کد مطلب : 64041 / تاریخ ثبت : 1399/07/01 12:05

حسین محمدی

قانون حتی دفن یک کیلوگرم زباله در طبیعت را ممنوع می داند

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر کرج گفت: قوانین فرادستی دفن حتی یک کیلوگرم زباله در طبیعت را ممنوع می داند و بر استفاده از فناوری های نوین به منظور بازیافت علمی پسماندها تاکید دارد.


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، حسین محمدی  در جریان بررسی لایحه سرمایه گذاری بخش خصوصی در مدیریت پسماندهای کلانشهر کرج، در دفاع از آن تصریح کرد: حدود 15 سال از تکلیف قانونی اسناد فرادستی مبنی بر استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های نوین به منظور بازیافت زباله ها می گذرد اما متاسفانه هیچ توفیق و عملکردی در این زمینه نداشته ایم و کماکان فعالیت ها به صورت سنتی انجام می شود که تهدیدی برای سلامت محیط زیست و منابع آبی و خاکی به شمار می رود.

وی افزود: روزانه هزار و 500 تن زباله تحویل سایت حلقه دره می شود و سالانه 60 میلیارد ریال برای دفن پسماندها هزینه می گردد و همچنین چندین هکتار از اراضی شهر به این منظور تخصیص یافته و متاسفانه سالهاست که از تکلیف قانونی خود عقب مانده ایم و زمانِ آن رسیده تا اقدام اساسی برای بهره مندی از تکنولوژی های نوین به نفع طبیعت و محیط زیست و بهداشت شهری صورت پذیرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه سالانه 25 میلیارد تومان برای ساماندهی تهدیدهای ناشی از شیرابه زباله های مدفون در حلقه دره هزینه می کنیم که البته مشکلات زیست محیطی و تاثیرات مخرب آن بر طبیعت و هوا غیرقابل قیمت گذاری است، خاطر نشان کرد: باید از خود سوال کنیم در مقام شورایی که شعارِ صیانت از محیط زیست دارد، برای پایان دادن به وضعیت کنونی چه اقداماتی کرده ایم؟ چرا برای اتمام دفن سنتی زباله ها اقدام نمی کنیم تا فناوری های نوین این چرخه را اقتصادی و علمی کنند.

عضو شورای شهر کرج در پایان اظهار کرد: شرکت دانش بنیانی که به میدان آمده، رزومه ای قوی دارد و در مقایسه با رقم پیشنهادی شرکت های خارجی، مبلغ بسیار مناسبی پیشنهاد داده است که می توان ابتدا 10 درصد پسماندهای شهر را در مدتی معین در اختیار شرکت قرار داد و در صورتی که نتیجه رضایت بخش بود و چرخه مدیریت پسماند از سنتی به صنعتی تغییر وضعیت پیدا کرد، قرارداد کامل و شفافی همراه با ضمانت های مالی و حقوقی منعقد نمود.
 


مسیحا اقتداریان به نقل از روابط شورای شهر گرج
.چاپ مطلب
زباله دفن پسماند مدیریت شورا کرج محمدی
تعداد دفعات مشاهده شده : 88
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید