کد مطلب : 63775 / تاریخ ثبت : 1398/04/24 17:57

هنرمند موسیقیایی سبک پاپ تلفیقی

جرعه ای از می عشق کافی است تا مست شود زمین؛ شبی با فرمان فتحعلیان / جمعه 28 تیرماه

فرمان فتحعلیان از جمله موسیقیدانان و خوانندگان سبک پاپ تلفیقی است. زندگی هنری وی آیینه‌ای است از تلاش‌های بی‌وقفه‌ در امر یادگیری و آموزش موسیقی پاپ و ارائه آثاری منحصر به فرد که با مفاهیمی از معنویت و عرفان در‌هم آمیخته و مخاطبان بسیاری را به خود جذب نموده استبه گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز؛...

 زخمه ی فصل ها که بر شاخه ی هستی کشیده می شود، آرشه ی عشق، ریتم زندگی را گیس باران می کند!
ماه کامل می شود وقتی که ترنم شعرهای باران  خورده  از چشم ابر فرو می ریزد!
و مسافر آسمان جامه  ای سپید بر تن می کند!
آنگاه ؛
جرعه ای از می عشق کافی است تا مست شود زمین از هم آغوشی فصل خیس پاییز! مثل رقص نسیم میان بوسه های عطرآگین بهارنارنجی که از دیوار کاهگلی کوچه پیر زندگی لبان به حیرت گزیده است؛
موسیقی جان آغاز می شود و تو در میان گام های لرزان سکوت فریاد می زنی باران عشق تاب بیاور اینجا همه ی چشم ها دهن لق شده اند چون آرشه هایی که بر" تار دل" کشیده می شود....
اینجا همیشه رقص صلح و عشق  بر تارک دل پایکوبان می شود...

صدایش چنان حس شعرهای باران خورده را بر ذهن می نشاند که قافیه ها در ملودرام مشوش دل رنگ می بازند. به سادگی، معنویت روحانی اش  از میان تارهای واژه نگارش ، جسم را خط خطی می کرد. شاید شبیه عاشقانه های برگ های رنگ رنگ فصل پاییز باشد که چشم را به رقص وامیدارد، نمی دانم ؛ فقط این را می فهمم که،  صدایی از صداقت و عشق بود  که از حلقوم مرد موسیقیایی زنده زنده بیرون می آمد و بر آیینه دل می نشست..


بهانه ای دست داد تا در خدمت فرمان فتحعلیان نامی آشنا از دل دفتر هنرمندان موسیقیایی ایران باشیم ...او بی هیچ تکلم اضافه ای خود را چنین معرفی می کند.

فرمان فتحعلیان از جمله موسیقیدانان و خوانندگان سبک پاپ تلفیقی است. زندگی هنری وی آیینه‌ای است از تلاش‌های بی‌وقفه‌ در امر یادگیری و آموزش موسیقی پاپ و ارائه آثاری منحصر به فرد که با مفاهیمی از معنویت و عرفان در‌هم آمیخته و مخاطبان بسیاری را به خود جذب نموده است.
فرمان فتحعلیان خواننده  وموسیقیدان ایرانی،  زاده ی آخرین ماه فصل  طنازی رنگ نوشته  پاییز، آنهم در گرما گرم اهل خانه ای که رستاک هنر، قاب تمام رخ زندگی شان بود، می باشد . همین گرمخانه دلنشین هنرپروری و هنر دوستی خانواده موجب گردید تا وی در سن 5 سالگی ساز ویلن را  در کانون موسیقی، آرشه استعداد هنری خود نماید که صد البته نسبت به همسن و سالان خود از استعداد بی بدیلی برخوردار بود. ناگفته نماند خیلی زود سعی در نواختن گیتار فلامینکو نمود.

گاهواره تاریخ او را در میان کشاکش انقلاب کشاند وبا شروع انقلاب و بسته شدن آموزشگاه  کانون موسیقی، فرمان مجبور شد روح تشنه موسیقی را خود سیراب نماید و  در همین بحبوحه بطرز غیر منتظره ای آنهم بدون حضور استاد، مهارت در نواختن ساز گیتار فلامینکو را  آنهم بصورت تخصصی پیدا کرد تا بدانجا که خیلی زود شاگردانی از جنس هنر و عشق را در سال 1368 تربیت نمود.

آفتاب عشق دمید و معنویت روی از نقاب جان برانداخت...
علاقه وافر وی به موسیقی کلاسیک،  و 13 سال سابقه تدریس وی سرآغازی برای سفرهای تحقیقاتی به کشور هندوستان و آشنایی با موسیقی قوالی هند به حساب می آمد که منجر به تاسیس گروه موسیقی ایلیا  با سبک تلفیقی (شامل موسیقی پاپ و موسیقی معنوی)  که برگرفته از الهامات و تکنیک های خاص بود، گردید. در بازگشت از این سفر،  در سال 1371صدور اولین مجوز برگزاری کنسرت گیتار بعد از انقلاب را به نام این گروه رقم زد که با استقبال بسیار روبرو شد.

گذار دوران های پرفرازو نشیب فرمان فتحعلیان...
علاوه بر برگزاری کنسرت‌های مختلف، درسال 1377در اولین جشنواره موسیقی مردمی پاپ شرکت نمود  و توانست  لوح ویژه هیات داوران جشنواره را از آن خود و گروه خود نماید. قطار موفقیت روی ریل مراد شروع به حرکت کرد و منجر به انتشار آلبوم های زیادی شد. از جمله آن ها می توان به؛ مقیم ۱۳۷۸ ، راه عشق ۱۳۸۰ ، مست وخراب ۱۳۸۲ ، مردم بیگانه ۱۳۸۸ ، شهر لیلی ۱۳۹۱و دیده بیدار... نا گفته نماند در کنار انتشار آلبوم ها، اجرای کنسرت های متعدد از دیگر فعالیت های خستگی ناپذیر فرمان فتحعلیان بود که، با روح بارانی نوای موسیقیایی اش چهره مردمان شهر را صیقل می داد.

وقتی بر سکوی داوری کالبد جشنواره ها را محک می زند...
فرمان فتحعلیان علاوه بر این که خود اجرا کننده و خاک خورده روی صحنه عاشقانه هایش بود ، افتخار داوری دو جشنواره مهم بین المللی سازمان ملی جوانان ایران در سال 1391 الی 92 و جشنواره موسیقی فجر در سال 1394را نیز در دفتر درخشان کاری خود به ثبت رساند.

جشنواره ای به مناسبت  یکصد وپنجاهمین سالگرد تولد مهاتما گاندی و مدال افتخاری دیگر بر گردن موسیقی ایران
یکصد و پنجاهمین سالگرد تولد مهاتما گاندی جرقه ای در ذهن  نخست وزیر وقت هند روشن نمود تحت عنوان  جشنواره ای با همین نام، که در این راستا به 124 کشور یکی از موسیقی های مورد علاقه گاندی  ایده داده شد  تا خوانندگان کشورهای متبوع با سازمان محلی خود کار تلفیقی آنهم به زبان معنوی هندوستان( زبان گاجراتی) انجام دهند . از آنجا که فتحعلیان مدت مدیدی در کشور هندوستان بسر برده بود وتا حدوی با این زبان و گویش آشنایی داشت ، سفیر هند در ایران نیز همین پیشنهاد را به وی نمود تا در این جشنواره شرکت نماید که مدال افتخار برترین ویدئو کلیپ و موسیقی این جشنواره بزرگ  نصیب  ایشان گردید.

شب خاطره ها  در راهست...
در حال حاضراجرای کنسرت بزرگ ، موسیقیدان اصیل سرزمین هنرپرور ایران زمین فرمان فتحعلیان جمعه 28 تیرماه  1398 در راهست که گزیده ای از مجموعه 5 آلبوممی باشد که کنسرتی بینظیر خواهد بود چرا که به گفته فرمان فتحعلیان قرار است زیباترین شب خاطره ها به تصویر کشید شود آنهم زیر نور مهتابی که ستارگانش سو سو کنان به رقص شب در می آیند.
مکان اجرا: ابتدای اتوبان کرج ؛ ضلع غربی استادیوم آزادی ، تهران جنب هتل المپیک

ضرورت تغییرنگاه مدیران و مسوولین تصمیم گیرنده  نسبت به موسیقی

آنچه از منظر نگاه فتحعلیان نگران کننده می آمد نادیده گرفته شدن هنر موسیقایی و هنرمندان این عرصه بود. دفترمركز شعر وموسيقى بايد خانه امن و آرامش هنرمندان باشد. بايد صداى فرياد هنرمندان باشد. بايد رفع موانع كارى هنرمندان را كه باعث گرفتن انرژى و خلاقيت هنرمند مي‌شود در اولويت اهداف خود قرار دهد، نه اينكه بيشترين سد و مانع، بيشترين تحقير و توهين، بيشترين بهانه تراشی‌هاى مغرضانه از طرف حامى هنرمندان يعنى مركز شعر و موسيقى بوجود بيايد. این براى هنرمند فقط خستگى و دل گرفتگى و عدم اعتماد را به بار خواهد آورد. به جای این که توان و انرژی صرف خلاقیت شود صرف رفع موانع و دست و پنجه نرم کردن با آن ها می شود. این موضوع اصلا منطقی به نظر نمی آید. چرا که باعث می شود گوش مردم برای شنیدن یک موسیقی اصیل و موزون تخریب و کارهای موسیقیایی ارزشی کنار گذاشته می شود.مسوولین امر باید به این درک برسند که موسیقی عجین است در زندگی مردم. هر چند در حال حاضر اينگونه برخوردها تقريباً كمتر شده است اما هنوز ملموس هستند.

تنها زبانى كه به هيچ مترجمى نياز ندارد «موسيقى» است
واما کلام آخر: امید تصمیم گیرندگان حوزه موسیقی وسواس و دقت بیشتری به خرج دهند تا  جایگاه شناسنامه دار موسیقی اصیل ایرانی تثبیت گردد که اگر این اتفاق رقم بخورد جامعه ای با نشاط تر وسرزنده تر خواهیم داشت. موسیقی پیامی از جنس صلح است و دوستی که بر تارک جان می نشیند و شعر ضرباهنگ  شادی در هوای بودن هایمان! عشق مهمان قلب های بیدار....

نگارنده: مسیحا اقتداریان
 


 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
فرمان فتحعلیان پاپ تلفیقی موسیقی قوالی هندی ایران
تعداد دفعات مشاهده شده : 1115
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید