کد مطلب : 63790 / تاریخ ثبت : 1398/05/13 15:37

محمد زنوزی راد مطرح کرد: ضرورت تغذیه با شیر مادر

مراقبت هم آغوشی مهم ترین مولفه ارتباط میان کودک و مادر/ نقش موثر پدران در روند رشد ایده آل مغز کودکان

رییس انجمن پزشکان کودکان البر گفت: تحقیقات نشان داده کودکانی که از همان دوران جنینی و پس از تولد ارتباط عاطفی خوبی با پدر خود برقرار کرده اند در آینده از هوش اجتماعی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود
به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، دکتر محمد زنوزی راد رییس انجمن پزشکان کودکان البرز در همایش روز جهانی تغذیه با شیر مادر با شعار هزار روز طلایی رشد کودک، تعیین سرنوشت انسان ها را  صرفا منوط به دوران پس از تحصیل ندانست و اظهار کرد: یکی از تصورات غلطی که در اذهان جا گرفته این است که، سرنوشت همه ما پس از رفتن به مدرسه و تعامل آکادمیک مشخص می شود. در حالی که، سرنوشت به دورانی برمی گردد که هیچ کرویکلوم و برنامه آموزشی خاصی برای آن تعیین نشده  که از آن به عنوان"هزار روز طلایی" اولیه زندگی انسان یاد شده است.

 رییس کار گروه تکامل عصبی مغز سریعترین دوره رشد مغز و انعطاف پذیرترین حالت آن در سه ماهه سوم بارداری و دو سال اول زندگی دانست وتصریح کرد: برای تکامل پیکره انسان و مغزاین دوره بسیار تاثیر گذار است.

وی همچنین تاکید داشت: این دوره از زندگی( هزار روز طلایی ) از تشکیل نطفه تا 2سالگی مهم ترین زمان تکامل شناخت عواطف و احساسات است و  قابل معامله و برگشت نیست.زنوزی راد با بیان این که تمام تصمیم گیری ها بر عهده سیستم مغزی است، گفت: سیستم مغز به گونه ای طراحی شده که، باید به لحاظ نرم و سخت افزاری تا سن پنج سالگی شکل بگیرد. در همین دوران شکل گیری مغز است که توانایی های فرد نیز مشخص می گردد.

رییس کارگروه تکامل عصبی مغز ادامه داد: : در همین مدت زمان شکل گیری مغز(زیر پنج سال) محور حرکت آرمانی،( منجی یا انگل جامعه بودن، معلم یا پزشک، مادر و یا پدرخوب و یا انسان فداکار و یا مجرم بودن ) آتی انسان رقم می خورد.

"نامگذاری،  بخشی از هویت انسان است"؛ دیگر محور سخنان رییس انجمن پزشکان کودکان البرز بود که به آن اشاره داشت و یادآور شد: بخشی از هویت ما نام ما می باشد . متاسفانه فرهنگ غیر متعارف و غیر قابل توجیهی نیز اشاعه یافته که  اصولا نام پس از تولد انتخاب می شود. در حالی که ضروری است هویت بخشی،  از دوران جنینی آغاز و در دوران بارداری نام انتخاب شود.

زنوزی راد در بخش دیگری با تاکید بر این موضوع که، "پدرها نقش موثر و مثبتی در رشد ایده آل مغز جنین حتی پیش از شروع  بارداری" دارند خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان داده  کودکانی که از همان دوران جنینی و پس از تولد ارتباط  عاطفی خوبی با پدر خود برقرار کرده اند در آینده از هوش  اجتماعی بیشتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود.

مراقبت هم آغوشی(KMC ) دیگر موضوع مهمی بود که رییس انجمن پزشکان کودکان البرز به تشریح آن پرداخت و یکی از مولفه های مهم در امر ارتباط میان والدین و نوزاد دانست و گفت: مراقبت هم آغوشی عبارت است از چسباندن مستقیم شیرخوار به پوست مادر و یا پدر است و دیده شده که همین تماس پوستی موچب اکسیژن رسانی بهتر به مغز و رشد بهتر اعصاب و شرایط ایده آل سلامت قلب و ریه کودک است.


وی در ادامه یادآور شد: یکی از افتخارات فرهنگ دینی ما این است که،  در کتاب آسمانی ما قرآن در هشت نقطه در مورد شیرمادر بحث شده و حتی در (آیه دوم سوره حج ) نیزموضوع هم آغوشی کودک و مادر مطرح و تاکید شده  است.

زنوزی راد اذعان نمود: مراقبت هم آغوشی (KMC) که فرم کامل و مناسب شیوه شیردهی وگرفتن  کودک توسط مادر  را مطرح می کند، موجب تکامل ۱۲جفت عصب مغز از جمله زوج چشایی ، بینایی، بویایی و شنوایی می شود که در نتیجه آن  بنیان مغز و آینده کودک تدوین خواهد شد.
 

استقبال بی نظیر خانواده ها،  کارشناسان بهداشت و سلامت، مسوولین دستگاه های ذیربط حوزه سلامت

مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
هم آغوشی KMC مراقبت شیردهی هزار زنوزی راد پزشکان کودکان البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 169
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید