مردود سازند. باید در نظر داشت ، توجه به آموزش رسانه  زمینه سازداشتن جامعه ای پویا می باشد و این موضوع نیاز تمامی شهروندان است و نقش مهمی برای نسل های جوان تردارد.

نوروزی فر در بخش دیگری از گفت و گو تاکید کرد؛ سواد رسانه ای باید به فرهنگ مطالبه گری در جامعه  تبدیل شود: باید در این راستا فرهنگ سازی های لازم  را انجام داد تا به یک مطالبه جدی برای شهروندان جامعه تبیین گردد و به صورت یک جنبش پرانرژی دنبال شود. چرا که، کشور در جنگ رسانه قرار دارد، لذا همین کافی است تا افزایش آگاهی عموم‌ مردم و مجهز شدن به سواد رسانه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

از رییس بسیج رسانه البرز در خصوص تیم همکار در برگزاری و پایش چنین برنامه هایی از سوی سازمان را جویا شدیم: آنچه که برای ما حائز اهمیت است حضور و هم افزایی تمامی دستگاه ها، سازمان ها، و نهادهای ذیربط  است که این دغدغه مندی را با تمام وجود احساس نمایند. اما متاسفانه علیرغم اهمیت موضوع، بسیاری از دستگاه ها بجز سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج، مجمع امر به معروف و نهی از منکر، سازمان فضای مجازی بسیج، معاونت فرهنگی دادگستری، معاونت اجتماعی، پلیس فتا، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی  دستگاه دیگری پایه کار نیامدند در حالی که آنها شهروندان همین جامعه هستند و بیشتر از افراد عادی حساسیت موضوع و معضلات موجود از عدم آگاهی سواد رسانه ای را درک می کنند. اما گله مندی بنده به عنوان رییس بسیج رسانه البرز را از دیگر مسوولین استان دارم که اگر انان کنار ما می بودند قطعا تصمیمات راهبردی بهتر و مدون تری می توانستیم به منصه ظهور رسانیم.

وی در بخش دیگری تقاضایی هم از رسانه های مکتوب، وغیر مکتوب  استان البرز داشت و آن این که:  از آنجا که یکی از وظایف اصلی که به عنوان تکلیف بر روی دوش نهادی مانند سازمان بسیج رسانه گذاشته شده همین موضوع و فرهنگ سازی عمومی آن به منظور ارتقا سطح کیفی آگاهی مردم نسبت به اتفاقات پیرامون خود، میباشد. اما قبول داشته باشید یک یا چند نهاد به تنهایی نمیتوانند بحث به این مهمی را در سطح جامعه سوق دهند بلکه باید تمامی دستگاه ها اعم از استانداری ، فرمانداری و دیگر مسوولین  دست به دست هم دهند تا این دغدغه تا حدی به نقطه امن هدایت شود. آنان که جدای از جامعه زندگی نمی کنند؟ هر چه قدر ما سطح سواد رسانه ای را ارتقا دهیم باز هم فضای مجازی به موازات دانش سواد رسانه ای در تقابل است. لذا خواهش ما از شما رسانه ها این است که، این مطالبه را از جانب نهاد خود جوشی چون بسیج رسانه ، از مسوولینی که پا پس کشیده اند، داشته باشید.

و اما کلام آخر: امید این می رود با ترویج فرهنگ سواد رسانه ای و به تبع آن مطالبه گری درست، کشور را به بالاترین سطح ممکن برسانیم .

مسیحا اقتداریان

 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
مطالبه گزی رسانه مسوولین البرز سواد نوروزی حمایت فرهنگ ترویج
تعداد دفعات مشاهده شده : 1057
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید