کد مطلب : 64425 / تاریخ ثبت : 1400/06/30 01:02

دومین نمایشگاه آرمان صلح؛

قدرت نرم هنر تنها نیروی موثر برای "تفاهم متقابل فرهنگی"

رییس موسسه فرهنگی اکو ضمن قدردانی از برگزاری این نمایشگاه ، عنوان کرد: روز جهانی صلح فرصتی برای همه ما فراهم می‌کند تا برای تحقق آرمان صلح، دوباره هم پیمان شویم و برای استقرار فرهنگ اصیل صلح تشریک مساعی کنیم‌

گزارشی از یک روز باشکوه با هنر صلح
به قلم مسیحا اقتداریان
آخرین نفس های تابستان یکهزار و چهارصد و به عبارتی نوزدهم سپتامبراست. هوایی که بوی که صلح را از کوچه های رنگارنگ قلم موی هنرمندان و نقش باورهای آنان بر قالی ذهن، می توان حس کرد. دستان لطیفی که قرار است یک هماهنگی بی کلام را بر موهای دنیا سنجاق کنند.
همه چیز رنگ صلح دارد. سپید و بی هیچ لکه ای؛
روز نوزدهم سپتامبر است و با پاهایی استوار آمده است تا به پیشواز روز جهانی صلح رود. موسسه فرهنگی اکو امروز غوغاست. همه در تکاپوی برگزاری دومین نمایشگاه "آرمان صلح" هستند. قرار است دیپلماسی بی کلام هنر، آنهم برای اعتلای فرهنگ ملل در راستای صلح صورت گیرد. هنری که از دل  اندیشه و انگشتان هنرمندان سرزمین صلح و دوستی بیرون آمده تا به دنیا بگوید ما اینجاییم در همین نزدیکی با کلامی آشنا از عشق و دوستی و قلبی به طراوت باران مهربانی .....
سالن ها به زیبایی تمام آذین بند آثار هنرمندان شده اند گویی به سرزمین رویایی آرامش پا نهاده ای. عروسک ها هر کدام با نوشته ای در دست به همه لبخند می زنند و پیام خود را در گوش جان زمزمه می کنند.
شمارش معکوس آغای می شود. مهمانان یکی پس از دیگری وارد سالن می شوند. همه از در صلح وارد می شوند با لبخندی بر لب و گلی در دست!
 ایتجاست که کلام هنر آغاز می شود.....

خانم منیژه مختاری مدیر عامل انجمن زنان هنرمند وکارآفرین عقیق را گوشه ای گیر می آروم تا توصیف خود را از این روز برای من بدون دغدغه بازگو کند. هر چند من می دانم که، هنر به عنوان تابعی از مختصات ادوار گوناگون و نماد ظاهری وضعیت اجتماعی و باورهای مردمی، همواره از جایگاه خاصی در میان اقشار مختلف برخوردار بوده است و زیبایی به مثابه مهمترین رکن هنر نشانگر توانگری و استغنای طبع آدمی است. از جمله کارکردهای پراهمیت هنر در تحقق اهداف متعالی تربیت، »وساطت هنر در ترویج صلح« یا همان»پرورش تفکر انساندوستانه و صلح محور در نسل آینده« است؛

و خانم مختاری نیز ضمن تایید سخنان من ادامه می دهد،  کارکردی که از ماهیت ناب هنر و نگاه زیبایی شناسانه به جهان نشأت میگیرد صلح  است و صلح جویی یکی از آن مسیرهای حقیقت است که هنر انسانی بر روی بشر گشوده است.
و اما ادامه داستان ....
صندلی ها داغ می شوند ازنشستن دیپلمات هایی از کشورهای تاجیکستان، پاکستان، اندونزی، رومانی، ترکیه، فیلیپین، اسلواکی، مکزیک و مهمانانی از ایکوم ایران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین جمعی از هنرمندان داخلی و خارجی ... روبان گل های رز سیپد چشم ها را به گلستان می کشاند. گلستانی پر مهر باندازه قامت خدا..

مجری خوشامد گویی خود را می آغازد و پشت بند سخنان مجری، خانم مختاری است که باید لطیف به مهمانان خود خوش آمد گوید با قلبی به وسعت هنر دوستی.

مختاری می گوید: مفهوم صلح برای آنکه بتواند در طریق حقیقت بماند،همواره نیازمند هنربوده است. در واقع، برای توسعه و آموزش فرهنگ صلح شیوه های مختلفی به کار میرود. که یکی از آنها هنر است .
او در بخشی از سخنان خود،  ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه آرمان صلح در سال های آینده با حمایت رییس موسسه فرهنگی اکو به صورت ویژه با حضور هنرمندان کشورهای عضو اکو برگزار شود تا ندای صلح از این حوزه تمدنی دیرین به دنیا برسد.
زیباترین چمله ای که خانم هنرمند مژده توانا بر زبان می راند پس از پایان خوش آمدگویی خانم مختاری، این است؛ " نه به جنگ تنها واژه صلح نیست  بلکه هنر خود گویای حقیقتی بس شگرف برای طراوت بخشیدن به گلستان صلح است آنهم با زبان هنر نه چیز دیگری"..
موزه ها روایتگران تاریخ و نماد صلح هستند


احمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران ضمن واگویی جمله زیبای خانم توانا گفت: چیزی که امروزه دچار بحران شده و در عدم تعادل و استمرار گذشته دیده نمی شود واژه صلح است که هنر می تواند این گپ فرهنگی را از بین ببرد. همچنین موزه ها در این وادی  روایتگران تاریخ و نماد صلح هستند.

قدرت نرم هنر تنها نیروی موثر برای "تفاهم متقابل فرهنگی"
سرور بختی، رییس موسسه فرهنگی اکو ضمن قدردانی از برگزاری این نمایشگاه ، عنوان کرد:  روز جهانی صلح فرصتی برای همه ما فراهم می‌کند تا برای تحقق آرمان صلح، دوباره هم پیمان شویم و برای استقرار فرهنگ اصیل صلح تشریک مساعی کنیم‌.
در ادامه  یاداور شد: روز جهانی صلح به ما یادآوری می کند که، هیچ انسانی دشمن انسان دیگری نیست و آشتی و دوستی، بزرگترین هدیه خداوند به قلب بشریت است که اگر صدای آن را در  دل خویش خاموش نکنیم، هرگز صدای هیچ قهر و جنگی را در گوش‌های خود نخواهیم شنید.
همچنین برای رویارویی با گفتمان‌های ضد صلح که با هدف مقابلِ هم قراردادن فرهنگ‌ها بیان می‌شود، راهی جز اتکا به میراث فرهنگی مشترک و استفاده از قدرت نرم هنر به عنوان تنها نیروی موثر برای "تفاهم متقابل فرهنگی" نداریم.
در ادامه این مراسم، کتاب آرمان صلح رونمایی و نمایشگاه آثار هنرمندان در نمایشگاه آرمان صلح در نگارخانه دیپلماتیک موسسه فرهنگی اکو با حضور دیپلمات های خارجی و شخصیت های فرهنگی و هنری کشور افتتاح شد.
مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
ارمان صلح نمایشگاه هنر صنایع دستی اکو فرهنگی سروربختی
تعداد دفعات مشاهده شده : 52
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید