كد مطلب : 60432 تاریخ : 1398/02/30
 

مصوبه بناهای غیرمجاز تحت فشار افرادبانفوذ
زیبایی جاده چالوس محصور در ساخت وسازها

در سال های گذشته به ویژه در دهه اخیر ساخت وسازهای زیادی در حاشیه رودخانه کرج انجام شده که برخی از آنها غیرقانونی و بدون مجوز همچنین رعایت اصول ساخت در حریم رودخانه و قوانین محیط زیست بوده است

خروش رودخانه کرج در جاده چالوس سالهاست بین ویلاهای شخصی و عمدتا غیرمجاز محصور شده و زیبایی این نعمت طبیعی وخدادادی که حق عموم مردم است در اختیار مالکان متمول و یا سودجویانی قرار گرفته که با ساخت ویلا و یا رستوران های غیرمجاز به کسب درآمد از این زیبایی طبیعت می پردازند.

جاده چالوس به عنوان یکی از زیباترین مکان های گردشگری کرج از ابتدا نه تنها برای مردم این شهر بلکه برای دیگر مردم ایران به ویژه پایتخت نشینان نیز مسیر ارتباطی برای رفتن به شهرهای شمالی و پرازخاطره بوده است.

در سال های گذشته به ویژه در دهه اخیر ساخت وسازهای زیادی در حاشیه این رودخانه انجام شده است که برخی از آنها غیرقانونی و بدون مجوز و رعایت اصول ساخت در حریم رودخانه و قوانین محیط زیست و… بوده که علاوه بر زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، آسیب زیادی برای طبیعت و محیط زیست به همراه داشته است و در کنار اینها باعث شده زیبایی طبیعی آن کم و دور از چشم بماند.

هرچندوقت یکبار نهادهای قضایی استان به این قضیه ورود کرده و با شناسایی بناهای غیرمجاز با مجوز قانونی اقدام به تخریب آنها می کنند وهمچنین به دلیل اهمیت این موضوع دربحث محیط زیست در شورای عالی امنیت ملی نیز ارائه و توسط مقامات کشوری مورد بررسی قرار گرفته است.

در محدوده این جاده ۶۱ شهرو روستای کوچک و بزرگ وجود دارد که برخی از آنها که به مسیر اصلی جاده چالوس نزدیکترند به دلیل تردد زیاد در این مسیر و مشکلات متعاقب آن با دشواری هایی روبه رو هستند.

آسارایکی از مناطقی است که تحت تاثیر ساخت وسازهای بی رویه جاده چالوس با مشکلاتی مواجه است و برای مردم آن دغدغه هایی ایجاد شده است.

عواید جاده چالوس در جیب غیربومیان

یکی از اهالی آسارا در جاده چالوس می گوید: مردم آسارا و دیگر روستاها با وجود قرار داشتن در یکی از بهترین و پررونق ترین مناطق کشور اما با مشکلات زیادی روبرو هستند.

حیدرفیروزبخت بیان می کند: جاده چالوس یکی از پرترددترین و پرگردشگرترین مناطق است اما عواید این ویژگی به جیب غیربومیان این منطقه ریخته می شود چرا که بیشتر کسبه و رستوران داران این منطقه از اهالی اینجا نیستند و بومیان این منطقه باید معضلاتی مانند ترافیک و آسیب های محیطی و آلودگی آن را متحمل شوند.

فیروزبخت در ادامه می افزاید: در این منطقه ساخت وسازهای غیرقانونی زیادی انجام شده که باعث شده این منطقه از بکری و زیبایی اولیه خود در آمده و همچنین آسیب های زیست محیطی زیادی را ایجاد کرده است.

لزوم ایجاد دادگاه در آسارا

رئیس کل دادگستری استان البرز می گوید: تعداد پرونده‌های قضایی تشکیل شده در بخش آسارابه دلیل مردم متدین، ولایی و بافرهنگ آن کم است ولی به دلیل قرارگیری این شهر در یکی از شاهراه‌های ارتباطی مهم کشور، وجود دادگاه برای آن ضروری است که دادگستری استان با وجود اینکه اولویت خود را توسعه شورای حل اختلاف در این بخش قرار داده ولی این آمادگی را دارد در صورت ایجاد زیرساخت، نیروی انسانی و قاضی ویژه برای شعبه این شهر را اختصاص دهد.

مصوبه بناهای غیرمجازجاده چالوس تحت فشار افرادبانفوذ

احمدفاضلیان با انتقاد از رویه کنونی در برخورد با ایجاد بناهای غیرمجاز در حریم رودخانه چالوس می افزاید: طرح موضوع جاده چالوس در شورای عالی امنیت ملی و مصوبه این شورا در مورد لزوم تخریب بناهای موجود در حریم این رود، بیانگر اهمیت زیست محیطی و حیاتی آن در زندگی میلیون ها شهروند است که به خوبی توسط دولت درک و برای آن چاره‌اندیشی شده است ولی به دلیل وجود افراد صاحب نفوذ اجرای این مصوبه توسط استانداری با مشکلات و فشارهای شدید مواجه است.

فاضلیان از آمادگی دستگاه قضایی برای پشتیبانی لازم از اجرای این مصوبه شورای عالی امنیت ملی خبر داده و می گوید: باید در کنار برخورد با ساکنان غیربومی که با ویلاسازی مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده‌اند برنامه‌ریزی‌ها توسط مسئولان محلی و استانی به گونه‌ای باشد که در مسیر خدمات‌رسانی به مردم آسارا مشکلاتی ایجاد نشود.

سخت گیری های بی مورد درمسیرخدمت رسانی به آسارا

وی خاطرنشان می کند: در برخی موارد شاهد هستیم که سختگیری‌های بی‌مورد در مسیر خدمات‌رسانی به مردم آسارا، مشکلاتی را ایجاد کرده است که دستگاه قضایی این آمادگی را دارد در مسیر تسهیل خدمات‌رسانی به مردم این بخش از ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند.

فاضلیان بیان می کند:به دلیل وجود افراد صاحب نفوذ اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد جاده چالوس توسط استانداری با مشکلات و فشارهای شدید مواجه است.

رئیس کل دادگستری استان البرز اظهار می کند: ایجاد استان البرز بدون توجه به عقبه شهرهای استان و کمبودهای زیرساختی آن بود و در حالی که کرج امکانات یک شهرستان را داشت یک شبه به مرکز استان تبدیل شد، متاسفانه در سال‌های بعد نیز به دلیل موانع پیش روی دولت برای تامین منابع مالی ایجاد زیرساخت‌ها، این محرومیت همچنان ادامه داشته ودرهمه دستگاه‌های استان شاهدمشکلات عدیده زیرساختی هستیم.

فاضلیان در ادامه می افزاید: حجم پرونده‌ها و میزان مراجعات ارباب رجوع، تناسب لازم را با امکانات و منابع انسانی ندارد یعنی در حالی که به صورت میانگین بیش از ۵۰ درصد کمبود منابع انسانی در قضات و کادر اداری دادگستری استان داریم باید پاسخگوی حجمی بیش از ۴۵۰ هزار پرونده در سال باشیم که با احتساب میانگین ۳ نفر برای هر پرونده، نیمی از مردم استان درگیر مسائل قضایی هستند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان با تاکید براینکه حجم بالای پرونده وارده به دستگاه قضایی مختص استان البرز نیست و معضلی کشوری است می افزاید: تعداد زیاد پرونده‌های قضایی بیانگر آن است که در مدیریت فرهنگی و اجتماعی کشور مشکلات جدی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه مشکل زیرساختی مهمترین مشکل دستگاه قضایی استان است می گوید: برای حل آن از دو سال گذشته برنامه‌ریزی جدی شد و با مساعدت مسئولان عالی قوه قضائیه، بخش عمده مشکلات مرتفع شده و یا در آستانه حل شدن قرار دارد؛ از سوی دیگر رفع مشکلات با استفاده از منابع استانی نیز پیگیری شده و در تعدادی از شهرهای استان از جمله مشکین دشت، چهارباغ، محمدشهر، ماهدشت، گرمدره و اشتهارد دستگاه‌های دیگر پای کار آمده و به بسترسازی برای خدمات‌رسانی قضایی به مردم کمک کردند.

ضرورت ورود سایردستگاهها برای مقابله باساخت وسازهای غیرمجاز

دادستان عمومی وانقلاب کرج اظهار می کند: دستگاه قضا با جدیت پیگیر ساخت‌وساز‌های غیرمجاز این محدوده است و با متخلفان برخورد می‌کند.

حاجی رضا شاکرمی با بیان اینکه به دلیل بی توجهی صاحبان ملک به اخطاریه‌های مکرر و ادامه تخلف ساخت و ساز در حریم رودخانه با حکم قضایی این اراضی رفع تصرف شده است، می افزاید: مقابله با ادامه روند ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در حاشیه رودخانه کرج به تنهایی کار دستگاه قضا نیست و سایر دستگاه‌ها نیز باید وارد عمل شوند.

شاکرمی می افزاید: حجم این تصرف‌ها زیاد است و از بستر رودخانه بیلقان تا ولایت رود ادامه دارد

تاریخ درج : 1397/02/26 10:17

©2010 www.KHABAR31.ir . All Rights Reserved