کد مطلب : 64049 / تاریخ ثبت : 1399/07/06 24:28

روستای کندر؛ فرشی از رنگین کمان لاله ها

همین می شود که قاب های چشم، هرزه می شود و به دنبال این دخترکان دشت کندر ، کفش به پا می کنند و راهی این دیار رویایی می شوند. کفش های چشم را با جاروی پلک باران خورده باید شست
به قلم مسیحا اقتداریان

بهار که سر از بالین زمستان برمی دارد، بوی مطبوعش فضای سرمازده کوچه های منتظر آب چشمه خورشید را ، به رقص وامیدارد. کوچه های خواب آلود ، دامان شکوفه ها را روی گردن دیوارکاهگلی ترک خورده شان حس می کنند. ، خشت خشت کوچه های زندگی زیر پاهای نازک بهار شکوفه می کند و گیس های خوشبختی به طاق نگاه مستانه اش بافته می شود. خورشید جامه طلایی به تن می کند و چین های رنگ رنگ دامنش را تا زیرزانوی شهر عشق می کشد.
می گویند داستان عاشقی بهار و زمین که آغاز می شود، بهار گردن آویز زیبایش را  به گردن البرز این سرزمین هزار چهره هزار اقلیم می اندازد تا ترنم عاشقانه اش را به گوش لاله ها بخواند.


البرز البرز، این سرزمین دلارام خوشبختی ها، این سرزمین گلبرگ های طناز رنگ رنگ سردرگریبان لاله ها، البرز این سرزمین دامن پوش لاله ها......
می گویند در دل البرز میان روستایی زیبا،  دختران زیبای بهار، لاله های خجالتی، با سرانگشتان مادر از خواب بیدار می شوند، خود را با آب باران می شویند و موهای زیبای شان را با سنجاق خورشید می بافند و با نسیم، میان دشت سرسبز کندر، می رقصند.
همین می شود که قاب های چشم، هرزه می شود و به دنبال این دخترکان دشت کندر ، کفش به پا می کنند و راهی این دیار رویایی می شوند. کفش های چشم را با جاروی پلک باران خورده باید شست.
برای دیدن دشت لاله ها، این دخترکان زیبای بهار سرزمین البرز، راهی این دیار هزار اقلیم می شویم. دشت هایی که بهار، این عروس زیبای هستی، زیرپای زمین دامن رنگینش را گسترانده تا سرود عشق را بسراید. رسیدن به این دشت خیره کننده لاله ها امان از دل می برد و چشم ها را بیقرار می کند.

وارد جاده کرج آسارا که می شوی تابلوی سبزرنگی دلبرانه حواس را به خود جلب می کند"روستای کندر".... تمام ذهنت مست دشت لاله های کندر می شود.. در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در ۷ کیلومتری جاده کرج به آسارا، دشت لاله ها در انتظار شماست. دو جاده در روستای کندر برای رسیدن به دشت لاله ها وجود دارد. جاده قدیم که بخشی از آن خاکی بوده و بالاتر از روستای پورکان است. جاده جدید که آسفالت است و در ابتدای جاده چالوس، یک کیلومتر بعد از تونل و پل بیلقان واقع شده است. فاصله دشت لاله های کندر از تهران تقریبا ۶۰ کیلومتر است. از روی پلی آهنی که از زیر آن رودخانه خروشان کرج می گذرد، مسیر را منحرف می شوی، هوای مطبوع کندر را حس می کنی. جاده پیچ در پیچ و دل انگیز روستای کندر آدم را به رویا می کشاند. ۱۱ کیلومتر بالاتر از جاده‌ی پر پیچ و خم کندر به دشت لاله ها می‌رسید. دشت لاله های کندر که مانند فرشی در دامنه کوه پهن شده است. زمینی به مساحت ۵/۳ هکتار که با ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار گل لاله پوشیده شده است. تا چشم کار می کند رنگین کمان رنگ رنگ لاله، سرمه چشم می شود و زیبایی چشم ها را در قاب چهره دوچندان می نمایاند. هوای بهاری و دیدن لاله ها چنان مستی از سر می گذراند که گویی، بهشت را به دنیا کشیده اند. می گویند این منطقه از حدود چهل سال پیش میزبان لاله ‌های رنگارنگ و زیبا بوده است.
 
به عقب برمی گردیم. به این که، سالهاست سرزمین زیبای البرز میزبان لاله هاست. لاله هایی از جنس ترنم عاشقانه های البرزنشینان. سالهاست، در این استان جشنواره ای با همین نام لاله ها برپاست. جشنواره لاله ها در استان البرز و شهرستان کرج و پارک چمران و گچسر و همچنین روستای کندر برگزار می‌شود. اما سخن از روستای کندر و میزبانی جشنواره لاله ها که می شود، ذهن ناخودآگاه معطوف به هنرمند البرزی جناب آقای پهلوانی می شود.هنرمندی که خلاقانه در دل کوه این گستره فرش گونه را جان بخشیده است و با ظرافت خاص ترسیم رنگ ها را در جعبه رنگین هستی قرارداده است.
پهلوانی می گوید: دشت لاله ها با هدف حمایت از میراث کهن ما طراحی شده است. از دیگر اهداف این طرح می‌توان به نگهداری و تکثیر پیاز انواع لاله ها اشاره کرد. سالانه مسافران زیادی  برای شرکت در جشنواره لاله ها به کشور هلند سفر می‌کردند. از دیگر اهداف این پروژه تشویق مسافران برای بازدید از لاله ها در داخل کشور و جلوگیری از خروج ارز از کشور بوده است. دشت لاله های کندر بهشتی در میان کوه‌ها است. اگر قصد رفتن به میهمانی بهار را دارید حتما سری به این منطقه بزنید. دشت لاله ‌های البرز در فروردین ماه آغاز وتقریبا تا ۱۰ خرداد ماه میهمان ما هستند.
واما :
بد نیست؛ حال که تا سرزمین لاله ها آمدیم گشتی هم در دل روستا بزنیم. باغ های فراوان این روستا چشممان را قلقلک می دهد و لبخند شیطنت بر لبهای چشم می نشاند. . روستای خوش آب و هوای کندر در میان البرز مرکزی واقع شده است. روستایی سرسبز با منظره‌های دلپذیر است. قدم زدن در این روستای سرسبز، گذر از کوچه باغ‌های میوه، لذت بردن از هوای لطیف روستا، گوش سپردن به صدای آب و بازدید از چشمه‌های زلال تنها بخشی از جاذبه های سفر به کندر است.
 یکی از روستاییان خوش ذوق با ما همراه می شود و با لهجه ای شیرین به ذهنمان رونق می بخشد.
می گوید: نام این روستا در ایام قدیم "کهنه در" بوده است. اغلب ساکنان روستای کندر ترک زبان هستند وبه شغل باغداری مشغولند. یکی از زیبایی های روستای کندر باغ های فراوان میوه است که از جمله میوه‌های معروف و مرغوب روستای کندر می‌توان به انگور کندری و گیلاس و گلابی اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر می باشند. یکی از زیباترین چاذبه های روستای کندر پس از باغ لاله ها، می توان به آبشار کندر اشاره کردکه، از زیباترین آبشارهای این منطقه است. از دیگر جاذبه های روستا می‌توان به چشمه بالا محل، منطقه چهل بی بی یا چهل دختر و امام زاده عبدالله اشاره کرد.
به نظر می رسد این روستای چهارفصل می تواند زیباترین رویاها را برای آنان که به آرامش جسم و روح نیاز دارند، ببافد.
 


مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
کندر روستا لاله ها مسیحا اقتداریان گردشگری البرز کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 331
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید