کد مطلب : 63809 / تاریخ ثبت : 1398/05/27 21:20

حامد فرضی مطرح کرد:

پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری البرز بر مدار تامین اعتبار/ 153 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی ثبت سند می شوند

از دیگر موضوعات محوری عالی ترین مقام مسوول در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز، سند دار کردن اراضی ملی در استان بود که، در این راستا اذعان داشت: تا کنون 153 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی فاقد سند در سامانه ثبت بارگذاری شده که تا پایان شهریور ماه ، اخذ سند خواهند شد

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، نشست خبری حامد فرضی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در حالی برگزارشد که، تعداد قابل توجهی از اصحاب رسانه  این حوزه مهمان این اداره کل بودند. به جرات می توان گفت این اداره کل یکی از معدود ادارات استانی است که در حوزه حفظ، احیا و اصلاح و بهسازی محیط زیست و منابع طبیعی نه تنها در سطح استان بلکه در سطح کشور طرح ها و پروژه های عمرانی بالقوه ای را عملیاتی نموده که بخشی از این طرح ها به عنوان پایلوت کشوری در استان البرز تحقق یافته.

شاید در طی عمر این اداره کمتر به خود دیده باشد که، سکاندارش کارنامه تقریبا شایانی از خود به جا گذاشته باشد. علت عمده این تحلیل فکری می تواند پیگیری های مستمر، ارتباط با رسانه ها به عنوان نیروهای موثر و مشارکت های مردمی با این حوزه مدیریتی باشد که توانسته در همه احوال در بخش های مختلف مرتبط با منابع طبیعی ورود  نموده و در حفظ و صیانت از منابع طبیعی و آبخیزداری  خدمات قابل ملاحظه ای انجام دهد.


به هرحال مناسبت تقدیر و تجلیل از مقام و جایگاه خبرنگار فرصتی دوباره بود تا این بار نیز این مسوول، ضمن تجلیل و تقدیر از خبرنگاران فعال این حوزه ،  به ارائه گزارش عملکرد این اداره کل ، دیگر باربپردازد.

حامد فرضی ابتدای سخن خود را پس ازتبریک اعباد (قربان و غدیر)، از تخصیص اعتبار 200میلیارد ریالی سهم استان البرز ازمحل صندوق توسعه ملی خبر داد و اظهار کرد:  سال گذشته سهم اجرای پروژه های آبخیزداری کشور از محل صندوق توسعه ملی 200 میلیارد دلار بود که، سهم البرز از این اعتبار  20 میلیارد تومان  در 38 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی اعم از حوزه های بحرانی و سیل خیز تعیین شد که، این پروژه ها به صورت صد درصد عملیاتی شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز در ادامه گفت: نکته بارزی که در اجرایی شدن این پروژه ها به چشم می خورد مشارکت مردم و همراهی آنان  با منابع طبیعی و آبخیزداری بود که،  اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری (38 هزار هکتار) در بالادست 2 سد کرج و طالقان بوده که در سنوات گذشته با کمترین بارندگی مخاطرات زیادی را برای مردم پایین دست به همراه داشت.

وی خاطرنشان کرد: قریب  30 درصد این پروژه ها بر محور مشارکت و  با همراهی مردم بوده است.چرا که معتقد هستیم اجرای طرح های آبخیزداری  و منابع طبیعی بر اساس نیاز مردم  و دغدغه مندی آنان می بایست صورت گیرد.

فرضی در بخش دیگری به اختصاص 150میلیون یورویی از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به دستور مقام معظم رهبری در سالجاری اشاره داشت و تصریح کرد: سهم استان البرز از این میزان اعتبار تا کنون بالغ بر 36 میلیارد و ششصد میلیون تومان تخصیص یافته که آن هم در 60 هزار هکتار دیگر از حوزه های بحرانی استان عملیاتی خواهد شد.

وی تاکید کرد: مقدمات کار فراهم و چیزی بالغ بر 35 پروژه  جهت اجرای این طرح پیش بینی شده است. عملیات اجرایی تمام پروژه های مکانیکي آغاز شده و پیشرفت قیزیکی قابل توجهی داشته . هر چند امید این می رود که، سایر پروژه های بیولوژیک، جنگل کاری و کاداستر هم به زودی عملیاتی  شود.

از دیگر موضوعات محوری عالی ترین مقام مسوول در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز، سند دار کردن اراضی ملی  در استان بود که، در این راستا اذعان داشت: تا کنون 153 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی فاقد سند در سامانه ثبت بارگذاری شده که تا پایان شهریور ماه ، اخذ سند  خواهند شد.

فرضی همچنین اظهار امیداوری کرد و گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته در استان البرزامیدواریم تا پایان سال 99 شاهد تثبیت حاکمیت  دولت  و جشن انفال  در راستای اخذ اسناد اراضی ملی در استان داشته باشیم.
 
اجرای طرح های بیابانزدایی در حوزه های بحرانی ریزگردهای داخلی استان البرزدیگر موضوع مورد بحث فرضی بود که عنوان کرد: با توجه به این که البرز از جمله استان هایی است که به واسطه  داشتن مناطق بیابانی، به عنوان کانون ریزگرد داخلی معرفی شده است که این معضل نه تنها گریبان البرز را گرفته بلکه به تبع آن استان های همجوار را نیز دچار نموده. به همین سبب در سال گذشته رقم 7میلیارد تومان جهت اجرای طرح بیابانزدایی از جمع اعتبارات منابع ملی در نظر گرفته شده که اقدامات خوب و قابل توجهی در راستای مخاطرات بیابان زایی و کانون ریزگرد صورت گرفت.
 
وی افزود: با پیگیری های انجام شده جهت اجرای طرح های بیابانزدایی یکصد میلیارد ریال از سر فصل اعتبارات ملی تخصیص یافت که امید این می رود جذب کامل اعتبارات را در این حوزه داشته باشیم.
شایان ذکر این که: در البرز 54 هزار هکتار عرصه های بیابانی وجود دارد که 24 هزار و 500 هکتار آن عرصه کانون های ریزگرد هستند.
 
از دیگراهم موضوعات مهم این نشست می توان به موضوع حریق 450هکتار ازمراتع استان البرز در منطقه اشتهارد به موجب سهل انگاری گردشگران و چیزی بالغ بر 53 فقره آتش سوزی مراتع د ر سطح استان، اجرای طرح کنترل دام و چرا در مراتع، صدور 156 مجوز ورود دام به تعداد 85 هزار، جمع آوری آشکده های محور کندوان با بهره گیری از ظرفیت دو دستگاه قضایی و نیروی انتظامی ، اجرایی شدن بند (ب ماده 29) قانون احکام دائمی مبنی بر حفاظت، احیا و اصلاح و بهسازی محیط زیست و منابع طبیعی و بهره گیری از توان تعاونی ها ...اشاره نمود.
 
در پایان از خبرنگاران حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری تجلیل و تقدیر به عمل آمد...


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
فرضی ملی اراضی مراتع سنددار منابع طبیعی البرز بحران
تعداد دفعات مشاهده شده : 143
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید