کد مطلب : 63822 / تاریخ ثبت : 1398/06/13 14:58

حجت الاسلام دشتکی مطرح کرد:

طرح درمان ضایعات نخاعی از موقوفات البرز/اوقاف و امور خیریه البرز پیشگام در امور خیر/ امامزادگان محل انجام اقدامات فرهنگی باشند

مدیر کل اداره کل اوقاف البرزگفت: در مرحله آزمایشی نخست ۳۰۰ نفر درمان شدند و درمان آن ها به صورت کامل موفقیت آمیز بوده است


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه  البرز، حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه ، با موضوع بصیرت عاشورایی اظهار کرد: کربلا و عاشورا، منظومه‌ی کاملی  ايمان، پاكی و پاكبازی است وستارگانی در دایره این منظومه درخشيدند كه تا ابديت به مسافران جاده‌ی حقيقت، گرمی و روشنی می‌بخشند و می‌آموزند.

دشتکی تصریح کرد: کاروانیان کربلا عاشقانی بودند که تردید و دو دلی را در مسیری که انتخاب کرده بودند راه ندادند بلکه نستوه  در مقابل ظلم ایستادند  تا با ریختن هر قطره از خونشان درخت فضیلت و ایمان و عدالت بارور شود.

وی با بیان این که، احیاء خون و شهادت دربرهه امروزی نشان از فریاد عدالت خواهی و مظلومین آل علی دارد گفت: بصیرت عاشورایی یعنی زنده نگه داشتن خون انسان های پاکی  که از سلاله نبی اکرم جهت براندازی ظلم و جور نشآت گرفته تا  نوای آزادی . آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و فساد در جامعه طنین انداز شود. فریاد عصر مظلومیت ال علی باید به گوش جهانیان برسد.

مدیر کل اداره کل اوقاف البرز هچنین افزود: فصل برکندن ریشه های سست ایمان است فصل بیداری و طراوت اندیشه ها و آگاهی  امت ها در مقابل ظلم و ستم رهبران کفر است.

دشتکی در بخش دیگری از اجرای طرح درمان ضایعات نخاعی از موقوفات البرز با تعامل و همراهی صندوق حمایت از نخبگان خبر داد و گفت: در مرحله آزمایشی نخست ۳۰۰ نفر درمان شدند و درمان آن ها به صورت کامل موفقیت آمیز بوده است. 

 لزوم مقابله با آسیب های  اجتماعی از دیگر موضوع مورد بحث مدیر کل اوقاف البرز بود که چنین تشریح نمود: یکی از مهم ترین رویکردهای اوقاف البرز که برای اولین بار نیز در این استان پایه ریزی شد بهره مندی از قدرت فرهنگی در راستای مقابله با آسیب های اجتماعی بود که در این رابطه  و به عنوان اولین گام  آزادسازی زندانیان‌ غیرعمد را می توان اشاره نمود.

وی افزود: در این خصوص ۱۴ نفر با کمک موقوفات آزاد شدند و به آغوش خانواده های خود بازگشتند . سعی و امید ما بر این است، در صورت همکاری خیرین و عموم مردم  هر دو سه ماه یکبار این اقدام تکرار شود. 

 اداره کل اوقاف البرز همراه  با سیاست های گام دوم رهبر انقلاب
عمومیت بخشی و رویکرد اجتماعی امور اوقاف در راستای گام دوم  سیاست های ابلاغیه مقام معظم رهبری از دیگر برنامه های اداره کل اوقاف بود که این مقام مسئول به آن اشاره داشت و تاکید کرد: رهبر انقلاب تمام امور را در گام دوم تشریح و به عنوان نقشه راه ترسیم نمودند که یکی از موارد مهم آن عمومیت بخشی و استفاده از ظرفیت مردم و جوانان در تمام صحنه ها ست.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز ادامه داد: وظیفه ما اجتماعی سازی فعالیت ها و تعامل با بخش های دولتی و مردمی بوده و شیوه کار ما نیز جهادی و انقلابی در کنار نظام‌مندی است. 

تحقق رشد اقتصادی در سایه رونق تولید و اشتغالزایی دیگر موضوعی بود که دشتکی در رابطه با آن توضیحاتی اینچنین داد: تمام توان ما در اداره کل اوقاف بر این است تا بتوانیم در این موضوع گام هایی برداریم و بخشی از موارد را در دستور کار قرار دهیم و طبق اولویت بندی ها برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم هر چند ما تاکنون نتوانستیم در راستای تولید و اشتغال و حتی سرمایه گذاری انجام وظیف نماییم. اما تلاش می کنیم این مهم هم در اولویت قرار گیرد.

اداره کل اقاف پیشتاز در امور خیر است
وی همچنین مطرح کرد: درا مور خیرباید سبقت گرفت. لذا پیگیری ها از سوی اداره کل اوقاف ادامه دارد تا در کنار دستگاه های دیگر استان  با نظارت استاندار البرز، سرمایه گذاری و برنامه های اقتصادی با اولویت نگاه استارتاپی در دستورکار قرار گیرد. 

دشتکی افزود: با این نگاه تاکنون در استان ۴۰ پروژه سرمایه گذاری تهیه و بخشی از آن ها اجرایی شده است. در این مدت حدود هفت پروژه اداره اوقاف را ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور تصویب و به استان ابلاغ کرده و در سامانه نیپا قرار گرفته است. 

اجرای طرح جامع سلامت اجتماعی از سوی اوقاف
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز اعلام کرد: در بخش مسائل اجتماعی درصدد هستیم تا پیش از پایان سال طرح جامع سلامت اجتماعی که به امور اجتماعی می پردازد را در مرحله اول در بقاع متبرکه و مساجد موقوفه پیاده سازی کنیم و تلاش برای فراگیر شدن این طرح ادامه دارد. 

وی عنوان کرد: مانند سال های گذشته، طرح های مختلفی از جمله طرح بصیرت عاشورایی برای ماه محرم برنامه ریزی شده که در بیش از ۵۰ بقعه استان در حال اجراست و ریز برنامه های آن، برگزاری جلسات، گفتمان دینی، کارگاه های معرفتی، خیمه های معرفت، پاسخ به سؤالات و شبهات و حضور مبلغین در بقاع و مساجد و اعزام و استقرار مبلغ هستند. 

ویژه برنامه رهروان زینبی در بقاع شاخص البرز اجرا می شود 

دشتکی با بیان اینکه ویژه برنامه رهروان زینبی با محوریت بانوان و بصیرت زینبی در بقاع شاخص استان اجرایی می شود، افزود: طرح شمیم نیز جهت حمایت از مراکز، گروه های فعال و هیأت های مذهبی در محرم و صفر با هماهنگی دستگاه های دیگر استان به ویژه سازمان تبلیغات البرز اجرا می شود و نمایشگاهی نیز با این عنوان در برخی امامزادگان شاخص در حال اجراست. 

وی اذعان کرد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی نیز صورت گرفته است که در این راستا موکب هایی از مراکز فرهنگی و دینی در مسیر پیاده روی و کربلای معلی و نجف اشرف برپا خواهد بود که موکب اربعین البرزی ها نیز در نجف اشرف مستقر می شود. 

دشتکی در رابطه با فروش قبور در امامزادگان توضیح داد: تقرب فیزیکی به اهل بیت سلام الله علیها مورد توجه مردم است در حالی که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری امامزاده ها باید قطب فرهنگی هر استان باشند بنابراین تبدیل بقاع متبرکه به قبرستان، با فرهنگی بودن امامزادگان در تضاد است. 

امامزادگان محل انجام اقدامات فرهنگی باشند 

وی با اشاره به وجود قبرهای فراوان در ورودی امامزاده ها در البرز اذعان کرد: هزینه بالا برای قبرهای موجود در امامزادگان می تواند یکی از علت هایی باشد که مردم را به سوی آرامستان ها سوق دهد و فعالیت های فرهنگی در امامزادگان انجام شود. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز اعلام کرد: یک هزار موقوفه در استان البرز وجود دارد که ۱۴ هزار رقبه را شامل می شوند که زیرمجموعه این موقوفات در استان هستند و تلاش برای سند دار کردن این رقبات انجام شده و امروز نسبت به اخذ سند حدود سه هزار رقبه از رقبات اقدام شده اما سند آن ها اخذ نشده است. 

وی با بیان اینکه موقوفات شامل دو قسمت منفعتی و غیر منفعتی هستند، اظهار کرد: تمام موقوفات در اختیار ما نیست و برخی در اختیار متولیان است؛ ۶ هزار رقبه انتفاعی در استان وجود دارد که از این تعداد حدود سه هزار رقبه سند مالکیت اخذ کرده اند و بقیه در حال انجام هستند.


 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
اوقاف البرز اجتماعی بصیرت عاشورا درمان نخاع دشتکی
تعداد دفعات مشاهده شده : 256
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب