کد مطلب : 63781 / تاریخ ثبت : 1398/04/30 12:34

سورنا ستاری در حاشیه سفر به البرز

هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود/ البرز یکی از قطب های مهم دارویی کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت:یکی از بزرگترین حرکت‌های اشتباهی که در حوزه پژوهش، تاریخ را درگیر خود نموده این است که، گمان می کنیم محصول پژوهشی جز با صرف هزینه کرد دولت منتج نمی شود؟ در حالی که هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، تنها با این کار نیروی انسانی خوب تربیت می‌شود


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سفر نیم روزی خود( یکشنبه 30 تیرماه)  به استان البرز در حاشیه افتتاح شتاب دهنده زیست فناوری سلامت فن یاخته در استان البرز اظهار کرد:استان  البرز به دلیل زیرساخت های مناسب شرکت های مهم تولید دارو،  یکی از قطب های مهم تولید دارو در کشور محسوب می شود.

" هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود" موضوعی بود که ستاری به آن اشاره داشت و خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین حرکت‌های اشتباهی که در حوزه پژوهش تاریخ را درگیر خود نموده این است که،  گمان می کنیم  محصول پژوهشی جز با صرف هزینه کرد دولت منتج نمی شود؟  در حالی که هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، بلکه  تنها با این کار نیروی انسانی خوب تربیت می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوردر ادامه افزود: متاسفانه با این رویه و تفکراشتباه پژوهشکده‌های زیادی شکل گرفت و پژوهشگران برتری هم تربیت شدند.  اما غافل از این بودند که آنچه محک تولید محصول است ورود  و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش است.
"پژوهش وظیفه دولت نیست بلکه دولت باید مشوق باشد" دیگر موضوعی بود که ستاری روی آن تاکید داشت و گفت: دولت تنها می تواند در بخش پژوهش‌های پایه که بنا نیست محصول تجاری سازی شده ای از آن استخراج شود ورود نماید .

ستاری با عنوان این مطلب که، آمریکا بزرگترین کلونی دانشجوی خارجی ما می باشد؛ تصریح کرد: ما در کشور به صورت تقریبی حدود ۲ هزار نیروی انسانی فوق العاده‌ای داریم که آنها به نوبه خود می توانند در حوزه های خود ( به خصوص دانش بنیان ها)اشتغالزایی نمایند در حالی که همین 2هزار نفر به آمریکا سفر می کنند.

باید از سرمایه های دانشی و فناوری کشور حمایت کنیم محور مورد بحث ستاری بود که به آن پرداخت و اذعان داشت : همین نیروهای انسانی کارآمد دانش بنیانی سرمایه های ملی ما محسوب می شوند باید برای آنان امکانات لازم را فراهم آوریم تا از خروج آنان جلوگیری به عمل آوریم. چرا که کارآفرینی در گرو دستان توانمند آنان است.

معاون عملی و فناوری رئیس جمهور با یادآوری این موضوع که، "بیوتکنولوژی با ذات کارآفرینی ایرانی‌ها شباهت دارد" گفت: ایران پرافتخارترین کشور منطقه در حوزه بیوتکنولوژی است وامید این می رود با توجه به سرمایه های انسانی موجود می توان نهضت  علمی دانش بنیان را توسعه داد.


 
مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
ستاری قطب البرز دارو دولت پول پژوهش محصول دانش بنیان
تعداد دفعات مشاهده شده : 148
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید