کد مطلب : 64102 / تاریخ ثبت : 1399/11/22 22:33

دانش تولید واکسن رازی کوو پارس کاملا بومی و داخلی است

مسئله تولید واکسن امری تخصصی است و این صحیح نیست که هرکسی در این خصوص اظهار نظر کند. هفته گذشته ما را متهم به این کردند که واکسن تولیدی ما، انگلیسی است که این موضوع صحت ندارد


به گزارش خبرنگار خبر31،(شبکه خبری البرز)علی اسحاقی در مصاخحبه اختصاصی در خصوص رونمایی از واکسن "رازی کوو پارس" (پروتئین نوترکیب،)  ضمن تثبیت جایگاه موسسه رازی در سطح ملی و بین المللی در خصوص مشخصات واکسن "کوو پارس"  اظهارکرد: واکسن موسسه رازی از انواع واکسن‌های پروتئین نوترکیب است. در این واکسن بخشی از ژنوم ویروس که در ایمنی‌زایی نقش داشته، انتخاب و سازه مربوطه طراحی شده و نتایج تزریق اولیه به حیوانات آزمایشگاهی و سپس به میمون، برای سازمان غذا و دارو ارسال شده و در آستانه اخذ مجوز برای تزریق انسانی است.
رییس موسسه رازی در ادامه افزود: بیش از 50 درصد واکسن‌های کنونی که درسازمان بهداشت جهانی ثبت شده اند، از این پلتفرم استفاده می‌کنند چرا که ضرر کم و ایمنی‌زایی مطلوبی دارد.
اسحاقی با بیان این که، مطالعات اولیه طراحی آن از اسفند سال گذشته آغازشده بود گفت: 2 پلتفرم در خصوص این واکسن در حال کار شدن است که پس از مطالعات اولیه در اسفند سال پیش، انجام تست حیوانی در اواخر مرداد دنبال شد.
اسحاقی با بهره گیری از سابقه 96ساله تولید واکسن و سرم در این موسسه ، دانش ساخت این واکسن را مختص محققان ایرانی مستقر در موسسه رازی برشمرد و خاطرنشان کرد: ساخت این واکسن توسط تیم ویژه ای از پزشکان، داروسازان دامپزشکان و شیمی دانان کشور در موسسه رازی انجام شد که دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان غذا و دارو FDA یه صورت کامل در آن رعایت شده است.
دانش تولید  واکسن رازی کوو پارس  کاملا بومی و داخلی است
این مقام مسوول در موسسه  تحقبقات واکسن و سرم سازی رازی در پاسخ به سوال خبرنگار خبر31 در خصوص شبهات برخی رسانه ها در خصوص استفاده از آنتی ژن ویروس چینی در تولید و ساخت"واکسن  رازی کووپارس " اذعان داشت: مسئله تولید واکسن امری تخصصی است و این صحیح نیست که هرکسی در این خصوص اظهار نظر کند. هفته گذشته ما را متهم به این کردند که واکسن تولیدی ما، انگلیسی است که این موضوع صحت ندارد.

"دانش تولید این واکسن کاملا بومی و داخلی است" موضوع مورد تاکید اسحاقی بود که افزود: همکاری مراکز علمی سراسر دنیا با یکدیگر یک روال عادی است. در مرکز تحقیقاتی رازی هم برخی از ابزار و ملزومات تحقیقاتی و زیر ساختی از مراکز علمی دیگر کشورها وارد شده است اما نکته مهم این است که دانش تولید این واکسن کاملا بومی و داخلی است.

اسحاقی با انتقاد از موارد مطرح شده در فضای مجازی ادامه داد: شاهد این هستیم که جو نامناسبی علیه واکسن کرونا، چه از نوع داخلی یا خارجی آن ایجاد شده است. مطرح شدن این‌گونه موارد، جفا علیه پژوهشگران این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد:مردم اطمینان داشته باشند که تولید واکسن کرونای رازی بعد از چندین ماه مطالعات و پژوهش دقیق علمی تهیه شده  است و فضاسازی برخی از رسانه ها به هیچ عنوان صحت ندارد.
وی تاکید کرد: روش کار ما ویروس کشته شده یا ضعیف شده نیست، بلکه ما از یک پروتئین ویروس کرونا به نام اسپای استفاده کردیم و با تغییرات در ژنوم آن و فرمولی کردن آن، واکسن تولید شد.
اسحاقی با پیوست این موضوع تصریح کرد: ما از اسفند پارسال کار را آغاز کرده بودیم و آزمایش حیوانی بر روی موش، خوکچه، خرگوش و همستر انجام شده بود و سپس آزمایش بر روی میمون آغاز شد که پس از تزریق واکسن، تیتر آنتی بادی در میمون بالا رفت و ایمنی همورال و ایمنی سلولار ایجاد شد و تاکنون به مدت 210 روز است که این ایمنی پابرجا بوده است.
"مرحله مطالعاتی این واکسن کاملاً ایرانی به صورت مستقل در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به پایان رسید" مطلبی بود که اسحاقی در ادامه به آن پرداخت و افزود: در این راستا همکاری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و دانشگاه علوم پزشکی ایران، به منظور اجرای مرحله آزمایش انسانی این واکسن صورت گرفته است.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همچنین ادامه داد: وزارت بهداشت بعد از دریافت نتایج آزمایش و تحقیقات، مصوبه کمیته اخلاق را برای ورود به آزمون بالینی، صادر کرد و در این ارتباط همه شرایط برای تست بالینی آماده است و منتظر مجوز سازمان غذا و دارو هستیم.
بخش دیگرسخنان رییس موسسه رازی به نحوه آزمایش فاز انسانی این واکسن بود که،عنوان کرد: سامانه‌ای برای برای ثبت‌نام داوطلبین طراحی شده است، همچنین نمونه‌های مورد نیاز به سازمان غذا و دارو ارسال شده است 
اسحاقی گفت: کمیته اخلاق به ما مجوز آزمایش بر روی انسان را داده و تزریق انسانی در مرحله نخست بر روی 133 داوطلب انجام می شود و در ابتدا برای 13 نفر به مدت 8 روز تزریق خواهد شد و اگر عارضه خاصی بروز نکند، تزریق بر روی گروه های 20 تا 120 نفره ادامه خواهد داشت که مرحله نخست، 23 روز زمان می برد.
محمدحسین فلاح معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی نیز در ادامه  در خصوص واکسن کووپارس رازی چنین توضیح داد:
منظوراین نوع از واکسن به عنوان امن‌ترین واکسن، وبی ضررترین واکسن برای انسان است. در نوع نوترکیب واکسن، بخش کوچکی از ژنوم ویروس جدا و وارد بدن می‌شود لذا به این دلیل که بخشی از پروتئین یا آنتی ژن استفاده و وارد بدن می‌شود و سایز کوچکتر و ایمنی‌زایی بیشتری دارد، کمترین عوارض را می‌تواند برای بدن داشته باشد به همین دلیل است که این گروه از واکسن‌های پروتئین‌های نوترکیب به عنوان بی‌ضررترین واکسن‌ها شناخته می‌شوند.
وی با بیان اینکه طراحی این واکسن به گونه‌ای است که دو دوز تزریقی دارد، اضافه کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که واکسن، ایمنی لازم را ۱۴ روز بعد از تزریق دوم ایجاد می‌کند و فرد واکسینه، ایمن می‌شود و علائم بالینی را نشان نمی‌دهد یعنی به بیماری مبتلا نمی‌شود، اما ویروس را از حفره بینی خود دفع می‌کند یعنی فرد می‌تواند ناقل بدون علامت باشد و با میزان کمتری ویروس را نسبت به افراد غیر واکسینه دفع کند و افرادی که در تماس با این فرد قرار گرفته اند، ممکن است به بیماری مبتلا شوند.
فلاح ادامه داد: بنابراین یک دوز استنشاقی برای این واکسن طراحی شد که ایمنی مخاطی حفره بینی را فعال می‌کند و باعث می‌شود تکثیر ویروس در مخاط بینی کمتر شود و دفع آن به حداقل برسد به این ترتیب زنجیره انتقال در افرادی که واکسینه می‌شوند، به حداقل می‌رسد.
سعید کلانتری، محقق اصلی کارگروه تولید واکسن کوو پارس هم در پاسخ به این سوال که، نحوه آزمایش فاز انسانی این واکسن چگونه خواهد بود، عنوان کرد: سامانه‌ای برای برای ثبت‌نام داوطلبین طراحی شده است، همچنین نمونه‌های مورد نیاز به سازمان غذا و دارو ارسال شده است و درحال حاضر منتظر دریافت مجوز تزریق به انسان می باشیم.
گفتنی است: این دوز واکسن "کوو پارس" بیشتر جنبه پیشگیری از دفع ویروس و کاهش زنجیره انتقال را دارد.
و چنین تصور می شود طبق برنامه ریزی‌های انجام شده و در صورتی که مطالعات و کارآزمایی بالینی با موفقت و رضایت‌بخش باشد تا آخر خرداد بخش اول تولید صنعتی واکسن آغاز شود.
شایان ذکر است: بیمارستان رسول اکرم برای پایش، تزریق و نمونه‌گیری از داوطلبین در نظر گرفته شده است. برای ۱۳ نفر داوطلب اولیه پس از دریافت واکسن، به مدت ۲۴ ساعت در این محل شرایط هتلینگ در نظر گرفته شده است. این افراد مدت مشخصی را به صورت دوره‌ای تحت نظر خواهند بود و به صورت مستمر ویزیت می‌شوند تا شرایط آن‌ها به صورت کامل بررسی شودد.
 
 


 


مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
واکسن بومی رازی نوترکیب پروتئین کوو پارس
تعداد دفعات مشاهده شده : 53
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید