کد مطلب : 63967 / تاریخ ثبت : 1399/04/04 02:08

فرودگاه پیام فرودگاهی بر مدار توسعه و رونق اقتصادی/ 4تیر آغاز مجددپروازهای مسافری

پروازها از تاریخ 4 تیر مجددا آغاز می شود. روزهای شنبه و چهارشنبه پرواز اهواز به کرج و بالعکس برقرار خواهد بود. روزهای جمعه و سه شنبه نیز پرواز به مشهد مقدس و بالعکس در این فرودگاه صورت می گیرد.

 به قلم مسیحا اقتداریان : شبکه خبری البرز
وجود فرودگاه مهم ترین مولفه ای است که می توان برای یک شهر توسعه یافته  در نظر گرفت.  لذا یکی از ظرفیت هایی که می توان استان البرز را به عنوان استانی توسعه یافته در ردیف دیگر استان های مطرح قرار داد وجود مجموعه ارزشمند اقتصادی و فرودگاهی پیام  در دل کلانشهر کرج  است.مجموعه ای که پیش از استان شدن البرز در منطقه ای بکر و پر کاربرد مورد بهره برداری قرار گرفته بود. هر چند پس از استان شدن البرز  با وصف این که مجموعه فرودگاه بین المللی پیام محل پروازهای کارگو،  و آموزش های هوانوردی (پیش از این) بود متاسفانه خیلی توجهی به دیگر فعالیت های عمده این مجموعه  نشد و این گوهر ارزشمند در دل این استان  به نوعی مغفول ماند. شاید زمان نیاز داشت تا قابلیت های بالفطره این منطقه فرودگاهی و اقتصادی به همگان ثابت شود تا از ظرفیت های این مجموعه به بهترین شکل ممکن بهره برداری گردد. در حال حاضر فرودگاه 20 ساله پیام رونق دیگری بیش از گذشته یافته چرا که از حدود سال پیش حوزه پرواز های مسافری این فرودگاه نیز فعال شد و همین امر کافی بود که محل تردد بسیاری از مدیران عالی رتبه  کشوری و سرمایه گذاران داخلی و خارجی شود و آرزوی دیرینه مردم استان به نوعی تحقق یابد. چرا که این اقدام می تواند پیش از گذشته بر رونق و توسعه یافتگی استانی  که از هر حیث دارای پتانسیل و ظرفیت بالایی دارد نمود پیدا کند و این نوید را در بر داشته باشد که بزودی با توجه به پتانسیل های موجود( به لحاظ امکانات) فرودگاه پیام به یکی از پرترددترین فرودگاه های کشور تبدیل گردد .عصر دوشنبه دوم تیرماه  99  فرصتی دست داد تا نشستی صمیمی میان خبرنگاران،  مدیر امور بازرگانی فرودگاه پیام، مدیر کل هوانوردی فرودگاه پیام وسرمایه گذار فرودگاه پیام با هماهنگی مدیر کل روابط عمومی این مجموعه  با موضوعیت پروازهای مسافری فرودگاه  برگزار گردد تا خبرنگاران  در جریان امور قرار گیرند...
البرز در مسیر توسعه  و رونق اقتصادی/ فرودگاه پیام فرصتی جهت توسعه  اقتصادی 
مهدی شیخ الاسلام مدیر امور بازرگانی فرودگاه پیام  در ابتدا ضمن برشمردن نقاط قوت و ظرفیت های استان البرز به لحاظ برخورداری از مهم ترین مولفه توسعه  شهری(فرودگاه)  اظهار کرد: البرز در ابتدای استان شدن متوجه این مولفه نبود  و بستر مناسبی جهت معرفی خود نداشت . لذا با  استفاده از ظرفیت مسافری شدن پیام ( حدود  3سال) به  آنچه مد نظر بود دست یافته و بهره برداری لازم را داشته باشیم.

شیخ الاسلام با بیان این که، مردم البرز پیش از این  به واسطه تحت شعاع قرار گرفتن  استان تهران، محروم از بسیاری خدمات بودند، خاطرنشان کرد: فرودگاه پیام این نوید را به استان داد که خود را از تهران جدا  و در بسیاری از زمینه ها با تهران رقابت داشته باشد و همچنین این امکان را برای  استان های همجوار به لحاظ استفاده و بهره برداری از امکانات البرز فراهم نماید.
البرز در حوزه صنعت توریسم استانی خودساخته است
وی ضمن برشمردن ظرفیت های بالفطره استان البرز گفت:  البرز در ایجاد صنعت توریسم استانی خودساخته است و جاذبه های گردشگری زیبا و بکری را در خود جای داده  که می توان بستر مناسبی جهت جذب سرمایه گذار فراهم نمود .

شیخ الاسلام افزود: تلاش های مثمر ثمر ما موجب شد از فرودگاه پیام  به عنوان حمل و نقل در حوزه مسافری بهره برداری لازم را انجام دهند.

مدیر امور بازرگانی با گریز به موضوع بحران های اخیر از جمله بیماری کرونا و تدابیر  اعضای مجموعه پیام جهت مقابله با مشکلات پیش آمده  تصریح کرد: اکنون به این باور رسیده ایم که تحریم ها و مشکلات تنها در بُعد تهدید خلاصه نمی شوند بلکه می توان از آنها به عنوان فرصت نیز استفاده نمود. نمونه بارز آن  راه اندازی بخش مسافریری فرودگاه پیام   و حضور سرمایه گذار در این حوزه بود.

ایران کوچکی در قاب فرودگاه پیام
شیخ الاسلام  دربخش دیگری لقب ایران کوچک  برای استان البرز را ایران کوچک  یک اصطلاح به جا و منطقی از سوی رهبری دانست و تاکید کرد: همانطور که البرز به عنوان ایران کوچک معرفی  شده فرودگاه پیام نیز در دل خود یک ایران کوچک جای داده است.

وی تصریح کرد: فرودگاه پیام به تنهایی  منطقه بکر اقتصادی ، صنعتی، آموزشی، مسافری و کارگو در کشور است. امکانات و تجهیزات  موجود در فرودگاه  پیام  با فرودگاه  بین المللی امام خمینی(ره) که بزرگترین فرودگاه کشور است برابری و گاهی برتری دارد که با مسافری شدن فرودگاه پیام می توان به بهترین شکل ممکن بهره برداری و استفاده لازم را نمود.

شناساندن ظرفیت های فرودگاه پیام به مردم ضروری است
رسانه ها نقش مهمی در نحوه درست شناساندن ظرفیت های فرودگاه پیام دارند دیگر موضوعی  بود که شیخ الاسلام به آن پرداخت و اذعان داشت: ضروری است تا بستر مناسب جهت شناساندن ظرفیت های فرودگاهی پیام به البرز نشینان  با ترکیب و برنامه ریزی درستی  مهیا گردد تا مردم بتوانند با طیب خاطر از این مجموعه بهره لازم را ببرند.

وی یادآور شد:حدود۹۰ درصد خلبان هایی که در کشور آموزش می بینند از این فرودگاه فارغ التحصیل می شوند.

شیخ الاسلام در پایان خاطرنشان کرد:  تجهیزات و امکانات فرودگاه پیام  به گونه ای است که، در آینده پیام مرکز تعمیر و نگهداری انواع هواپیما نیز خواهد بود. همچنین  فرودگاه ظرفیت روزانه چند پرواز را دارد و در طرح جامع فرودگاهی قرار است به زودی ایجاد باند دوم و ترمینال اصلی در شمال باند پیام آغاز شود. پیام قصد دارد در آینده نزدیک پروازهای بین المللی و توسعه پروازهای داخلی را با ایجاد باند جدید شروع کند.

ظرفیت بالای فرودگاه پیام مثال زدنی است
مهدی فراهانی مدیر کل هوانوردی و استانداردهای فرودگاهی فرودگاه پیام  با اشاره به این که  فرودگاه پیام به نوعی تکلیف برخود است اظهار کرد: در بدو ورود به مجموعه پیام دریافتم که این فرودگاه دارای پتانسیل و ظرفیتی است که در بسیاری از فرودگاه های مطرح کشور وجود ندارد.
فراهانی با بیان این مطلب که باند فرودگاهی پیام باندی بسیار عالی جهت فرود پهن پیکرترین هواپیماها می باشد گفت:  به طوری که هواپیمای آنتونوف 124 که جزو سنگین وزن ترین هواپیماهای دنیا میباشد در همین فرودگاه به زمین نشسته است.

وی همچنین با تصریح این موضوع که فرودگاه پیام دارای کاملترین ناوبری  است  افزود: فرودگاه پیام مجهز به سیستم های ناوبری کامل است که پروازها را در مسیری هدایت می کند. این تجهیزات در سیستم فضایی کشور نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از استاندار بالایی برخوردارند

فراهانی اذعان داشت: فرودگاه پیام از لحاظ تجهیزات با فرودگاه های اطراف قابل رقابت و قیاس نیست و بسیار مجهز است و ظرفیت توسعه بیشتری نسبت به آنچه که اکنون هست را ، دارد.

ضرورت نگاه ویژه مسوولان به فرودگاه پیام
مدیر کل هوانوردی فرودگاه پیام  همگام شدن سازمان ها و مسوولان استانی را امری ضروری دانست و تاکید کرد: فرودگاه پیام فرودگاهی جوان است  و ضروری است جهت رونق پروازها تمامی دستگاه ها پایه کار باشند تا ماندگاری سرمایه گذران  را سبب شود..

وی همچنین  به برنامه های پروازی فرودگاه پیام اشاره کرد و گفت: پروازها از تاریخ ۴ تیر مجددا آغاز می شود. روزهای شنبه و چهارشنبه پرواز اهواز به کرج و بالعکس برقرار خواهد بود. روزهای جمعه و سه شنبه نیز پرواز به مشهد مقدس و بالعکس در این فرودگاه صورت می گیرد.

فراهانی ادامه داد: این دو پرواز به صورت قطعی و عملیاتی از هفته آینده آغاز می شود. در مورد پرواز کیش فقط در مورد زمان در حال مذاکره هستیم تا بهترین زمان و پروازهای با کیفیت داشته باشیم. از طرفی افزودن دو روز دیگر برای پروازهای مشهد ظرف ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

فرودگاه پیام یک ظرفیت عالی جهت سرمایه گذاری
عبدالواحد احمدیار سرمایه گذار فرودگاه پیام فرودگاه پیام را به عنوان یک پتانسیل و موقعیت عالی در استان عنوان  و اظهارکرد:  جای تاسف است که با این همه  پتانسیل و ظرفیتی که برای فرودگاه  عنوان شد  تا این مدت مغفول مانده است.


احمدیار افزود: اگر جدیتی که اکنون در مجموعه پیام دیده می شود از قبل وجود داشت اکنون پیام  به واسطه موقعیت استراتژی خاصی که دارد به یک  هاب مسافری  خیلی  خوبی  مبدل می شد.

استفاده نکردن البرزی ها از ظرفیت  فرودگاه پیام چالشی بزرگ است  موضوعی بود که به آن پرداخت و گفت: البرز سه میلیون نفر جمعیت دارد و اینکه مردم استان از فرودگاه های استان تهران استفاده می کنند، نشان دهنده استفاده نکردن از ظرفیت های فرودگاه پیام است.

احمدیار با بیان اینکه  فرودگاه منطقه  ریسک پذیری است  لذا در نتیجه ۵ ماه جلسات مداوم و قانع کردن ایر لاین ها( خطوط هوایی) به عنوان سرمایه گذار وارد مجموعه شدیم، تصریح کرد: با تمام ریسک پذیری منطقه فرودگاهی اما به نظر می رسید که پتانسیل  و ظرفیت البرزقابلیت  ریسک کردن را دارد.  
رسانه بازوی محکم بخش خصوصی و اقتصادی است
احمدیار  با اشاره به این موضوع که، رونق اقتصادی در ویژه دیدن بخش خصوصی است تاکید کرد:  فرودگاه پیام یکی از نقاط قوت بخش اقتصادی استان و کشور محسوب می شود. لذا موفقیت بخش خصوصی در گرو نگاه ویژه اصحاب رسانه است.
شایان ذکر است: طبق اعلام پروازی، در روزهای شنبه و چهارشنبه پرواز به مقصد اهواز به مبداء کرج و بالعکس انجام ،که ساعت ورود به فرودگاه پیام 8 صبح و ساعت خروج به مقصد اهواز 8 و 35 دقیقه است.
همچنین مشهد مقدس دیگر مقصد پروازی از فرودگاه بین المللی پیام است که در روزهای جمعه و سه شنبه هر هفته انجام می شود  که ساعت ورود به فرودگاه کرج ساعت 14:30 دقیقه و ساعت خروج به مقصد مشهد مقدس ساعت 15:15 دقیقه است.
 
 


 


مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
پرواز مسافری فرودگاه پیام البرز هاب ظرفیت=اقتصاد توسعه
تعداد دفعات مشاهده شده : 742
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید