کد مطلب : 64162 / تاریخ ثبت : 1399/12/20 20:48

هشت نکته طلایی درباره ممنوعیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

میزان تخفیف بیمه شخص ثالث دیگر امتیازی برای خودرو‌های کارکرده به حساب نمی‌آید. چراکه موقع انتقال سند خودرو، تمام تخفیف‌های مربوط به سال‌های وارد نشدن خسارت برای صاحب ماشین باقی می‌ماند و به خریدار منتقل نمی‌شود.

تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو‌های کارکرده از بهمن امسال دیگر به مالک جدید منتقل نمی شود، چون بیمه مرکزی پایش را در یک کفش کرد تا بند مهمی از قانون را که مدت‌های طولانی در گنجه خاک می‌خورد، اجرا کند. سال‌ها پیش قانون، امکانی را در نظر گرفت تا در زمان انتقال خودرو، فروشنده تخفیف بیمه‌شخص ثالث را برای خود نگه دارد. چون اجرای این قانون اختیاری بود و داشتن تخفیف بیمه زیاد، از جمله مزایایی خودرو‌های کارکرده به‌حساب می‌آمد، اجرای قانون پشت گوش انداخته شد، اما بیمه مرکزی مدتی قبل اعلام کرد تمام شرکت‌های بیمه‌ای موظف به اجرای قانون هستند و راننده‌ها در زمان فروش خودرو دیگر نمی‌توانند تخفیفی را که خودشان را برایش زحمت کشیده‌اند دودستی تحویل صاحب جدید خودرو دهند. این تخفیف‌ها تا سقف ۷۰ درصد یا برای خود راننده باقی می‌ماند یا او قادر است آن را به اعضای خانواده خود شامل والدین، همسر یا فرزندان انتقال دهند.

این سابقه بدون محدودیت زمانی در کد ملی شخص ثبت می‌شود و حتی اگر نیروی انتظامی پلاک خودرو را باطل کند، تخفیف در پرونده مالک صاحب پلاک ثبت خواهد شد. این قانون به نام «ممنوعیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث» شناخته می‌شود. پیش از این موقع فروش خودرو، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث برای به خریدار منتقل می‌شد و او می‌توانست از تخفیف‌های چند ساله استفاده کند. در تغییرات به وجود آمده دیگر تخفیف خودرو به خریدار منتقل نشده و برای صاحب قبلی آن باقی می‌ماند. اگر او در آینده خودرو جدیدی بخرد تخفیف‌هایی که در طول سال‌های گذشته داشته برایش به شکل اتوماتیک‌وار منظور خواهد شد. این تصمیم تحولاتی را در بازار خودرو‌های کارکرده و بازار بیمه ایجاد می‌کند.
  • یک | خرید خودرو کارکرده بدون تخفیف بیمه
میزان تخفیف بیمه شخص ثالث دیگر امتیازی برای خودرو‌های کارکرده به حساب نمی‌آید. چراکه موقع انتقال سند خودرو، تمام تخفیف‌های مربوط به سال‌های وارد نشدن خسارت برای صاحب ماشین باقی می‌ماند و به خریدار منتقل نمی‌شود. با این حساب یکی از امتیازات بزرگی که فروشنده‌های خودرو کارکرده برای ماشینشان در نظر می‌گرفتند، از بین رفته است. برای همین اگر قصد خرید ماشین کارکرده دارید، دیگر لازم نیست برای تخفیف بیمه شخص ثالث به فروشنده پول بیشتری پرداخت کنید.
  • یک | روش انتقال تخفیف بیمه موقع فروش خودرو
موقع فروش خودرو لازم نیست برای حفظ کردن تخفیف‌هایتان کاری انجام دهید. برخی نمایندگی‌ها و سایت‌های فروش بیمه می‌گویند برای اینکه تخفیف عدم خسارت موقع فروش خودرو برای خودتان باقی بماند لازم است به نمایندگی مراجعه کنید و بعد از ثبت درخواست الحاقیه بگیرید، اما پیگیری‌های ما از دو شرکت بیمه بزرگ نشان می‌دهد موقع انتقال سند خودرو، به صورت خودکار تخفیف بیمه شخص ثالث روی کد ملی فروشنده ثبت شده و از طریق سامانه سنهاب قابل دسترسی است.

سه | شیوه محاسبه تخفیف بیمه خودرو‌های صفر کیلومتر
موقع خرید ماشین صفرکیلومتر، لازم نیست از صفر شروع به جمع کردن سابقه نداشتن خسارت کنید. خودرو‌های صفر کیلومتر در سال اول بیمه شخص ثالث دارند و موقع تمدید آن می‌توانید از تخفیف‌هایی که قبلا روی خودرو‌های دیگر داشتید استفاده کنید و هزینه کمتری برای خرید بیمه شخص ثالث پرداخت کنید.

چهار | وضعیت تخفیف بیمه خودرو‌های فعلی
اگر در حال حاضر بیمه‌نامه‌ای دارید که شامل مثلا ۲۰ درصد تخفیف نداشتن خسارت است، تا زمان فروش خودرو می‌توانید از کل این تخفیف استفاده کنید و فرقی نمی‌کند در سال‌های گذشته مالک خودرو کس دیگری بوده باشد. ولی وقتی خودرو را فروختید و سند آن را منتقل کردید، تنها آن بخشی از تخفیف‌ها مربوط به دوران مالکیت شما بوده برایتان باقی می‌ماند و ۲۰ درصد ابتدایی به کد ملی صاحبان قبلی خودرو تعلق خواهد گرفت.
  • پنج | شیوه انتقال تخفیف بیمه به اعضای خانواده
براساس تغییرات جدید بیمه شخص ثالث، هر کس می‌تواند تخفیف‌هایی که روی کد ملی او ثبت شده را به فرزندان، همسر و والدینش منتقل کند. برای مثال اگر بعد از سال‌ها رانندگی خوب، ۵۰ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث دارید، می‌توانید بعد از فروش خودرو آن را به فرزندتان منتقل کنید تا همان ابتدای رانندگی بتواند از تخفیف خرید بیمه شخص ثالث استفاده کند. در آئین‌نامه بیمه مرکزی آمده تخفیف بیمه شخص ثالث صرفا می‌تواند به خودرو مشابه منتقل شود. منظور این است که اگر تخفیف روی خودرو سواری بوده، می‌توان از آن برای خودرو سواری دیگر استفاده کرد و امکان انتقال آن به کامیون و تریلی وجود ندارد.
  • شش | شیوه انتقال تخفیف بیمه در موارد خاص
اگر دو خودرو دارید که برای هر کدام بیمه جداگانه صادر شده، تحت شرایطی می‌توان تخفیف هر دو را به یک خودرو منتقل کرد. این کار تنها زمانی امکان پذیر است که شما یکی از خودرو‌ها را فروخته و تخفیف عدم خسارت آن را به ماشین اصلی‌تان منتقل کنید. با این کار می‌توان تخفیف‌ها را تجمیع کرد. البته سقف آن نباید بیشتر از ۷۰ درصد باشد. اگر در گذشته خودرویی داشتید که با آن مثلا سه سال رانندگی کردید و از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده‌اید، سابقه نداشتن خسارت برای کد ملی شما ثبت شده، اما زمانی قابل استفاده خواهد بود که مالک آن خودرو، سند ماشین را منتقل کند. البته در این باره ابهام وجود دارد. کارشناس بیمه ایران به ما می‌گوید تنها در صورتی تخفیف بیمه خودرو‌های قبلی به شما می‌رسد که آن خودرو یک بار انتقال سند داشته باشد. با این وجود کارشناس بیمه آسیا می‌گوید موقع تمدید بیمه شخص ثالث از تخفیف‌های قبلی که روی خودرو‌های دیگر داشتید می‌توانید استفاده کنید.


خودرو‌های اسقاطی گنج تخفیف بیمه شخص ثالث محسوب می‌شوند. اگر در سال‌های گذشته ماشینی داشتید که حالا از رده خارج شده، می‌توانید تخفیف‌های بیمه شخص ثالث آن را به خودرو دیگری که خریده‌اید منتقل کنید تا سابقه‌تان حفظ شود. برای این کار باید برگه اسقاط خودرو داشته باشید. اگر هم تمایلی به اسقاط خودرو قدیمی‌تان ندارید، با انتقال سند آن می‌توان تخفیف‌ها را به کد ملی و سپس به یک خودرو دیگر منتقل کرد.
  • هفت | روش ثبت تخفیف بیمه در سابقه افراد
تخفیف نداشتن خسارت تمام افراد بر اساس کد ملی و شماره گواهینامه آن‌ها در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت می‌شود. اشخاص عادی به این سامانه دسترسی ندارند، اما با مراجعه به نمایندگی بیمه می‌توانید متوجه شوید تا اینجای کار چند سال تخفیف بیمه شخص ثالث برای کد ملی شما ثبت شده است. این موضوع می‌تواند روی استفاده از خسارت بیمه تاثیر بگذارد. چراکه پیش از این اگر از خسارت بیمه استفاده می‌کردید و تخفیف‌هایتان از بین می‌رفت، می‌توانستید با خرید خودرو جدید دوباره از تخفیف‌های آن استفاده کنید، اما با راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث، سابقه هر کس برای خودش باقی خواهند ماند.
  • هشت | روش محاسبه تخفیف بیمه موقع تمدید
فرقی نمی‌کند بیمه‌نامه جدیدی که می‌گیرید از همان شرکت قبلی باشد یا سراغ شرکت دیگری بروید. از آنجا که سابقه بیمه شخص ثالث شما در سامانه یکپارچه سنهاب ثبت شده، از تخفیف‌های سال‌های گذشته‌تان می‌توانید برای تمدید بیمه شخص ثالث استفاده کنید.
.چاپ مطلب
بیمه تخفیف بیمه شخص ثالث
تعداد دفعات مشاهده شده : 167
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید