کد مطلب : 63785 / تاریخ ثبت : 1398/05/03 12:16

تاکیددکتر محمد زنوزی راد

هزار روز طلایی را جدی بگیرید/ شیردهی فرصتی طلایی جهت بهبود سلامت کودکان

رئیس انجمن پزشکان کودکان البرز گفت: شیرمادر، تغذیه ای مطلوب برای رشد و تکامل کودکان است؛ در طی شیردهی ارتباطات چندگانه بین مادرشیرده و کودک باعث شعف و آرامش مادر و همچنین تقویت اعصاب دوازده گانه مغزی کودک می گردد. لذا شیردهی مادر تأثیرات عاطفی و زیستی به سزایی بر سلامت خود مادر و نیز کودک دارد


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، کنفرانس خبری  روز جهانی شیر مادر با حضور دکتر محمد زنوزی راد رئیس انجمن پزشکان کودکان البرز، خانم دکتر اسماعیلی فرد مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز، نمایندگانی از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز و اصحاب رسانه استان در سالن کنفرانس باشگاه میلاد شهرداری کرج  برگزار شد .

دکتر زنوزی راد ابتدا به تشریح و اهمیت هزار روز طلایی  زندگی کودک  پرداخت و اظهار کرد: هزار روز نخست زندگی انسان زمانی شگفت انگیز است که سرنوشت هر فرد را تا پایان عمر تعیین می کند. به عبارتی این هزار روز  مرحله طلایی شروع زندگی برای سالم زیستن می باشد.
 
وی با بیان این که، این هزار روز از شروع بارداري(تشکیل نطفه)  و تا پایان دو سالگی ادامه دارد گفت: هزاروز طلایی شامل 270 روز بارداری و 730 روز اول عمر کودک ( دو سالگی) می باشد و تکامل در دوران کودکی به هر دو دوره بارداری مادر و تولد کودک تا دو سالگی مرتبط است.
 
رئیس انجمن پزشکان کودکان البرز با تصریح این موضوع که،  در 1000 روز اول زندگی و حداکثر تا سه سالگی 90 درصد رشد مغزی انسان اتفاق می‌افتد خاطرنشان کرد: مغز در طول عمر ما به تکامل و تغییر خود ادامه میدهد. سریعترین دوره رشد مغز و انعطاف پذیرترین حالت آن در سه ماهه سوم بارداری و دو سال اول زندگی است.

رشد شناختی و عقلی از دیگر موارد مهم هزار روز طلایی در رشد مغزی بود که زنوزی راد به آن اشاره داشت و  افزود: در اولین سال پس از تولد، رشد سریع نواحی پردازشکننده زبان و قشر جلوی پیشانی که  هدایت کننده اعمال عالی مغز مثل آگاهی، عشق، یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و انعطافپذیری است اتفاق میافتد. ویژگی هزار روز اول زندگی، تکثیر فراوان سلولهای عصبی، رشد و تمایز و ایجاد ارتباط بین سلولهاست. لذا ارتقاء  تغذیه در 1000 روز اول ، یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای رسیدن و پیشرفت و توسعه پایدار در سلامت  محسوب می شود.
 
رئیس کارگروه تکامل عصبی مغز با تاکید بر این مطلب که، شیردهی یکی از فرصت های طلایی جهت بهبود سلامت کودکان است، اذعان نمود: امروزه، توجه ملي بر اين نكته معطوف شده است كه سالهای اوليه عمر، به عنوان فرصت طلایي بر پيشبرد سلامت كودك مؤثر است یکی از مهمترین راههای بهبود سلامت کودکان در جوامع مختلف شیردهی است.
عالیترین مقام مسئول در انجمن پزشکان کودکان البرز همچنین در ادامه تصریح کرد: آیاتی از قرآن کریم به همراه احادیث متعددی بر لزوم شیردهی کامل مادر به مدت دو سال تمام تأکید کرده‌اند که مبنای همین هزار روز طلایی است.
 
وی با تأکید بر اینکه تغذیه با شیر مادر از بروز مشکلات در بزرگسالی پیشگیری می‌کند، گفت:  در هزار روز طلایی، عوامل زیست محیطی، تغذیه، روابط عاطفی- روانی، اجتماعی و اقتصادی تاثیر گذار است  و باید به موضوع با دید گسترده تری نگریست.
 
اولین ارتباطات  عاشقانه در هزار روز نخست طلایی شکل می گیرد محور دیگر سخنان زنوزی راد بود که به آن اشاره داشت و اظهار نمود: شیرمادر، تغذیه ای مطلوب برای رشد و تکامل کودکان است؛ در طی شیردهی ارتباطات چندگانه بین مادرشیرده و کودک باعث شعف و آرامش مادر و همچنین تقویت اعصاب دوازده گانه مغزی کودک می گردد. لذا شیردهی مادر تأثیرات عاطفی و زیستی به سزایی بر سلامت خود مادر و نیز کودک دارد.
 
وی در پایان یادآور شد: هزار روز طلایی با هیچ ابزاری قابل برگشت نیست و می بایست تمام زیرساخت های توانمندسازی رویش مغز در محیطی غنی از عاطفه فراهم باشد.
 
زنوزی راد همچنین گفت: بعد از تولد نوزاد، تغذیه با شیر مادر باید بلافاصله شروع شود. بی‌شک، هم اتاقی کودک با مادر، بلافاصله بعد از تولد و دوستدار کودک بودن بیمارستان‌ها  همچنین همراهی و حمایت حداکثری پدر به شروع یک شیردهی موفق کمک می کند. چرا که پدر منبع تامین امنیت و سلامت خانواده است و خود نیز به طرزی موثر در تکامل عصبی کودک نقش دارد.
 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
زنوزی راد هزار طلایی شیردهی سلامت جهانی کودکان سلامت
تعداد دفعات مشاهده شده : 158
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید