کد مطلب : 64065 / تاریخ ثبت : 1399/08/03 15:12

حضور محمد هاشم اورتاق در البرز

کشت خشخاش، سونامی خفته در افغانستان/ سپکا بزرگترین مرکز نگهدار سگ های کار آزموده پلیس

رییس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: این سگ ها امروزه به عنوان یک ابزار‌ مفید و کارآمد در اختیار پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و باید خاطرنشان کنم که در سال جاری، 48 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط این سگ های کار آزموده پلیس کشف شد

به قلم مسیحا اقتداریان

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، آخرین بزرگداشت هفته ناجا در پاییزمهرماه  99 از قرن خورشیدی 1300، است  که خنکای نفس های باران خورده اش  پر بود  از حس بودن و امنیت  آنهم در هفته ای که نامش را از فانوس نگاه تیزبینانه  پوران ایران زمین که حصارهای سترگ آرامش و امنیت را برای کیان خود بارو کرده بودند تا نگاه هرزه دشمن را پشت سیم خاردارهای طمع کور کنند،هفته ای از جنس مرام و معرفت ، هفته گرامیداشت نیروی انتظامی..
نفس پاییز ذهن را  درگیر می کند و دل را بی قرار؛ اتوبوس ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان البرز به همراه چند خبرنگار به قصد بازدید از مرکز سگ پلیس کار آزموده البرز که به اختصار "سپکا" نامیده می شود مبدا را به سوی ساوجبلاغ ترک می کند. تمام مسیر ذهنم جلوتر از حضورم  مرکزی را به تصویر می کشد که هیچ آشنایی و شناختی از آن ندارد. ثانیه ها به سرعت جای خود را به  کیلومتر شمار خودرو حامل داده بودند و پس از گذشت مدت زمانی  تابلوی سپکا چشممان را شیفته خود کرد و وارد کوچه ای که  وعده گاه ما بود، شد. پس از تشریفات خاصی وارد محوطه زیبا  و تروتمیزی شدیم که صدای وفادار ترین جانور یعنی سگ  مثل  پره و نیم پرده های سازهای نواختن موسیقی، گوشمان را مهمان شد. از اتوبوس که پیاده شدیم  گروهی از پزشکان حاضردر محوطه  تست کرونایی اولیه را از ما گرفتند  تا مبادا اندک بیماری باعث به خطر افتادن جان سگ ها شود. از خان اول که گذشتیم وارد محوطه چمن مرکز شدیم. از هر گوشه صدای ریز و درشت سگ ها می آمد. تعدادی از سربازان متخصص آموزش سگ ها مشغول کار آموزش روزانه خود بودند و سگ ها  مانند شاگردان ممتاز کلاس به تک تک واژه های معلمان خود گوش و به خوبی درس ها را پس می دادند. نقطه قابل توجه زبان های آموزش گران بود که برخی انگلیسی، فرانسه، آلمانی، فارسی به سگ ها تعلیم  می دادند.
منتظر ماندن برای ورود مهمان  بازدید کننده این مرکز، یعنی محمد هاشم اورتاق معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله کشور افغانستان به اتفاق هیات همراه خود بر کنجکاوی ما افزود.
آنچه که این بازدید را در این برهه زمانی مهم جلوه داده بود، بهره مندی کشور افغانستان از دستاوردهای بی نظیر ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ  بود که  می توانست  کشور افغانستان  و ایران را کمک نماید تا به صورت جدی تر جلوی این ماراتن افسار گسیخته و بدون ترمزرا گرفت تا جوانان هر دو کشور پرسوناژهای اصلی این تراژدی مرگ نباشند.


پس از دقابقی مهمان ها از راه رسیدند و مراسم رسمی آغاز شد. ابتدای مراسم در مورد مرکز سگ پلیس کار آزموده (سپکا)  همراه با عملیات نمایشی- اموزشی و نحوه انجام  عملیات مختصص هر کدام ازگروه  سگ ها  چشم  و گوش را میخکوب خود کرد.


و اما...
سپکا، یکی از واحد های تخصصی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران  است که از زیر مجموعه پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا  می باشد که در بسیاری از ماموریت های پلیس حسب مورد ایفای وظیفه می کند که از این میان میتوان به کشف مواد مخدر،کشف مواد منفجره ، عملیات گروگانگیری، دزدی و ... اشاره کرد.
سگ های آموزش دیده غالباً از کشور فرانسه وارد ایران شده و مربیان میبایست اصول اولیه فرمان به سگ را به زبان فرانسوی آموزش دیده و از سگ واگذار شده بخواهند تا نسبت به انجام فرامین و آموزش ها فرمانپذیر شوند. شایان ذکر است که باروری و تکثیر توله ها نیز هم اکنون در ایران در حال اجرا است


این واحد توسط افرادی توانمند اداره می‌شود که به تربیت و آموزش تخصصی سگ‌هایی می پردازند که در بسیاری از مأموریت ها و عملیات پلیس می‌توانند نقش‌های اثربخشی از خود نشان دهند.
نکته قابل تامل در این واحد این است که هر یک از سگ‌ها تحت نظر یک مربی آموزش دیده و تنها از مربی خود حرف شنوی داشته و از سوی دیگر مربی به زبان‌های مورد علاقه خود گاه فارسی، انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی با سگ سخن می گوید و این حیوان تحت فرمان مربی خود عمل می‌کند.


هر یک از سگ‌های واحد سپکای براساس توانمندی و قابلیت‌هایی که دارد، تحت آموزش قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برخی از سگ‌ها توانایی بالایی در مأموریت‌های مربوط به گروگانگیری دارند که تحت نظر مربی خود آموزش‌های مرتبط با این نوع مأموریت‌ها را فرا می‌گیرند.
برخی از سگ‌ها توانایی خوبی در اکتشاف مواد مخدر و دارو دارند و برخی دیگر به دلیل داشتن جثه‌های بزرگ به لحاظ روانی و ایجاد رعب و وحشت برای آرام کردن اغتشاشات مناسب هستند. این مرکزدر منطقه ساوجبلاغ استان البرزواقع شده است.مراسم که با عملیات نمایشی و توضیحات به اتمام رسید .
سردار مجید کریمی رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ضمن تبریک هفته ناجا  با توضیح این که، از تشکیل مرکز سگ‌های کارآزموده پلیس حدود 20 سال می‌گذرد عنوان کرد:مرکز سگ‌های کارآزموده پلیس با کمک سازمان ملل تشکیل شد و با کمک  این سازمان و کشورهایی که به ما سگ واگذار کردند توانستیم  با دانش بومی خود کار را شروع کنیم. اکنون با کمک بخشی از شرکت های دانش بنیان کار تکثیر کامل نژاد ایرانی سگ ها نیز در حال انجام است.
 
مرکز "سپکا‌" بزرگترین مرکز از نظر استاندارد‌ها و سگ‌های عملیاتی در خاورمیانه است
سردار کریمی گفت: با کمک و همت همکاران در بخش‌های مختلف اعم‌ از کلینیک‌ دامپزشکی، بخش ساخت‌‌وساز و میدان‌های کار این مرکز توسعه داده شد و اکنون  این مرکز بزرگترین مرکز از نظر استاندارد‌ها و سگ‌های عملیاتی در خاورمیانه است.
 
 
در سال 98 بیش از 68 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط سگ‌های مواد یاب کشف شده است
رییس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه چنین عنوان کرد: این سگ ها امروزه به عنوان یک ابزار‌ مفید و کارآمد در اختیار پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و باید خاطرنشان کنم که در سال جاری، 48 هزار کیلوگرم  انواع مواد مخدر توسط این سگ های کار آزموده پلیس کشف شد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه به میزان کشت بالای خشخاش و تولید تریاک در افغانستان اشاره و تصریح کرد: با توجه به تولید بالای مواد مخدر در افغانستان ضرورت دارد به منظور مقابله با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر بین پلیس دو کشور، همکاری های موثرتری صورت پذیرد که در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای کمک به پلیس افغانستان اعلام می کند.

بیش از 500 کیلومتر از مرز مشترک دو کشور ، افزایش قاچاق مواد مخدراز سوی افغانستان 
کریمی ناامن کردن فضا برای قاچاقچیان در این مرزها را امری ضروری دانست و اظهار کرد: از آنجا که، ایران با افغانستان و پاکستان دارای 1850 کیلومتر مرز مشترک است که بخش عمده ای از مواد مخدر از سوی این کشورها وارد کشور ما می شود، لذا طرح ریزی عملیات ها و گشت مشترک مرزی در زمان های مشخص شده  راهکاری مناسب برای  ناامن کردن فضا برای قاچاقچیان تلقی می شود.
سردار کریمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تبادل اطلاعات در خصوص پول شویی شبکه های قاچاق موادمخدر که عمدتا در کشورهای دیگری انجام می شود، همچنین آموزش مربیان سگ موادیاب افغانستان و تبادل تجربیات در این حوزه، همکاری پلیس جهت برگزاری جلسات متعدد آموزشی برای پلیس افغانستان در حوزه مبارزه با  موادمخدر و ... اعلام می کند.
سردار کریمی با اشاره به ضرورت ایجاد کمیته های اطلاعاتی و عملیاتی بین پلیس مبارزه با مواد مخدر دو کشور در سطح استان های همجوار، افزود: در هفت ماهه اول سال جاری  بالغ بر 600 تن موادمخدر که از مرزهای شرقی افغانستان و پاکستان وارد کشور شد، توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا کشف شده است.
عدم حضور مرزبانان افغانستانی خلائی که کار مرزبانان ایرانی را سخت تر می کند
رییس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین افزود: نبود مرزبانان افغانستان در مرزهای مشترک باعث تلاش مضاعف نیروهای مرزبانی کشور جمهوری اسلامی ایران و اقدامات گروه های تروریستی در مرزهای دو کشور شده است و به سبب آن موجب شده تا نیروهای مرزبانی ایرانی به تنهایی بار حفاظتی را بردوش کشند و متعاقب ان تهدیدات بیشتری متوجه انان شود.


در بخش دیگری محمد هاشم اورتاق به تشریح موقعیت افغانستان پرداخت و گفت:
بر کسی پوشیده نیست که،افغانستان بزرگ ترین تولید کننده خشخاش در جهان است و بالغ بر ۸۴ درصد کشت خشخاش در این کشور صورت می گیرد که عامل اصلی آن ناامنی های تحمیلی ایجاد شده و جنگ های نیابتی است.

افزایش کشت مواد مخدر، سونامی خفته افغانستان
تولید موادمخدر در این کشور، از زمان جنگ افغانستان رو به افزایش گذاشته و امروز در بالاترین سطح خود در طول تاریخ این کشور است. سال ها جنگ و درگیری در افغانستان، عدم امنیت، نابودی زیرساخت های اقتصادی و عدم بازسازی و توسعه اقتصادی جامعه افغانستان، سبب شده تا افغانستان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده تریاک در جهان شناخته شود. مناطق جنوبی استان های قندهار و ولایت هلمند در نزدیکی مرز با پاکستان بیشترین میزان تولید خشخاش را دارد که از سمت ولایت هلمند به سوی پاکستان و ایران این قاچاق صورت می گیرد. هرات نیز که دارای مرز مشترک با شمال شرق ایران است نقش مهمی را در قاچاق تریاک ایفا می کند.

در نهایت آنچه که می تواند فرصت تلقی شود، تبادل اطلاعات تخصصی در حوزه شبکه های قاچاق مواد مخدر می تواند نقش موثری در مبارزه با قاچاق این بلای خانمان سوز داشته باشد. ارتقاء همکاری های دوجانبه و همچنین مبارزه با ترانزیت و قاچاق مواد مخدر می باشد.
 
مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
البر هفته=ناجا سپکا افغانستان اورتاق کریمی امنیت مرز=مواد مخدر قاچاق
تعداد دفعات مشاهده شده : 269
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید