کد مطلب : 63995 / تاریخ ثبت : 1399/04/15 24:11

حسین کریم در کنفرانس خبری تشریح کرد:

سونامی کرونایی به سوی البرز در حال پیشروی است/ اجباری‌شدن ‌ماسک، شستن دست‌ها به طور مداوم و رعایت فاصله اجتماعی

متاسفانه در حال حاضر فاز دوم حمله ویروس کرونا در کل کشور با شدت بیشتری در حال وقوع است و در استان‌هایی که وضعیت شیوع کرونا تا کنون در وضعیت سفید یا آبی قرار داشته ، ظرف مدت کوتاهی قرمز وبا افزایش ابتلا و مرگ و میر مواجه نموده است

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، کنفرانس خبری دکتر حسین کریم  رییس  دانشگاه علوم پزشکی البرز در حالی برگزار شد که، استان البرز علی رغم تمام توصیه های بهداشتی و خود مراقبتی  از سوی دستگاه های ذیربط و متولی مقابله با  این ویروس کووید 19 ، در وضعیت هشدار موج دوم  شیوع این  ویروس قرار گرفت   

کریم  ضمن ابراز نگرانی تمامی دستگاه ها به خصوص وزارت بهداشت و کادر درمان  از موج دوم ویروس کرونا  اظهار کرد: امید این می رود بدون تلفات سنگین  و با موفقیت این موج و حمله دوم را با درایت و همراهی بی چون  وچرای مردم  پشت سر بگذاریم.

رییس علوم پزشکی البرز با اشاره به عملکرد موفق تمامی دستگاه ها و مردم  استان البرزدر برخورد با بحران کرونا در فاز اول  خاطرنشان کرد: همکاری و همراهی تمامی دستگاه ها و مردم در فاز اول موجب گردید بحران فوق به خوبی مهار شود.

وی با ادامه این مطلب که فاز دوم با شدت و شتاب بیشتری در حال اپیدمی است افزود: متاسفانه  در حال حاضر فاز دوم حمله  ویروس کرونا در کل کشور با شدت بیشتری  در حال وقوع است و در استان‌هایی که وضعیت شیوع کرونا  تا کنون در وضعیت سفید یا آبی قرار داشته  ، ظرف مدت کوتاهی قرمز وبا افزایش ابتلا و مرگ و میر مواجه نموده است.

"این یک حمله غافلگیرانه است و اسلحه ما تنها آگاهی بخشی است" مطلبی بود که کریم به آن پرداخت و تصریح کرد: در موج دوم حمله کرونا اسلحه ما تنها آگاهی بخشی از سوی رسانه ها ، استفاده از فرهنگ و همکاری مردم برای مراقبت بیشتر در برابر بیماری است،  لذا همکاری رسانه ها مهم و نجات بخش است.

کریم با اشاره به این موضوع که دیگر بار استان البرز با درایت و همدلی و همکاری همه جانبه  می تواند این بحران را مهار نماید گفت:  تجربه ای سرشار از همدلی و وفاق در فاز اول کسب نمودیم که یک سرمایه محسوب می شود و با بهره گیری از این تجربه می توانیم  مجدد پیروز فاز دوم کرونا ویروس باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز نقش رسانه را همانند کادر درمان ارزشمند دانست و تاکید کرد: اصحاب رسانه با زبان و قلم منحصر به فرد خود می تواند این بار نیز در کنار کادر درمان نقش موثری را در مواجه و مقابله با بیماری ایفا کند و مردم را متقاعد سازد تا بستر خود مراقبتی و پیشگیری را برای سلامتی هرچه بیشتر خود و دیگر هموطنان پیشه کنند.

کریم  با بیان‌اینکه شیب بیماری کرونا در 2 هفته اخیر تند بوده است، گفت : احساس ما این است که یک سونامی کرونایی به سوی البرز در حال پیشروی است.

‌وی با  بیان این که، تمام استراتژی های ما در حوزه مقابله با کووید 19 بر پایه بهداشت و درمان خلاصه می شود اذعان داشت: حوزه بهداشت در زمینه پیشگیری فعالیت می‌کند که شامل اجباری‌شدن ‌ماسک، شستن دست‌ها به طور مداوم  و رعایت فاصله اجتماعی (یک و نیم متری) است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در ادامه درمان را مهم ترین استراتژی دانست و تاکید کرد: در این بخش ضروری است مدیریت تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های ویژه داشته باشیم تا بتوانیم امار مرگ و میرها را به حداقل برسانیم.
 
وی با تاکید بر اهمیت زدن ماسک که از ۱۵ ماه جاری اجباری می شود، گفت: شستشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مهم است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت البرز در بخث بیماری کرونا اکنون زرد و در مرز قرمز شدن است، گفت: در وضعیت زرد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بین یک تا سه مورد بستری در بحث بیماری کرونا داریم و اگر در این مورد از سه نفر فراتر رویم، وضعیت استان قرمز می شود.
وی بیشترین آمار مرگ و میر در اثر کرونا در البرز را بین سنین ۶۵ تا ۷۰ سال دانست و گفت: اما بازه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال بیشترین خطر ریسک فوت در اثر کرونا در استان را شامل می شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در خصوص آمار فوتی های کادر درمان این دانشگاه در این استان گفت: تاکنون مورد فوتی از کادر دانشگاه بر اثر کرونا نداشتیم ، 2 پزشک فوت کردند که در بخش خصوصی و مطب های خود فعالیت داشتند، پزشک دیگر نیز که فوت کرده است  علت مرگ وی کرونا نبوده است
شایان ذکر است: در کل تاکنون ۱۹۳ مورد مشکوک و ۲۴۶ مورد مبتلا به کرونا در کادر درمان استان البرز گزارش شده است که از این تعداد در حال حاضر ۲۵ مورد بستری هستند که حال پنج نفر مساعد نیست
همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.
تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه اکنون ۹۱ نفر است و  53 بیمارزیر دستگاه «ونتیلاتور» هستند
 مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
سونامی کرونا البرز کریم وضعیت ماسک بهداشت مقابله مردم
تعداد دفعات مشاهده شده : 88
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید