کد مطلب : 63791 / تاریخ ثبت : 1398/05/13 18:55

دکتر سوسن کیانی مطرح کرد:

همایش روز جهانی شیرمادر؛ بارداری ایمن ، شیردهی موفق/ لزوم مشاوره و برنامه ریزی دقیق قبل از باردار

"حداقل زمان جهت برنامه ریزی برای یک بارداری موفق 6الی 8 هفته قبل از بارداری است" موضوعی بود که به آن اشاره داشت و تاکید کرد: این فرصت مناسبی است که ما بتوانیم با مداخلات خود در پیشگیری و درمان عوارضی که می تواند منجر به یک باردار پر مخاطره شود ، موثر واقع شویم

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، یکم آگوست(10مردادماه) مصادف با روز جهانی شیر مادر همایش با شکوهی به همین مناسبت و با شعار "هزار روز طلایی رشد کودک" در سالن همایش های باشگاه میلاد شهرداری کرج به میزبانی انجمن پزشکان کودکان و معاونت بهداشت و با مشارکت اداره کل امور بانوان وخانواده استانداری البرز، معاونت فرهنگی ورزشی شهرداری کرج، سازمان بسیج رسانه استان و دانشگاه علوم پزشکی البرزبرگزار شد.


در این همایش ابتدا خانم دکترسوسن کیانی رییس انجمن متخصصین  زنان و زایمان در خصوص اهمیت  دوران بارداری و فرصتهای بدست آمده در این دوران اظهار کرد: برای داشتن یک شیردهی موفق باید تمام تلاش ها را معطوف به داشتن دوران بارداری ایمن و به دور از دغدغه نمود.

کیانی خاطرنشان کرد: تمام هدف ما بر این پایه بنا شده که بارداری سالم  منجر به  تولد نوزاد سالم با داشتن آیتم های سلامت محور و درنهایت تبدیل  به یک شیردهی سالم از دید تخصصی ما بشود.

رییس انجمن متخصصین زنان و زایمان اهمیت مراقبت های روحی، روانی و تغذیه ای را تنها منوط به دوران بارداری ندانست و افزود: گاهی این تفکر غلط در ذهن جای می گیرد که، مراقبت تنها در حین دوران بارداری حائز اهمیت می باشد در حالی که داشتن یک دوران بارداری سالم و موفق نیازمند مشاوره ها، دستورالعمل ها و توصیه های قبل از دوران بارداری است.

وی همچنین با اشاره به این موضوع که، بارداری های موفق را بارداری با برنامه ریزی درست برشمرد و تصریح کرد: مادامی که ما سخن از بارداری به میان می آوریم تمام هدف ما این است که، یک بارداری با برنامه ریزی مدون شده با بهره گیری از یک  الگوی مناسب را به تصویر بکشیم . چرا که در غیر این صورت بارداری ها منجر به تولد نوزادانی با وزن پایین و یا با مشکلات جسمی-حرکتی-ذهنی می شود.بنابراین یکی از مهم ترین  توصیه های ما این است که بارداری با برنامه ریزی از قبل تعیین شده  مناسب را برای خود داشته باشند.

"حداقل زمان  جهت برنامه ریزی برای یک بارداری موفق 6الی 8 هفته قبل از بارداری است" موضوعی بود که به آن اشاره داشت و تاکید کرد: این فرصت مناسبی است که ما بتوانیم با مداخلات خود در پیشگیری و درمان عوارضی که می تواند منجر به یک باردار پر مخاطره شود ، موثر واقع شویم.

تغذیه مادراز جمله نکات حائز اهمیت مورد بحث این متخصص زنان بود که در این راستا عنوان کرد: آنچه که در این دوران باید مد نظر قرار گیرد، تغذیه مادر است که هم در حفظ سلامت مادر و هم تولد نوزادی سالم نقشی اساسی دارد.

وی یادآور شد: بارداری باعث می شود مادر، به مصرف مواد غذایی اضافی، به ویژه آهن، فولیک اسید، ید و زینک نیاز داشته باشد.

کیانی با بیان این که، بارداری به مفهوم دوبرابر خوردن  وچاق شدن منتهی نمی شود گفت:  در دوران بارداری باید وزن ایده آل و مناسب حفظ شود.بارداری به مفهوم دو برابر خوردن نیست. فقط کافی است انرژی کسب شده توسط بدن در دوران بارداری اندکی افزایش یابد، آنچه باید افزایش یابد مصرف مواد غذایی مغزی است.

کیانی همچنین تاکید کرد: غذایی که مادر در دوران بارداری مصرف می کند بر روند رشد جنین و حتی سلامت وی در سال های بعد زندگی وی تأثیر خواهد داشت.

 وی در بخش پایانی متذکر شد: در صورت مصرف دارو جهت بیماری های زمینه ای قبل از بارداری به منظورتغییر و یا تنظیم دوز دارو با پزشک معالج مشاوره کنند.

واکسیناسیون برخی بیماری های حاد و خطرناک( سرخجه،) قبل از بارداری چرا که باعث ایجاد ناهنجاری در نوزاد می شود، درمان و رفع اعتیاد فرد نسبت به مخدرها و دیگر داروهای شیمیایی قبل ازشروع بارداری، حتی الامکان از انجام رادیولوژی های غیر ضرور پرهیز و یا با احتیاط کامل صورت گیرد ، از دیگر مطالبی بود که این متخصص زنان به آن پرداخت.
مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
بارداری سلامت کیانی پزشک همایش جهانی شیر پیشگیری
تعداد دفعات مشاهده شده : 126
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید