کد مطلب : 64509 / تاریخ ثبت : 1400/07/18 21:59

محتشم خبرداد:

توقیف ۱۸ محصول غیر استاندارد طی شش‌ماه نخست سال/ البرز پیشرو محصولات فناور در کشور

مدیر کل استاندارد البرز گفت: به صراحت می توان گفت که در این زمینه جزو استان های پیشرو می باشد که توانستیم در عرصه فناوری و دارویی از قطب های مهم کشور باشیم.


به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، در دومین روز(یکشنبه 18 مهرماه روز استاندارد و محصولات دانش بنیان) از هفته استاندارد که با شعار چشم اندار مشترک برای جهانی بهتر ، نشست خبری مدیر کل استاندارد با اصحاب رسانه بر گزار شد

در این نشست گزارش عملکرد 6 ماهه نخست سال جاری و عملکرد مهر 1399 تا مهر 1400 در خصوص نحوه فعالیت ، کنترل و نظارت بازرسان بر واحد های تولیدی ، صنفی و خدماتی به همراه آمار و ارقام به اطلاع خبرنگاران رسانده شد.

امیرحسین محتشم مدیر کل استاندارد استان البرزبا اشاره به  این که حوزه استاندارد کیفیت محصولات ،تولید، ارتقا و بهره وری به جهت رشد محصولات  دربعد کیفی و فناوری است اظهار کرد: به همین دلیل  نقش و جایگاه  خبرنگاران درعرصه کیفیت ارتقا محصولات بسیار مهم است. چرا که معتقد هستیم رسانه می تواند ما را یاری کند در جهت بروز شدن محصولات  نوآور، با کیفیت  و متعاقب آن با معرفی محصولات بی کیفیت ، مصرف کنندگان و عرضه کنندگان با محصولات فوق آشنا کند .

محتشم با بیان این که، بیش از ۱۳ درصد از صنعت کشور در البرز مستقر است، گفت:  یکی از استان هایی است که، بیشترین واحدهای تولیدی را درکشور با رقمی معادل 15۳8 واحد داراست که از این تعداد 1444واحد تولیدی فعال می باشد (قابل ذکر این که، از این تعداد چیزی معادل 837واحد دارای پروانه است و 607 واحد بدون پروانه  که دلیل آن هم شرایط کرونا، تحریم ها و واردات غیر مجاز بوده) و بقیه واحدها غیر فعال می باشند.

وی استان البرز را یکی از قطب های فناوری کشور معرفی کرد و افزود: به صراحت می توان گفت که در این زمینه جزو استان های پیشرو می باشد که توانستیم در عرصه فناوری و دارویی از قطب های مهم کشور باشیم.

محتشم خاطرنشان کرد: درمجموع یک هزارو ۳۹۵ فرآورده تولیدی در استان  تحت پوشش استاندارد است. با این حساب باید اعلام کنم، سهم استان البرز ازصنعت کشور 13درصد است که در این راستا رتبه هفتم کشوری در واحدهای تولیدی و رتبه پنجم کشوری  را در تعداد پروانه های استاندارد (6درصد از پروانه های استاندارد کشور متعلق به استان البرز است) دارا می باشد.

وی همچنین اعلام کرد: سال 99 حدود 9درصد از پروانه های صادر شده (اجباری و تشویقی) متعلق به استان البرز بود که از این حیث در جایگاه دوم کشور قرار داشت.

محتشم در بخش دیگری عنوان کرد: استان البرز به لحاظ تعداد تجهیزات تفریحی تحت پوشش استاندارد رتبه 14 کشورو در بحث بازرسی های صورت گرفته دوهزار و 713 مورد بازرسی انجام شد که رتبه هفتم کشوری را کسب نمودیم که به عبارتی 4درصد از بازرسی هاس کشوری در استان البرزصورت گرفته شده است.
مدیر کل استاندارد البرز،استان البرز را در رتبه پنجم نمونه برداری کشوری اعلام کرد و اذعان داشت:  همچنین البرز به لحاظ برترین واحدهای کشور در سال 96-97از استان البرز 3واحد معرفی شد که رتبه برتر کشور بود. در سال 97-98 5واحد که باز هم رتبه نخست کشوری را کسب نمودیم در سال 98-99چهار واحد برتر معرفی شد که رتبه دوم کشوری نصیب استان البرز شد. امسال نیز احتمال دارد با تلاش دوستان تا 5واحد رتبه دوم کشور را کسب کنیم.
وی تصریح کرد: نکته قابل توجه این که، 20درصد از تعداد نمونه های کشوری از استان البرز می باشند.
محتشم در حوزه  تدوین و تجدید نظر برنامه مصوب 11مورد را معرفی کرد و گفت: از این تعداد 21مورد عملکرد استاندارد بوده و نسبت به برنامه مصوب جلوتر بودیم.
در خصوص ارزیابی انطباق نیز چنین گفت: در سال گذشته صدور پروانه استاندارد 213مورد برنامه مصوب بود که، 347مورد آن به صدور پروانه (اجباری و تشویقی)منجر شد که رتبه دوم کشوری را کسب کردیم.
وی با اشاره به توقیف ۱۸ محصول غیر استاندارد طی شش‌ماه نخست سال جاری گفت: در این راستا ۱۱ واحد تولیدی متخلف به مراجع قانونی ارجاع داده شدند.
وی یکی از وظایف سازمان استاندارد را  نظارت بر کیفیت تولیدات صنعتی و انطباق ویژگی های این تولیدات با موازین استاندارد عنوان کرد.

و ادامه داد: گشت های بازرسی این اداره کل علاوه بر کنترل خطوط تولید نسبت به نمونه برداری تصادفی از محصولات عرضه شده در بازار اقدام کرده و در صورت مغایرت آنها با استانداردهای مربوطه با متخلفان برخورد قانونی می کنند.
وی تاکید کرد: عدم رعایت ویژگی استانداردهای اجباری مشمول پیگرد قانونی است و ابطال پروانه کاربرد علامت استاندارد را همراه خواهد داشت.
مدیرکل استاندارد البرز گفت: کاربرد علامت استاندارد ایران نشانگر تعهد تولید کننده به رعایت ضوابط ، موازین و استمرار انطباق مشخصات کالا با استاندارد ملی است.
محتشم افزود: طبق قانون ،  تولید ، توزیع و فروش کالاهای مشمول استاندارد اجباری با کیفیت پایین تر از استاندارد یا بدون علامت استاندارد ایران ممنوع است.
استان البرز سه هزارو۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی دارد.
.در پاایان تعدادی از خبرنگاران  از نحوه نظارت بر پمپ بنزین ها و شهربازی ها و نحوه برخورد با موارد تخلف ، سوالاتی را مطرح و پاسخ لازم داده شد.
 
 
مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
استاندارد محتشم ارتقا محصولات فناور البرز کیفیت
تعداد دفعات مشاهده شده : 86
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید